Przycinanie krzewów

Jesteś tutaj:

Przycinanie krzewów

3,6/5 (82 ocen)
Róże

Przycinając róże słabo otrzymamy stosunkowo szybko kwiaty. Będzie ich wiele na łodydze, która będzie krótka i wiotka. Jeżeli mocno skrócimy pędy róż to krzewy zakwitną później, jednak będą miały dorodne kwiaty, które wyrosną na ładnych, długich łodygach. Będą to kwiaty, które będziemy mogli podarować na imieniny lub urodziny, i których wygląd nie wiele będzie się różnił od tych sprzedawanych w kwiaciarni.

Pierwsze przycinanie róż rozpoczyna się na początku wiosny, wycina się wtedy chore i uszkodzone gałązki. Najważniejsze przycinanie rozpoczyna się w kwietniu, gdy na dworze jest już cieplej i nie wytworzyły się jeszcze nowe gałązki na krzewach.

Przycinanie polega przede wszystkim na usuwaniu słabych, chorych, przemarzniętych i uszkodzonych gałązek. Zdrowe pędy przycinamy mniej więcej o połowę. Cięcie przeprowadza się corocznie.

Tniemy gałązki ukośnie, czym silniej rośnie roślina, tym słabiej przycinamy gałęzie.
Krzewy, których nie przycinamy.

Nie przycinamy takich krzewów jak: magnolie, azalie, różaneczniki oraz kaliny.

Krzewy


Czym przycinamy?


Najczęściej do przycinania gałęzi krzewów wykorzystywany jest sekator lub piła ręczna. Wybór jednego z tych dwóch narzędzi zależy od grubości ścinanych gałązek. Sekatory możemy podzielić na: jednoręczne i dwuręczne. Z pił stosujemy piły ramowe.
Sekatory jednoręczne są bardzo poręczne. Tniemy nimi gałązki, których średnica osiąga maksymalnie osiemnaście milimetrów.

Sekatory dwuręczne służą do cięcia większych gałązek. Nie mogą one być grubsze niż czterdzieści pięć milimetrów średnicy.
Piły ramowe wyposażone są w cienkie brzeszczoty co znacznie ułatwia cięcie. Tniemy nimi gałęzie o średnicy sześćdziesięciu milimetrów.

Wszystkie narzędzia, których używamy do cięcia drzew muszą być czyste, żeby nie przenosiły żadnych bakterii i dobrze naostrzone. Po wykonaniu cięcia, również należy wyczyścić przedmioty. Rany, które powstaną po cięciu gałęzi powinno się posmarować środkami ułatwiającymi ich gojenie. Dobrze by było, żeby zawierały w sobie składniki grzybobójcze i bakteriobójcze.

Agnieszka Krakowiak
 

Koniecznie zobacz