Przegląd bitumicznych pokryć dachowych

Jesteś tutaj:

Polecany artykuł

  • Dachówka płaska Orea 9 Dachy

    Dachówka płaska Orea 9

    Dachówka ceramiczna Orea 9 na gotowej połaci tworzy wrażenie gładkiego, niemal pozbawionego faktury dachu. Minimalistyczna forma w połączeniu z klasycznymi barwami, w jakich dostępna jest ta dachówka sprawiają, że stanowi ona doskonałe zwieńczenie zarówno domów nowoczesnych, jak i tych o bardziej tradycyjnej architekturze.

    Czytaj dalej+

Przegląd bitumicznych pokryć dachowych

3,3/5 (22 ocen)

Płyty bitumiczne


Budowa

W przypadku płyt bitumicznych materiałem budulcowym są włókna, zazwyczaj celulozowe. To właśnie włókna poddaje się nasyceniu bitumem, dzięki czemu polepsza się właściwości płyt - zarówno te związane ze sprężystością jak i odpornością na czynniki zewnętrzne.

Zatem bitumiczne płyty faliste przy swojej stosunkowo niewielkiej wadze są wyrobem wytrzymałym.

Płyty bitumiczne

 

Parametry

Grubość: około 3 mm
Waga: około 3 kg/m2
Barwa: możliwość wyboru różnych kolorów pozwala na estetyczne połączenie bitumicznych płyt falistych i pozostałych akcesoriów
Zastosowanie: bitumiczne pokrycie dachowe i okładzina ścienna, rozwiązania specjalistyczne z określonym przez producenta promieniem krzywizny
Sprzedaż: faliste płyty bitumiczne sprzedawane są w arkuszach o powierzchni około 2 m2

Cena
 

Rodzaj płyty bitumicznej

Orientacyjna cena za 1 m2

Gont bitumiczny karpiówka 200 x 96 cm (6,5 kg)

nawet około 40 zł

Bitumiczna płyta falista 200 x 86 cm

(5,05 kg)

około 30 zł

Bitumiczna płyta falista 100 x 50 cm

(1,2 kg)

około 15 zł

 

Powłoki bitumiczne


Ciekawym rozwiązaniem wydają się być również  bezspoinowe powłoki bitumiczne. Ich wykonanie jest ściśle związane z placem budowy, ponieważ tam właśnie wszystko się zaczyna. Do tworzenia bezspoinowych powłok najczęściej wykorzystuje się masę asfaltowo-kauczukową.

Powłoki mogą być z wkładkami zbrojącymi lub wykonane jako niezbrojone. Układa się je na różnych podłożach (beton, dachówka czy drewno).

Maksymalna trwałość pokryć bitumicznych (lata)

Trwałość pokryć bitumicznych w latach

 

Utrzymanie pokryć bitumicznych


Przede wszystkim zabiegów konserwacyjnych wymagają bitumiczne papy starego typu. Oznacza to, że maksymalnie co 5 lat należy poddawać je okresowej konserwacji. Pojawiające się pęcherze powietrza czy niepełna posypka to tylko jedne z wielu zużyć materiału, które są powszechnie dostrzegane.

W takich przypadkach oczywiście najlepiej skorzystać ze specjalnych wyrobów bitumicznych typu rozpuszczalnikowego lub bezrozpuszczalnikowego.
 

mgr inż. Zuzanna Buszta

 

Koniecznie zobacz