Tynki wewnętrzne - nowoczesna estetyka i funkcjonalność

Jesteś tutaj:

Tynki wewnętrzne - nowoczesna estetyka i funkcjonalność

3,6/5 (101 ocen)

- Tynk japoński – bardzo atrakcyjna odmiana. Jest to rodzaj wykończenia ścian, który właściwie stanowi coś pośredniego między tynkiem a tapetą. Dlatego często nazywa się je tapetami natryskowymi. Na tynki japońskie składają się takie naturalne składniki, jak strzępki bawełny, jedwabiu, włókien mineralnych lub celulozowych, minerałów i miki. Stosowane są na powłoki mineralne. Jako dekoracyjny materiał wykończeniowy, nakłada się je na powierzchnie ścian i sufitów. Sprzedawane są w postaci suchej mieszanki, do której dodaje się wybrany pigment koloryzujący i wodę.

- Stiuk – powstaje z zaprawy gipsowej, wapiennej lub wapienno-gipsowej i domieszki pyłu marmurowego lub drobnoziarnistego piasku. Powierzchnia stiuków jest bardzo gładka i błyszcząca. Dlatego zaleca się go wykończenia wnętrz, gdzie niezbędny jest efekt powierzchni na tyle gładkiej, żeby odbijała światło. Doskonale sprawdza się na przykład w wąskich, małych pomieszczeniach. Niektórzy wykorzystują stiuki do dekoracyjnego wykończenia filarów, sufitów, kominków oraz innych detali architektonicznych. Dostępny jest również na rynku w postaci gotowych suchych mieszanek.

Tynki dekoracyjne nakłada się na nieotynkowane i równe podłoże. Prawidłowo położone tynki dekoracyjne potrafią zachwycać i są bardzo praktyczne w użytkowaniu. Mogą więc z powodzeniem stanowić ciekawą alternatywę wobec malowania czy tapetowania ścian wewnętrznych.

Efektowny tynk wewnętrzny

Efektowny tynk wewnętrzny

Jak dobierać tynk wewnętrzny?


Wybierając optymalny tynk do konkretnego pomieszczenia, należy kierować się nie tylko jego wyglądem, ale przede wszystkim rodzajem materiału, z jakiego zbudowana jest ściana, na której ma być położony. Na przykład do betonu komórkowego i cegły stosuje się tynki gipsowe, tam, gdzie emituje się dużo wilgoci (łazienka, kuchnia) lepiej wykończyć ścianę tynkiem wapienno-cementowym. Na ściany z cegły, pustaków ceramicznych, bloczków betonowych czy silikatowych oraz na podłoża drewniane  (z zamocowanymi na nich metalowymi siatkami wzmacniającymi), stosuje się tynki warstwowe.


Zasady tynkowania ścian


Nakładanie tynków wymaga wzięcia pod uwagę konkretnych właściwości oraz rodzaju podłoża i charakteru pomieszczenia, w którym się znajdą. Jedną z ważniejszych zasad jest to, aby wcześniej odpowiednio wygładzić i oczyścić podłoże. Jeśli na ścianie planuje się położone kilku warstw tynku, to zawsze na warstwę słabszą kładzie się mocniejszą, a nie na odwrót, gdyż w innym przypadku tynk szybko zacznie odpadać. Na szczęście w gotowych zaprawach tynkarskich, skład jest tak dobrany, aby wiadomo było, w jakiej kolejności je nakładać.  

Tynkowanie należy wykonywać w temperaturze od +5 do + 25°C. Świeżo położone tynki koniecznie trzeba zabezpieczać przed zbyt gwałtownym wysychaniem, aby nie popękały. Dlatego osłania się je przed działaniem promieni słonecznych i wiatru. Szczególnie ważna jest pierwsza doba.

Jeśli chodzi o czas wysychania tynków, to określa się, że na dobę schnie około 1 mm. Z tego powodu 7 milimetrowa warstwa wymaga odczekania minimum tygodnia, nim przystąpimy do kolejnego etapu wykańczania ściany.

Tynk kontrastujący z ceglaną ścianą

Tynk kontrastujący z ceglaną ścianą

Czy warto stosować tynki wewnętrzne?


Planując aranżację wnętrz w domu lub mieszkaniu, na pewno warto rozważyć zastosowanie tynków wewnętrznych, przynajmniej w niektórych z nich. Stanowią one unikalną dekorację ściany zarówno jako samodzielne wykończenia, jak i jako podkład pod farbę. Tynki zmieniają fakturę ściany i dlatego farby na nich położone wyglądają znacznie atrakcyjniej.

Szczególnej uwadze polecamy tynki dekoracyjne, które pozwalają na osiąganie niewiarygodnych wręcz efektów.
Ponadto tynki wewnętrzne wzmacniają powierzchnię ścian i skuteczniej chronią przesz uszkodzeniami mechanicznymi. Poprawiają też odporność na wilgoć, utratę ciepła oraz ochronę przed ogniem.


Ceny


Tynk cementowo-wapienny – 14 – 20 zł za opakowanie

Tynk gipsowy – 17 – 40 zł za opakowanie

Tynk japoński – 55 – 140 zł za opakowanie

Tynk strukturalny – 17 – 140 zł za opakowanie
 

Koniecznie zobacz