Poproch cetyniak - groźny szkodnik sosny

Jesteś tutaj:

Poproch cetyniak - groźny szkodnik sosny

3,5/5 (45 ocen)

Profilaktyka


Ogniska gradacyjne, zagrożone corocznymi inwazjami szkodników, to niezróżnicowane biologicznie skupiska drzew, które rosną na glebach ubogich, często na obszarach pozostających pod wpływem ludzkiej działalności. Masowe pojawy poprocha cetyniaka są mniej groźne dla nasadzeń wielogatunkowych i różnowiekowych, dlatego istotnym elementem ochrony lasów jest urozmaicanie drzewostanów. Populację szkodnika ogranicza się też przez wprowadzanie podszytów i ochronę ptaków. Zdrowotności drzew sprzyja zwiększenie wieku rębności, ponieważ poproch cetyniak nie pojawia się na sosnach starszych niż 70 lat.


Naturalni wrogowie


Na jajach motyli żerują pasożytnicze błonkówki – kruszynki – które minimalizują ryzyko masowej inwazji gąsienic. Kruszynki wykazują największą aktywność w temperaturze 20°C, więc podczas chłodnej wiosny ich skuteczność bywa niestety niewielka.


Zwalczanie chemiczne


O konieczności przeprowadzenia oprysków decyduje ZOL. Do zwalczania inwazji poprocha cetyniaka stosuje się zazwyczaj pyretroidy (np. Fastac 100 EC) lub środki z grupy benzoilomoczników (np. Dimilin 480 SC).


Bibliografia

1. Instrukcja ochrony lasu. Cz. I, III i IV, t. 1, red. M. Haze, Warszawa 2011, s. 40, 88-89.
2. Instrukcja ochrony lasu. Cz. II, t. 2, red. M. Haze, Warszawa 2011, s. 21, 28-31.
3. Szujecki A., Entomologia leśna, t. 1, Warszawa 1998, s. 173-181, 292.

Małgorzata Długosz

Koniecznie zobacz