Jesteś tutaj:

Montaż sufitu podwieszanego

Dobieramy efektowny żyrandol do salonu
Jakie oświetlenie salonu?
Malowanie sufitu - nie takie znowu trudne
Malowanie wnętrza mieszkania - praktyczne wskazówki
Oświetlenie w suficie podwieszanym - kreatywne iluminacje
Sufity podwieszane - aranżacje
Sufity podwieszane - konstrukcja
Tapetowanie mieszkania - praktyczne wskazówki

Montaż sufitu podwieszanego

Montaż sufitu podwieszanego w pomieszczeniu może radykalnie zmienić jego wygląd. Takie rozwiązanie bowiem pozwala na plastyczną i optyczną „manipulację” wnętrzem. Zwłaszcza w połączeniu z atrakcyjnym oświetleniem, kreuje niezwykłe efekty i nastrój. Obecnie obserwuje się bardzo duże zainteresowanie sufitami podwieszanymi. Spotyka się je w domach, mieszkaniach, apartamentach, a także w instytucjach, urzędach i firmach.


Typy sufitów podwieszanych


W budynkach spotykamy kilka rodzajów sufitów podwieszanych. Do najpopularniejszych należą sufity z płyt gipsowo-kartonowych, sufity kasetonowe, sufity z paneli i sufity napinane.

Sufity z płyt gipsowo-kartonowych – mocowane są na specjalnych stelażach i wieszakach. Mają lekką konstrukcję i można z nich tworzyć wielopłaszyznowe, bardzo dekoracyjne sufity.

Sufity kasetonowe – powstają z kwadratowych lub prostokątnych kasetonów, które wykonuje się z różnych materiałów, między innymi z  gipsu, wełny mineralnej, malowanej proszkowo blachy.

Sufity z paneli – produkowane są z drewna, płyt drewnopodobnych, ze stali, aluminium i tworzywa sztucznego. Są dość masywne. Można w nich mocować oświetlenie i nawiewniki klimatyzacji.

Sufity napinane – wykonuje się je z PVC lub powlekanej tkaniny napinanej na specjalnych listwach mocowanych do ścian. Mogą mieć bardzo nietypowe kształty. Dużą zaletą jest fakt, że dają się demontować i składać na nowo.


Zanim zaczniemy montować


Jeśli zamierzamy samodzielnie zamocować sufit podwieszany, to najlepszym wyjściem jest skorzystanie z gotowych rozwiązań systemowych. Na rynku dostępnych jest wiele opcji, które umożliwiają powstanie nawet bardzo rozbudowanych konstrukcji. Takie gotowe elementy gwarantują idealne dopasowanie do siebie nawzajem oraz do ścian i sufitów danego pomieszczenia. Pozwoli to na zachowanie właściwej estetyki i trwałości nowego sufitu.

Do powstania sufitu podwieszanego niezbędne będą odpowiednie zakupy. Trzeba więc będzie zaopatrzyć się w profile, wieszaki, wkręty, taśmy akustyczne, płyty gipsowo-kartonowe, preparat gruntujący,  masa szpachlowa, masa wykończeniowa, siatka spoinowa, siatka zbrojąca, łączniki poprzeczne i korki rozporowe. Jeśli zamierzamy także ocieplić sufit, konieczna będzie wełna mineralna. Aby wszystko zakupić w odpowiedniej liczbie i ilości, należy najpierw dokonać precyzyjnych pomiarów oraz zapoznać się z projektem przyszłego sufitu.


Ponieważ wykonanie sufitu podwieszanego powinno być bardzo dokładne i estetyczne, trzeba posiadać minimum umiejętności i doświadczenia w tego typu pracach. Chodzi tu przede wszystkim o precyzyjność pomiarów i umiejętność posługiwania się profesjonalnymi narzędziami. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy damy sobie samodzielnie radę z takim zadaniem, lepiej powierzyć je profesjonalistom.

Montaż sufitu podwieszanego.

Montaż sufitu podwieszanego

Etapy montowania sufitu podwieszanego z płyt gipsowo-kartonowych


Oczywiście nie każdy sufit podwieszany mocuje się identycznie. Jednak pewne czynności są standardem i właśnie one zostaną tu opisane.

Wyznaczenie poziomu sufitu – należy go oznaczyć na wszystkich ścianach za pomocą dokładnych narzędzi do poziomowania(np. szlauchwagi lub niwelatora laserowego). Nie powinno się tu sugerować położeniem sufitu właściwego, gdyż on nie zawsze trzyma poziom.

Mocowanie profili przyściennych (UD 30) – na liniach narysowanych wcześniej na ścianach należy przymocować profile łączeniowe UD 30. Wykonuje się to używając odpowiednich kołków. Takie kołki średnio przykręca się co 60 cm.

Wyznaczenie miejsc na profile główne i wieszaki – kolejną ważną czynnością jest zaznaczenie na suficie linii na profile główne (CD 60). Powinny być zamocowane zgodnie z kierunkiem padania światłą w danym wnętrzu. Zazwyczaj profile główne umieszcza się co 50 cm. Na liniach powinny też znaleźć się oznaczenia na umieszczenie wieszaków. Najczęściej są one od siebie oddalone o 60 cm.

Montaż głównych profili (CD 60) – najpierw mocuje się w sposób bardzo stabilny wieszaki, które mają za zadanie utrzymywać ciężar nie tylko profili głównych, ale całego sufitu podwieszanego. W dalszej kolejności końce głównych profili CD opiera się na wierzchu zamocowanych już profili przyściennych UD. Potem za pomocą stalowych prętów mocujących wiesza się je na wieszakach.

Mocowanie profili nośnych (CD 60) – umieszcza się je najczęściej co 40 cm wsuwając ich końcówki do środka przyściennych profili UD. Potem przykręca się je do profili głównych.
Układanie izolacji termicznej i akustycznej – materiały izolacyjne rozkłada się na zamocowanym szkielecie sufitu podwieszanego.

Montaż płyt kartonowo-gipsowych – na potrzeby sufitu podwieszanego wykorzystuje się płyty o grubości 12,5 mm i większej. Pierwszą płytę przycina się tak, by była o 50 cm krótsza i od niej, w jednym z rogów pomieszczenia, rozpoczyna się cały montaż. Kolejne rzędy płyt powinny zawsze być przesunięte względem siebie o te 50 cm. Płyty przykręca się do profili za pomocą wkrętów oddalonych od siebie o 15 cm (sufit jednopoziomowy) albo co 40 cm w pierwszej warstwie i co 15 cm w drugiej (sufit dwupoziomowy).

Szpachlowanie spoin – jest to etap kończący mocowanie sufitu. Szpachluje się spoiny między płytami gipsowo-kartonowymi masą szpachlową, a jak wyschnie można przejść do malowania nowego sufitu.


Co dają sufity podwieszane?


Sufity podwieszane wybierane są z kilku powodów, dla poprawienia proporcji wnętrza, dla ocieplenia stropu, dla wyciszenia pomieszczenia czy dla zamocowania oświetlenia punktowego. Często wszystkie lub niektóre motywy łączą się i taki sufit rozwiązuje kilka mankamentów w danym pomieszczeniu.

Jeśli przyjrzą się Państwo aranżacjom wnętrz, w których wykorzystano sufit podwieszany, zrozumieją, skąd bierze się ich nieustannie rosnąca popularność. Atrakcyjność pomieszczenia potrafi się zmienić radykalnie, zwłaszcza wtedy, kiedy mamy do czynienia z dwupoziomowym sufitem z zastosowanym w nim nowoczesnym oświetleniem. To ostatnie potrafi w sposób niezwykle spektakularny wydobyć z wnętrza to, co najpiękniejsze.

Montaż sufitu podwieszanego

Montaż sufitu podwieszanego

Ile kosztuje zamontowanie takiego sufitu?


Całkowity koszt inwestycji zależy, oczywiście, od kilku czynników, od wielkości i kształtu sufitu, od rodzaju jego konstrukcji (jedno czy dwupoziomowa), od tego, co się w nim ukryje oraz od wykorzystanych materiałów.


Oto ceny najważniejszych materiałów:

- profile – 4 – 25 zł

- płyty gipsowo-kartonowe – 9 – 15 zł

- wieszaki – 0.60 – 2 zł

Ceny usług:

- wykonanie sufitu podwieszanego na stelażu - 50 - 60 zł/m²

- montaż sufitów wielopoziomowych – 60 - 80 zł/m²
 

Koniecznie zobacz