Standardowe wymiary dywanów - jaki wybrać?

Jesteś tutaj:

Standardowe wymiary dywanów - jaki wybrać?

3,3/5 (135 ocen)

Chociaż kamienne płyty pięknie się prezentują to zimą stąpanie po nich nie należy do przyjemności. Wbrew pozorom i na drewnianej podłodze przyda się dywan, dzięki któremu bose przejście okaże się znacznie bardziej komfortowe. Na jak duże dywany możemy sobie pozwolić? Typowe wymiary zestawiamy poniżej.


Dywany prostokątne, kwadratowe


Dywany prostokątne są najczęściej wybieraną propozycją. Spotyka się je nie tylko w salonach, ale również w pokojach dziecięcych, sypialniach czy przedpokojach. W salonach mają one przeważnie największe wymiary, dzięki którym okazale prezentują się na podłodze.

W przestronnych pokojach typowym wymiarem dywanów jest oczywiście 2,0 m x 3,0 m. Można pokusić się również na zakup większego 2,5 m x 3,5 m. Wysokość runa jest zróżnicowana w zależności od typu dywanu. Ostatnio popularnością cieszą się te dywany, których runo ma wysokość przekraczającą 4,0 cm.

Mniejsze powierzchnie pokoi gościnnych przyczyniają się do inwestycji w nie tak duże dywany prostokątne o wymiarach: 1,6 m x 2,2 m, 1,2 m x 1,7 m lub 0,8 m x 1,5 m. Wymienione formaty są również chętnie wybierane do pokoi dziecięcych.
Najmniejsze prostokątne dywaniki są oczywiście kupowane do łazienek. Tutaj wymiary prostokątnego chodnika nie przekraczają 1,0 m. Najbardziej typowym rozmiarem jest oczywiście 0,5 m x 0,8 m. Oprócz niego powszechnie dostępne są również dywaniki o wymiarach 0,6 m x 1,0 m. Chodniki kuchenne mogą być podobnej wielkości. Jednak w przeciwieństwie do dywaników łazienkowych są wykonywane w formie plecionego sznurka. Takie rozwiązanie sprawdza się także w przedpokojach.

Bok typowego dywanu kwadratowego ma przeważnie: 1,0 m, 1,2 m, 2,0 m, 3,0 m.


Owalne, okrągłe


W nowoczesnych pokojach coraz rzadziej wyposażenie stanowią dywany owalne czy okrągłe. Zazwyczaj tego typu dywany uzupełniają eleganckie, klasyczne pomieszczenia. Dywany owalne przyczyniają się do nowego zaprezentowania przestrzeni, pozbawiając wyeksponowania kanciastej bryły pokoju. Producenci oferują modele owalne o wymiarach: 1,2 m x 1,7 m, 1,4 m x 1,9 m, 1,6 m x 2,2 m. Zatem podobnie jak w przypadku modeli prostokątnych tak i tutaj można dopasować owal do wielkości podłogi.

Średnice dywanów okrągłych mogą mieć: 0,6 m, 1,5 m, 2,0 m, 2,2 m.

Poszukiwania dywanów nie powinny kończyć się na standardowych propozycjach. Wielu producentów oferuje bowiem modele nietypowe zmieniając dotychczasowe spojrzenie na chodniki.

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz