Zimowe odmiany jabłoni - przegląd i charakterystyka najlepszych

Jesteś tutaj:

Zimowe odmiany jabłoni - przegląd i charakterystyka najlepszych

3,5/5 (1055 ocen)

‘Honeygold’


Odmiana pochodząca z USA. Cechuje się małą wrażliwością na mróz i mączniaka, choć jest dość podatna na parcha. Plonuje obficie, ale wymaga przerzedzania zawiązków. Rodzi bardzo smaczne owoce średniej wielkości, pokryte zieloną skórką pozbawioną rumieńca. Jabłka nadają się do zbioru na początku października i dobrze przechowują się do stycznia.


‘Idared’


Bardzo plenna odmiana wyselekcjonowana w USA. Wywodzą się z niej słabo rosnące drzewa o niskiej wrażliwości na parcha, mało odporne na mączniaka i mróz. Owoce tej jabłoni, rumiane i pokryte jasnożółtą, błyszczącą skórką, mają atrakcyjny wygląd i choć nie są zbyt smaczne, to ze względu na dużą wytrzymałość w transporcie i wysoką trwałość pozbiorczą cieszą się dużą popularnością.

Jabłka odmiany Jonagold

Jabłka odmiany Jonagold


‘Jonagold’


Kolejna z amerykańskich odmian, charakteryzująca się dużą siłą wzrostu i wysoką plennością. Jest mało odporna na mróz i średnio wrażliwa na choroby. Tworzy duże, smaczne owoce o regularnym, kulistostożkowatym kształcie. Popularne są mutanty tej odmiany, które cechują się lepszym wybarwieniem jabłek – ‘Jonagored’ i ‘Jonica’.


‘Ligol’


Plenna polska odmiana o umiarkowanej sile wzrostu. Jej zaletą jest odporność na mróz, na choroby natomiast jest średnio wrażliwa. Wymaga przerzedzania zawiązków owocowych. Wydaje bardzo duże, kulistostożkowate jabłka o smacznym, kremowym miąższu. Owoce dojrzewają w połowie października i przechowują się nawet do wiosny.

Jabłka odmiany Ligol

Jabłka odmiany Ligol


‘Melrose’


Odporna amerykańska odmiana charakteryzująca się bardzo silnym wzrostem. Okazy szczepione na podkładkach skarlających plonują regularnie, choć niezbyt obficie, a ich smaczne owoce o grubej skórce dojrzewają w połowie października i dobrze przechowują się do marca.

Jabłka odmiany Melrose

Jabłka odmiany Melrose


‘Pinova’


Niemiecka odmiana odporna na mróz i choroby. Cechuje się umiarkowanie silnym wzrostem i rodzi duże, smaczne, kulistostożkowate owoce, pokryte żółtozieloną skórką z jaskrawoczerwonym rumieńcem. Jabłka osiągają dojrzałość zbiorczą w połowie października i dobrze przechowują się do wiosny.

Jabłka odmiany Pinova

Jabłka odmiany Pinova

Bibliografia

1. Klimek G., Sadownictwo, cz. 2, Warszawa 1997, s. 25-39.
2. Pomologia, red. A. Rejman, Warszawa 1994, s. 86, 88, 94, 97-99, 104, 108-113, 117, 121, 124.
3. Sadownictwo, red. S.A. Pieniążek, Warszawa 2000, s. 58-66.
4. Sadownictwo, red. Z. Legańska, Warszawa 2002, s. 276-281.
5. Ugolik M., Lech W., Kulawik K., Odmiany jabłoni, Kraków 1996, s. 38, 46, 58, 61, 64-66, 75, 79.

Małgorzata Długosz
 

Koniecznie zobacz