Nadobnica alpejska - opis, charakterystyka i zdjęcia

Jesteś tutaj:

Nadobnica alpejska - opis, charakterystyka i zdjęcia

3,4/5 (50 ocen)

Liczebność


Gwałtowny spadek populacji kamiennika wiąże się z systematycznym niszczeniem jego naturalnego środowiska przez nadmierną wycinkę buka. Chrząszcz ten padł również ofiarą swojej urody – jest intensywnie poszukiwany przez kolekcjonerów i handlarzy owadami. Na liczebność nadobnicy alpejskiej wpływają w pewnym stopniu jej naturalni wrogowie –  dzięcioły i inne ptaki owadożerne oraz jaszczurki.

Obecnie kamiennik figuruje na liście gatunków zagrożonych zarówno w Polsce, jak i w innych krajach Europy. Polska Czerwona Księga Zwierząt oraz jej europejski odpowiednik notują go w kategorii gatunków ginących. Stosunkowo licznie chrząszcze te występują już tylko na niektórych obszarach chronionych – w rezerwatach oraz parkach narodowych, m.in. Bieszczadzkim, Karkonoskim, Pienińskim, Roztoczańskim i Świętokrzyskim.

Nadobnica alpejska

Nadobnica alpejska


Ochrona


Zalecenia dotyczące ochrony nadobnicy alpejskiej obejmują przede wszystkim zmiany w sposobie gospodarowania drzewostanami bukowymi. Najważniejszy element tych regulacji stanowi zwiększenie wieku rębności. Należy dołożyć też wszelkich starań, by zachować ciągłość odnawiania lasu – we wszystkich miejscach, w których potwierdzono występowanie kamiennika, powinny rosnąć buki w różnym wieku. W siedliskach tych kózek nie należy wycinać buków martwych i obumierających, zwłaszcza jeśli są ulokowane w miejscach nasłonecznionych. Chrząszcze rozmnażają się też w powalonych drzewach i zrębach, które często usuwa się z lasu, by nie przyciągały szkodników drewna. Ochrona kamiennika może wymagać ograniczenia tych zabiegów – pozostałości po zrębach powinny pozostać na swoich miejscach do czasu całkowitego rozkładu.

Elementy ochrony nadobnicy alpejskiej warto wprowadzać też w lasach użytkowych. Nie należy pozyskiwać surowców z drzewostanów bukowych w okresie letnim, gdy chrząszcze zasiedlają sągi. Celowe składowanie drewna bukowego w ciepłych, nasłonecznionych partiach lasu może z kolei przyczynić się do zwiększenia populacji kamiennika. Podobne efekty przyniosłoby obrączkowanie drzew, czyli usuwanie wierzchniej warstwy kory w pasach o szerokości kilkunastu centymetrów.

Niezmiernie istotnym zagadnieniem w ochronie nadobnicy alpejskiej jest również monitoring lasów, w których występuje ten gatunek, i zapobieganie odłowom owadów przez handlarzy.


Bibliografia

1. Dominik J., Starzyk J.R., Owady uszkadzające drewno, Warszawa 2004, s. 202, 224, 289-291.
2. Gutowski J.M., Nadobnica alpejska, [w:] Gatunki zwierząt (z wyjątkiem ptaków). Poradnik ochrony siedlisk i gatunków Natura 2000, red. Z. Witkowski, Warszawa 2004, s. 130-134.
3. Instrukcja ochrony lasu. Cz. I, III i IV, t. 1, red. M. Haze, Warszawa 2011, s. 20-23.
4. Stocki J., Kinelski S., Dzwonkowski R., Drzewa liściaste i owady na nich żerujące. Poradnik leśnika, Warszawa 2008, s. 94.

Małgorzata Długosz
 

Koniecznie zobacz