Konewki do podlewania roślin - praktyczne informacje

Jesteś tutaj:

Konewki do podlewania roślin - praktyczne informacje

3,4/5 (15 ocen)
Konewka to jeden z podstawowych atrybutów ogrodnika a woda kluczowym warunkiem życia roślin. Mimo upływającego czasu konewka wciąż jest wykorzystywana w domu i w ogrodzie. Z biegiem lat zmieniały się nie tylko materiały do produkcji konewek. Zmieniał się też ich wygląd. Obecnie wykorzystywane są nie tylko jako poręczne naczynie do podlewania, ale też element wystroju wnętrza czy balkonu. Jaką konewkę wybrać by była estetyczna i spełniała swoje zadanie? Przyjrzyjmy się co oferuje nam rynek ogrodniczy w tym zakresie. 
 

Konewka – ważne informacje

 
Budowa konewki warunkuje trzy podstawowe elementy: uchwyt, zbiornik na wodę i szyjkę z wylewką. Może być zakończona sitkiem, ale nie jest element obowiązkowy. W zależności od przeznaczenia, pojemność konewek waha się od 0,5 do 10 litrów. Konewka została stworzona jako wygodne naczynie do przenoszenia wody i wygodnego podlewania roślin w dowolnym miejscu. Wybór konewki pokrywa się z jej przeznaczeniem. Większe, pojemne konewki wybieramy do ogrodu. Małe i ergonomiczne do podlewania kwiatów domowych. Deszczownica, czyli zakończenie konewki pozwala na rozbicie strumienia wody na mniejsze krople. Jest to delikatniejsze dla roślin, nie powoduje wymywania podłoża i tworzenia nieestetycznych dołów. Z kolei brak sitka umożliwia nam skierowanie strumienia dokładnie tam, gdzie chcemy. 
 

Wybór materiału – wady i zalety

 
Większość z oferowanych na rynku to konewki z tworzyw sztucznych. Ma ono liczne zalety, z czego najbardziej liczą się lekkość i trwałość materiału. Są też odporne na przypadkowe uszkodzenia mechaniczne, różnorodnie wyprofilowane. Zakończone zraszaczem, który łatwo dokupić lub zmienić jego rodzaj. Mają przewagę cenową – są tanie.  Bardzo łatwe do utrzymania w czystości. Dostępne w bardzo szerokiej kolorystyce, co daje szansę na dobranie barwy zgodnie z naszymi upodobaniami. Jest to jeden z najchętniej kupowanych rodzajów. Innym surowcem, mającym wciąż swoich zwolenników jest metal. Konewki z blachy ocynkowanej są cięższe od plastikowych, ale bardzo solidne. Nie rdzewieją a nowoczesne modele mają często innowacyjne kształty. Producenci nie poprzestają w wysiłkach i podsuwają nam kolejne rozwiązania. Do takich należą konewki ceramiczne, stalowe i szklane. Ten typ jest przeznaczony głównie do warunków domowych ze względu na kruchość materiału. Są niewielkich rozmiarów, spełniają głownie rolę dekoracyjną, ale przydają się do podręcznego podlania ziół na kuchennym parapecie czy ozdobnej rośliny kwitnącej.  Mogą być kolorowe lub zdobione. Jest to ciekawy detal, uzupełniający stylistkę wnętrza a zarazem spełniający swoją funkcję. 
 

Do ogrodu czy do domu? 

 
Przy wyborze konewki kierujemy się przede wszystkim, miejscem jej użytkowania. Do prac na zewnątrz wybieramy modele o większej pojemności, które łatwo się przenosi. Musimy zważyć też na masę konewki - napełniona wodą nie może nam sprawiać trudności przy podnoszeniu. Ważne jest by była trwała, w ogrodzie nietrudno o uszkodzenie. Konewki ogrodowe zakończone sitkiem, mają imitować krople deszczu. Dobrze sprawdzają się w warzywniku lub do podlewania upraw w pojemnikach. Wiele z konewek jest zaopatrzonych w miarkę. Jest dobre ułatwienie dla zachowania odpowiednich proporcji przy rozcieńczaniu nawozów.
 
Konewka domowa to z reguły mniejsza wersja sprzętu ogrodowego. Nie potrzebujemy tu dużej pojemności. Jest to też pole popisowe dla fantazyjnych kształtów i wzorów. Ważne by była poręczna, lekka i pozwalała na odmierzenie precyzyjnej dawki wody, gdyż rośliny w doniczkach nie lubią nadmiaru wilgoci.  Na sklepowej półce coraz częściej pojawiają się produkty 2 w 1. Łączą w sobie funkcje spryskiwacza i konewki. Dzięki temu za jednym zamachem możemy nie tylko podlać roślinę, ale i zwilżyć jej liście. Jest to też świetny pomysł dla osób nie lubiących namiaru przedmiotów lub posiadających ograniczoną przestrzeń. 
 
Wybierając konewkę coraz częściej możemy pozwolić sobie na produkty łączące estetyczny wygląd z funkcjonalnością. Kierujmy się też jej przeznaczeniem i wielkością terenu, na którym będziemy jej używać. Przed zakupem sprawdźmy kilka modeli by zobaczyć która najlepiej nam pasuje. Ważne, żeby dobrze i pewnie leżała w dłoni podczas obciążenia wodą. 

Koniecznie zobacz