Orzech laskowy - właściwości, kalorie i zastosowanie

Jesteś tutaj:

Orzech laskowy - właściwości, kalorie i zastosowanie

3,5/5 (16 ocen)
Niewielkie, brązowe orzechy laskowe to jedne z najsmaczniejszych orzechów, jakie możemy uprawiać w naszym kraju. Wprawdzie ich popularność i znaczenie gospodarcze są mniejsze niż w przypadku orzechów włoskich, jednak z uwagi na wysokie walory odżywcze i wyborny smak z pewnością zasługują na większą uwagę.
 
Orzechy laskowe to owoce leszczyny pospolitej (Corylus avellana), należącej do rodziny brzozowatych. Krzew można zobaczyć zarówno w ogrodach, gdzie bywa na ogół uprawiany amatorsko, jak i w stanie dzikim, gdyż występuje powszechnie w widnych lasach, zaroślach i na obrzeżach polan. Nie ma wygórowanych wymagań uprawowych i łatwo się rozmnaża, a jego owoce są źródłem mnóstwa wartościowych substancji odżywczych, dlatego jeśli tylko posiadamy taką możliwość, warto podjąć się uprawy tej ciekawej rośliny.
 

Wartości odżywcze

 
Podobnie jak większość orzechów, owoce leszczyny są bardzo zdrowe i posiadają w swoim składzie ogromne bogactwo cennych substancji. Znajdujące się w twardej okrywie jądro zawiera duże ilości łatwo przyswajalnych tłuszczy (nawet ok. 60-70%) i białek, a także sporo wapnia, fosforu, potasu, magnezu, manganu i cynku. Znajdziemy w nim również witaminy (dużą ilość witaminy E, a także witamin A, C, PP oraz witamin z grupy B, w tym kwasu foliowego), węglowodany i błonnik.
 
Chociaż zawarte w owocach tłuszcze są bardzo wartościowe, ich ilość sprawia, że orzech laskowy swoją kalorycznością przewyższa nawet orzechy włoskie, gdyż 100 g surowca może dostarczyć do organizmu ok. 695 kcal. Z tego względu dzienne spożycie orzechów laskowych nie powinno być zbyt duże, szczególnie w przypadku osób borykających się z nadwagą. Nie należy też zapominać, że owoce te posiadają silne właściwości alergizujące, dlatego nie wszyscy mogą korzystać z ich dobrodziejstw.
 

Właściwości

 
Jeśli nie mamy uczulenia na orzechy i nie dotyczy nas problem nadwagi, możemy liczyć na duże korzyści z wprowadzenia orzechów laskowych do naszej diety. Osoby narażone na anemię lub osłabione chorobą, a także osoby w podeszłym wieku znajdą w owocach leszczyny znakomite źródło łatwo przyswajalnych i wzmacniających organizm białek, witamin i związków mineralnych. Orzechy laskowe są też polecane osobom cierpiącym na choroby nerek, cukrzycę oraz wrzody żołądka, a także przemęczonym i narażonym na duży wysiłek umysłowy. Ich regularne spożywanie poprawia ponadto wygląd skóry, włosów i paznokci (głównie za sprawą dużej ilości witaminy E oraz cynku).
 

Orzechy laskowe w kuchni

 
Orzechy laskowe są wybornym przysmakiem, dlatego chętnie wykorzystuje się je w kuchni do przyrządzania deserów, rozmaitych wypieków, słodkich kremów i past  oraz spożywa się je na surowo jako zdrową przekąskę.  Docenił je zwłaszcza przemysł cukierniczy – orzechy laskowe stanowią cenny dodatek smakowy w tabliczkach czekolady, składnik mieszanek bakaliowych, produkuje się z nich także słodkie masy do nadziewania cukierków, batonów, wafli i czekoladek oraz kremy do smarowania pieczywa. Wchodzą ponadto w skład wielu wyrobów cukierniczo-piekarskich np. tortów, ciast orzechowych i ciastek. Z ich jąder pozyskuje się cenny olej, wykorzystywany w przemyśle zarówno spożywczym, jak i farbiarskim oraz kosmetycznym.
 

Inne zastosowania

 
Leszczyna dostarcza nie tylko smacznych i wartościowych owoców, ale również elastycznego drewna. Wprawdzie jest ono dość miękkie i raczej nie ma dużej wartości dla przemysłu meblarskiego, za to znakomicie nadaje sie do wyrobu węgla rysunkowego. Cienkie i elastyczne pędy są wykorzystywane do produkcji prętów, lasek, a niekiedy także wędek. Wykonuje się z nich również plecione ogrodzenia, obwódki rabat, osłony przeciwśniegowe, amatorskie łuki klasyczne oraz kosze.
 

Leszczyna w ogrodzie

 
Nie należy też zapominać, że leszczyna jest bardzo interesującym krzewem ozdobnym. Jej liczne odmiany posiadają rozmaite walory dekoracyjne, np. w postaci barwnych liści (”Fuscorubra”, „Aurea”), oryginalnych pędów („Contorta”), kolorowych owocostanów („Fuscorubra” czy ciekawego pokroju („Pendula”). Znakomicie nadają sie więc do sadzenia w większych ogrodach oraz w parkach krajobrazowych. Owoce są także przysmakiem wiewiórek, dlatego jeśli cześć orzechów pozostawimy na drzewie, a nasz ogród znajduje się w pobliżu lasu bądź parku, możemy dodatkowo liczyć na wizytę tych niezwykle sympatycznych gości.
 
 
Autor: Katarzyna Józefowicz

Koniecznie zobacz