Jesteś tutaj:

Klon czerwony uprawa i pielęgnacja

1Ambrowiec balsamiczny, amerykański. Odkrywamy sekrety uprawy

2Klon palmowy - uprawa i odmiany

3Platan klonolistny - majestatyczne drzewo

4Sadzenie drzew

5Surmia - Katalpa - Catalpa

6Sutera - kwiat do balkonowych kompozycji

7Tuje (Żywotniki) - odmiany, uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie i choroby

8Wycinka drzew - przepisy

 

Klon czerwony uprawa i pielęgnacja

Klony

Obecnie rośliny te porastają całą Europę, część Azji, Amerykę Północną oraz południe Iranu. W Polsce klon pospolity zamieszkuje prawie cały kraj, na ogół nowe drzewka powstają z nasion, które rozsiewają się same.

Klon czerwony

Klon czerwony należy do gatunku mydleńcowatych. Roślina pochodzi z rejonów Ameryki Północnej, występuje w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie. W naturalnym środowisku dorasta do czterdziestu metrów, rośnie zarówno na terenach bagiennych, jak i na suchych wzgórzach. Korona drzewa jest gęsta oraz wąska i osiąga około czterech metrów średnicy.
W Polsce drzewa dorastają do około piętnastu metrów długości i osiągają około siedmiu metrów szerokości. Rośliny mają stożkowatą lub kulistą koronę. Na jesieni ich liście przebarwiają się na czerwony kolor a niekiedy pomarańczowy i są wtedy bardzo dekoracyjne. Liście ładnie wyglądają, także latem pod spodem mają niebieski kolor a na zewnątrz ciemnozieloną barwę.

Klon źle reaguje na suszę, przyczyny tego należy upatrywać w jego płytkim systemie korzeniowym.

Roślina jest mrozoodporna.

Uprawa klonu czerwonego

Stanowisko

Klon najlepiej rośnie na słonecznym lub pół cienistym miejscu.

Podłoże

Najlepsze dla rośliny jest żyzne, wilgotne podłoże o kwaśnym odczynie. Nie wskazane są natomiast ziemie gliniaste oraz wapienne. W przypadku gleb wapiennych roślina na nich rosnąca nie będzie miała możliwości przebarwienia liści jesienią.


Podlewanie

Roślinę należy regularnie podlewać latem, gdy długo nie pada deszcz.

Rozmnażanie

Klony rozmnaża się z nasion. Dojrzewają one w pierwszych dniach czerwca i wyglądem przypominają orzeszki.

Kwitnienie

Roślina kwitnie na wiosnę, na gałązkach pojawiają się czerwone kwiatuszki.

Klon czerwony

Klon czerwony

Szkodniki roślin

Klon mogą zaatakować, takie choroby, jak zgorzel pędów oraz szkodniki, na przykład: opuchlaki truskawkowce.

Zgorzel pędów

Choroba objawia się przy pomocy brązowych plam na korze. Rozwój plam doprowadza do śmierci tkanek drzewa, które znajdują się powyżej miejsca  zakażenia. Pod chorą korą często pojawia się grzybnia. Zaatakowane przez chorobę fragmenty drzewa należy wyciąć.

Poza tym drzewa należy opryskać takimi preparatami chemicznymi, jak na przykład Topsin M 70 WP.

Opuchlak truskawkowiec

Szkodnika możemy rozpoznać po szaro brązowym kolorze ciała i nie wielkim rozmiarze. Robaki dorastają do kilkunastu milimetrów. Szkodniki niszczą rośliny nocą i późnym wieczorem. Żywią się młodymi gałązkami i liśćmi. Zaatakowane przez opuchlaki części drzewa usychają. Szkodniki można zwalczyć używając takich preparatów chemicznych jak: Entonem 50 M czy Dursban 480 EC.


Warto wiedzieć, że …

Klon czerwony jest odporny na zanieczyszczenia powietrza oraz na mróz, nawet do minus trzydziestu stopni. Nie lubi natomiast wietrznych oraz bardzo słonecznych stanowisk.

Zastosowanie

Drzewo jest polecane do sadzenia w ogrodach, parkach oraz w miejskich pasach zieleni. Drewna klonowego używa się w szkutnictwie i do produkcji mebli.

Agnieszka Krakowiak

Koniecznie zobacz