Hortensja bukietowa (wiechowata) - odmiany, uprawa i pielęgnacja

Jesteś tutaj:

Hortensja bukietowa (wiechowata) - odmiany, uprawa i pielęgnacja

3,5/5 (304 ocen)

Stanowisko idealne dla rośliny to słoneczne lub w lekkim półcieniu (mniej obficie kwitnie), wtedy prawidłowo wzrasta i ma okazałe kwiaty. W wyjątkowo upalne dni liście i kwiaty hortensji mogą więdnąć, dlatego wymaga regularnego i obfitego podlewania. W przeciwnym razie zwiędnięte i zniekształcone kwiatostany mogą nie poprawić swojego wyglądu przez resztę sezonu. Roślinę nawozimy do lipca w częstotliwości raz na dwa tygodnie specjalistycznymi nawozami do hortensji, które nie zawierają wapna. Od lipca hortensja zaczyna zawiązywać pąki kwiatowe, które rozkwitną w następnym sezonie. Ze względu na to należy ją okryć na zimę. Hortensja bukietowa wymaga przycinania, które przeprowadzamy wiosną, a polega ono w przypadku tego gatunku na usunięciu zeschniętych kwiatostanów. Porządkowanie pędów, czyli tzw. cięcie odmładzające, wykonujemy raz na parę lat.



Rozmnażanie


Hortensja bukietowa rozmnaża się za pomocą sadzonek zielnych, które pobiera się w okresie letnim. Najlepsze będą te bez pąków kwiatowych, z dwoma lub trzema liśćmi. Sadzonki w podłożu przepuszczalnym z domieszką piasku ukorzeniają się po upływie około miesiąca. Korzenie u pobranych sadzonek uzyskuje się także przez umieszczenie ich w pojemniku z wodą.

Takie roślinki wysadzamy do gruntu w sierpniu, zwracając szczególną uwagę na delikatne korzenie. Rozmnażanie przeprowadza się też z odkładów poziomych, które uzyskujemy dzięki przygięciu gałązki do gruntu lub pojemnika wypełnionego ziemią, przysypujemy ziemią aż do wytworzenia się korzeni. Taką młodą roślinkę odcinamy i przesadzamy w oddzielne miejsce.


Przycinanie


Hortensja bukietowa kwitnie na młodych, tegorocznych pędach, dlatego może być mocno przycinana. Pierwsze cięcie należy wykonać po upływie roku od posadzenia. Roślinę musimy przyciąć nisko, przy samej ziemi, dzięki czemu będzie zagęszczać się od dołu i nabierze kształtu. Na takiej roślinie muszą pozostać 2−3 pary pąków, aby zachować jej właściwości wizualne. W kolejnych latach hortensję przycina się już wyżej, stosując się do zasady ilości pozostawianych kwiatostanów. Zabieg przycinania rośliny wykonuje się późną zimą albo wczesną wiosną.

Edyta Fijołek

Koniecznie zobacz