Okna do piwnicy - bezpieczne źródło światła dziennego

Jesteś tutaj:

Okna do piwnicy - bezpieczne źródło światła dziennego

3/5 (32 ocen)

- Okna stalowe do wmurowania – tego typu okna montuje się jeszcze podczas budowy ścian piwnicznych. Dopasowuje się je do grubości muru. Mogą to być okna uchylne lub rozwierne. Niektóre zamiast jednego ze skrzydeł miewają wywietrzniki

- Okna do pomieszczeń niemieszkalnych – w przeważającej mierze mają one  dwukomorową ramę z PVC oraz szyby o niewielkim stopniu izolacyjności. Zazwyczaj ich skrzydła są uchylne (w wersji z kilkustopniową regulacją uchyłu). Istnieją też wzmocnione wersje, w których do środka skrzydła wpuszczona jest krata.  

- Świetlik rurowy – jest to bardzo sprytne i funkcjonalne rozwiązanie. Polega na tym, że światło do pomieszczenia dostaje się przez rodzaj elastycznej rury wyłożonej wewnątrz materiałem odbijającym promienie. Takie świetliki mocuje się w otworze wyciętym w ścianie piwnicy i wyprowadza na powierzchnię studzienki. Dają, co prawda, mniej światła, niż prawdziwe okna, ale czasem nie ma innego wyjścia.

Okna w piwnicy

Okna w piwnicy

Zabezpieczenie okien piwnicznych


Tego, że okna do piwnicy są dla złodziei jedną z najczęstszych dróg do wnętrza  domu, nie trzeba udowadniać. Dlatego każdy właściciel stara się je skutecznie zabezpieczyć przed takim zagrożeniem. Obecnie, jeśli chodzi o okna do piwnicy, możliwości jest sporo. Podstawą jest jednak prawidłowy i trwały montaż samych okien. Muszą być osadzone w ścianie na tyle trwale, by złodzieje nie mogli ich w żaden sposób wyważyć. Należy również zadbać o odpowiednie uzbrojenie szyb i okuć. Najczęstszym wariantem zabezpieczenia są kraty wpuszczone w szyby lub kraty montowane na zewnątrz okna. Warto także, jeśli pozwala na to budżet, połączyć okna piwnicy z całym, elektronicznym i mechanicznym systemem antywłamaniowym w domu i na terenie posesji.


Ceny okien do piwnic


Koszt zamontowania odpowiednich okien w piwnicy zależą od kilku rzeczy. Przede wszystkim od ich wielkości, liczby skrzydeł, rodzaju okien i od ewentualnych zabezpieczeń. Poniżej podajemy jedynie średnie i orientacyjne ceny wybranych typów okien:

- okna piwniczne z PVC – 600 -1500 zł,

- okna piwniczne do pomieszczeń niemieszkalnych – 100 - 700 zł,

- okna stalowe do wmurowania – 500 - 2200 zł,

- świetliki rurowe – 450 -1300 zł (cena podnosi się wraz ze wzrostem średnicy rury).
 

Koniecznie zobacz