Malowanie drzwi zewnętrznych i wewnętrznych

Jesteś tutaj:

Malowanie drzwi zewnętrznych i wewnętrznych

3,3/5 (279 ocen)

Wykorzystanie jedynie mechanicznych środków do usuwania starej farby nie wymaga specjalnych wskazówek. Nieco inaczej wygląda to w przypadku środków chemicznych. Producenci zalecają, aby preparaty nakładać równomiernie i odczekać określony odstęp czasu. Przeważnie wynosi on około 60 minut. Dopiero potem przystępuje się do skrobania pozostałej warstwy farby. Zatem dzięki środkom chemicznym można znacznie oszczędzić czas i nakład włożonej pracy. Warto jednak mieć na uwadze, że nie zawsze wygląda to tak prosto. W wielu przypadkach kłopotów przysparzają oczywiście powłoki wielowarstwowe, grube. Wtedy z pomocą przychodzą oczywiście opalarki, których działanie na powierzchnię skrzydeł drewnianych jest nieocenione.

Malowanie drzwi

Malowanie drzwi

Przegląd powłok


Drewniane powierzchnie pokryte lakierem czy lakierobejcą pozwalają na wydobycie z nich naturalnego charakteru. Dzięki lakierowi lub bezbarwnej lakierobejcy można uzyskać prawdziwy  kolor drzwi drewnianych przy równoczesnym wyeksponowaniu słojów. Malowanie wymaga zatem podziału drewnianych skrzydeł na kilka powierzchni, uwypuklając to, co zgodne z prawami natury.
 

Lakier rozpuszczalnikowy

– dla drzwi zewnętrznych

Zużycie około 100 g/m2

Około 40 zł/l

Lakier wodorozcieńczalny

– dla drzwi wewnętrznych

(mniejsza odporność na ścieranie)

Zużycie około 100 g/m2

Od Około 40 zł/l

Lakierobejca bezbarwna

Zużycie około 50 g/m2

Około 30 zł/l

Lakierobejca kolorowa

– dla drzwi zewnętrznych i wewnętrznych

Zużycie około 30 g/m2

Około 45 zł/l

 

Warto podkreślić, że malowanie drzwi nie zawsze wygląda tak samo. Przede wszystkim chodzi tutaj o rodzaj farby i konieczność zastosowania innego sposobu malowania.  Farby alkidowe to malowanie oparte najpierw na pionowym ruchu pędzla, a później na poziomym – nie maluje się od razu całej powierzchni drzwi, ale częściami. Natomiast charakterystyczne dla emalii akrylowej są znacznie szersze pasy odnoszące się do całej płaszczyzny skrzydła.

 

Farba alkidowa

Zużycie około 100 g/m2

Około 30 zł/l

Farba poliwinylowa

Zużycie około 80 g/m2

Około 30 zł/l

 

Emalia akrylowa

Zużycie około 50 g/m2

Około 25 zł/l

Emalia ftalowa

Zużycie około 60 g/m2

Około 20 zł/l

*podane ceny są cenami orientacyjnymi i mogą różnić się od cen rynkowych
*różnice  cenowe pojawiają się także ze względu na kolor

 

mgr inż. Zuzanna Buszta

 


Koniecznie zobacz