Choroby, szkodniki i problemy w uprawie bukszpanu

Jesteś tutaj:

Choroby, szkodniki i problemy w uprawie bukszpanu

3,4/5 (86 ocen)

Grzyb Volutella Buxi to patogen, który powoduje wczesnowiosenne zamieranie pędów oraz liści, przybierających brązową barwę. Charakterystycznym objawem są też różowe skupiska zarodników na chorych miejscach. Chorobie sprzyja przemrożenie części podziemnej wraz z wysychaniem tkanek rośliny, spowodowanym przez wiatry  i wysoka wilgotność  powietrza. Nie wolno więc dopuszczać do takich sytuacji, dbając o odpowiednią wilgotność podłoża. W razie ataku choroby porażone części niezwłocznie usuwamy.

Grzyb Macrophoma Candollei to kolejna choroba, na którą może być narażony bukszpan. Osłabione przez mróz części rośliny nieraz dopada wyżej wymieniony patogen powodując zamieranie pędów i liści, które brązowieją i pokrywają się czarnymi piknidiami, wielkości do 0,5 mm. Choroba przenosi się wraz kroplami wody, na przykład podczas deszczu. Zminimalizujemy jej ryzyko, jeżeli będziemy dbać o zdrowie i dobrą kondycję krzewu przez cały rok.

Bukszpan będzie stanowił prawdziwą ozdobę naszego ogrodu jedynie wtedy, gdy zadbamy o jego zdrowie. W razie wątpliwości co do faktu z jakim czynnikiem chorobotwórczym mamy do czynienia i doborem preparatu leczniczego, warto zrobić zdjęcia uszkodzeń  i objawów. Następnie już  wraz z fotografią  należy udać się do dobrego sklepu ogrodniczego w celu zasięgnięcia porady.

Marta Niegierewicz
 

Koniecznie zobacz