Dowiedz się więcej o technice spawania plastiku

Jesteś tutaj:

Dowiedz się więcej o technice spawania plastiku

3,3/5 (197 ocen)

Możliwość połączenia plastikowych elementów związana jest zarówno z ich produkcją, naprawą jak i modernizacją. Jak przebiega proces spawania tworzyw sztucznych?


Charakterystyka tworzyw sztucznych


To, że plastikowe elementy można poddać spawaniu wynika oczywiście z właściwości materiału. Trzeba zatem podkreślić, że elementy plastikowe są sprężyste, a równocześnie termoplastyczne. W praktyce oznacza to, że podwyższona temperatura zmienia twardość plastiku, staje się on materiałem miękkim, który można swobodnie spawać. Należy zaznaczyć, że temperatury spawania nie dla wszystkich tworzyw sztucznych są identyczne. Tworzywa termoplastyczne różnią się bowiem temperaturami spawania, co zestawiono poniżej.

Tworzywo termoplastyczne

Temperatura spawania

PE (polietylen)

270°C lub 300°C

PP (polipropylen)

300°C

PVC (polichlorek winylu)

300°C lub 400°C

PC (poliwęglan)

350°C

ABS (akrylobutylostyren)

350°C

PA (poliamid)

400°C

Obniżenie temperatury po spawaniu przyczynia się do schłodzenia plastikowych elementów, które zostają trwale połączone. Dzieje się tak za sprawą tzw. trwałej dyfuzji cząsteczek łączonych elementów i spoiwa. Warunkiem skutecznie  przeprowadzonego spawania jest oczywiście wykorzystanie właściwego spoiwa. Pod tym pojęciem rozumie się materiał, którego głównym składnikiem budującym jest identyczny polimer jak ten, który wchodzi w skład spawanych tworzyw sztucznych.


Przygotowanie materiałów


Plastikowe elementy przed przeprowadzeniem spawania trzeba należycie przygotować. Pierwszym etapem jest uwzględnienie rodzaju tworzywa sztucznego (informuje o tym symbol na elemencie). W przypadku braku możliwości odczytania nazwy tworzywa sztucznego trzeba poddać je doświadczalnej próbie w płomieniu palnika. Poszczególne typu tworzyw sztucznych różnią się bowiem płomieniem czy charakterystycznym zapachem.


Dla przykładu:


PE – brak kopcącego płomienia, charakterystyczny zapach parafiny
PP – brak kopcącego płomienia, charakterystyczny ostry zapach
PVC – kopcący płomień, charakterystyczny bardzo ostry zapach
ABS – kopcący płomień, charakterystyczny słodkawy zapach


Nieodpowiednio zidentyfikowane tworzywo sztuczne przyczyni się do błędnego określenia temperatury spawania. W związku z tym łączone elementy mogą ulec częściowemu lub całkowitemu zniszczeniu.


Czym spawać?


Do spawania plastikowych elementów niezbędny okazuje się strumień gorącego powietrza o danej temperaturze. Do łączenia plastikowych elementów nie wykorzystuje się wyłącznie nagrzewnic. Przydatne okazują się również opalarki. Pozwalają one na uzyskanie temperatury nawet rzędu 650°C. Ponadto nadmuch strumienia powietrza można regulować.

Typowym narzędziem do spawania jest oczywiście specjalna spawarka do plastiku. Regulacja temperatur, cyfrowy wskaźnik temperatury czy wymienne końcówki pozwalają na dopasowanie właściwości spawarki do własnych potrzeb. Akumulatory, klimatyzacje, zbiorniki to tylko jedne z wielu elementów, do naprawy  których niezwykle często wykorzystuje się proces spawania.
 

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz