Aeracja i wertykulacja trawnika

Jesteś tutaj:

Aeracja i wertykulacja trawnika

3,1/5 (58 ocen)

Łatwiejsze w użytkowaniu chociaż droższe są natomiast maszyny elektryczne, w których część robocza osadzona jest na obracającym się wale. Wymagają one mniejszego nakładu siły i są również przyjazne dla środowiska.

Zobacz także: Piaskowanie trawnika

 

Ponadto dostępne są urządzenia pełniące jednocześnie funkcję aeratora i wertykulatora, stosowane głównie na dużych powierzchniach trawnikowych. Wertykulację na niewielkich obszarach porośniętych trawą można wykonać również przy użyciu grabi z gęsto ułożonymi zębami, a aerację z zastosowaniem wideł lub specjalnych nakładek na buty z przymocowanymi od spodu kolcami.

Aeracja trawnika za pomocą wideł

Aeracja trawnika za pomocą wideł


Terminy zabiegów


Wertykulacja i aeracja przeprowadzana jest zazwyczaj raz do roku wiosną (marzec/kwiecień). Wówczas trawa najłatwiej się regeneruje. Wertykulację lub aerację można powtórzyć drugi raz w sezonie – pod koniec lata (sierpień/wrzesień). Wertykulacja wymagana jest zazwyczaj po 2 latach użytkowania trawnika. Natomiast aerację przeprowadza się przeważnie po 3-4 sezonach, zwłaszcza na glebach gliniastych oraz na powierzchniach intensywnie deptanych. Zabiegi te wykonuje się na trawniku wilgotnym. Niewskazane są do tego celu okresy suszy. Wertykulacja i aeracja to bardzo przydatne zabiegi, które pozwalają przywrócić świeżość zielonej nawierzchni. Jeśli pomimo intensywnej pielęgnacji trawa poprzerastana jest mchem i chwastami lub widoczne są w niej liczne ubytki warto zastanowić się nad założeniem nowego trawnika.

Anna Jędrzejewska
 

Koniecznie zobacz