- 1/4
- Następne
Zastosowanie
W medycynie śnieżyca pomimo swoich właściwości trujących wykorzystywana jest jako składnik leków. Zawarte w niej alkaloidy: leukoina i galantamina, stosowane są w zwalczaniu otępienia starczego, w chorobie Alzheimera. U osób zdrowych substancje te pomagają w poprawie pamięci. Stosowane są także w leczeniu pooperacyjnej atonii pęcherza moczowego i jelit, ze względu na działanie kurczące na mięśnie. Obecnie przeprowadzane są badania nad wykorzystaniem tych substancji do zwalczania wirusa HIV.
Śnieżyca jest rośliną ozdobną, która sadzona jest w przydomowych ogródkach. Aby zapobiec jej pozyskiwaniu z naturalnego środowiska, obecnie w sprzedaży dostępne są hodowlane odmiany śnieżycy. Roślina może być sadzona na skalniakach oraz pod krzewami i drzewami. Śnieżyce najlepiej prezentują się w grupie, posadzone wzdłuż ogrodzeń, ścieżek czy na skarpach. Ścięte kwiaty nadają się do wazonu.
Warto, wiedzieć że…
Śnieżyca należy do roślin trujących. Może wywoływać mdłości, wymioty oraz zaburzenia rytmu serca.
Jest rośliną znajdującą się w Polsce pod ochroną gatunkową. Największym zagrożeniem dla rośliny jest człowiek, który, zrywając jej kwiaty i przenosząc do ogrodu domowego, przyczynia się do zmniejszenia jej ilości w środowisku naturalnym. Jej siedliska narażone są na zniszczenie z powodu likwidacji nadrzecznych łęgów w trakcie regulacji linii brzegowej rzek.
Cebulki śnieżycy kupisz tym sklepie
Autor: Edyta Fijołek