Beton komórkowy - właściwości

Jesteś tutaj:

Beton komórkowy - właściwości

3,5/5 (28 ocen)

Powyższe wady bardzo często stają się przyczynami, przez które świadomie rezygnujemy z materiałów budowlanych z betonu komórkowego. Nasiąkliwość jest przede wszystkim niebezpieczna przy nieprawidłowej izolacji ścian, czyli przy długotrwałym kontakcie z wodą . Może bowiem przyczynić się do zawilgocenia ścian. Stąd tak ważny jest wybór materiałów izolacyjnych. Dzięki nim jesteśmy w stanie wyeliminować tego rodzaju zagrożenie.

Niestety typowa dla betonu komórkowego jest mała wytrzymałość na ściskanie oraz wymieniona wcześniej kruchość.

Bloczki betonowe

Ściany zewnętrzne z betonu komórkowego


Jednowarstwowe

Ściany z betonu komórkowego wielokrotnie wykonywane są jako jednowarstwowe. Ścianę wznosi się z bloczków. Jedna warstwa to grubość 36 cm. Tego rodzaju ściany nie tylko charakteryzują się szybkim procesem murowania, ale i brakiem konieczności zastosowania dodatkowego ocieplenia.


Warstwowe

Nieco inaczej proces wznoszenia wygląda w przypadku ścian warstwowych. Ściany warstwowe mogą występować jako jedno- lub dwuwarstwowe. Schemat wykonania tego rodzaju przegród to wykonanie warstwy zewnętrznej izolacji i warstwy wewnętrznej.

Ściany warstwowe przyczyniają się do znacznego ograniczenia strat ciepła i dają możliwość stopniowego ich wykonania, a to z kolei umożliwia rozłożenie kosztów. Pomimo że ściany trójwarstwowe są najmocniejsze to znacznie częściej decydujemy się na wykonie przegród dwuwarstwowych. Ściany dwuwarstwowe znajdują stosunkowo więcej zwolenników niż ściany trójwarstwowe.

Materiały budowlane wykonane z betonu komórkowego są szczególnym rodzajem materiałów betonowych. Są chętnie stosowane w budownictwie głównie ze względu na niską przewodność cieplną. Nie należy również zapominać o ich ognioodporności oraz łatwej obróbce. Tego rodzaju właściwości przyczyniają się do tego, że materiały z betonu komórkowego są wykorzystywane zarówno podczas wznoszenia nowych ścian, ale także zabudowy istniejących poddaszy czy strychów.

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz