Jesteś tutaj:

Porzeczka czerwona - uprawa, odmiany i przepisy

Choroby i szkodniki porzeczek - rodzaje, objawy i zwalczanie
Porzeczka czarna - uprawa i odmiany
Porzeczka krwista (ozdobna) - odkrywamy sekrety uprawy
Prawidłowe przycinanie porzeczek czarnych, białych i czerwonych
Sadzenie porzeczek - jak, kiedy i gdzie? Praktyczne wskazówki
Uprawa malin
Uprawa pomidorów
Uprawa porzeczki białej
Uprawa poziomek
Uprawa truskawek

Porzeczka czerwona - uprawa, odmiany i przepisy

Porzeczki pochodzą z Europy, gdzie można jeszcze spotkać dziko rosnące okazy, które potrafią przetrwać nawet 20 lat. Krzewy porzeczek osiągają wysokość 2 metrów i są samopylne. Ich owoce mają czerwoną barwę, kulisty kształt oraz wielkość ok. 1 cm. Owoce porzeczki są kwaśne. Świeże czerwone porzeczki rozpoznamy po tym, że będą twarde i jędrne. Owoce po zbiorze powinniśmy przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu, na przykład w piwnicy, wtedy dłużej zachowają świeżość i nie popsują się. Porzeczki, które kupimy w sklepie i nie zjemy ich od razu, należy wstawić do lodówki z tych samych powodów co są opisane powyżej.


Uprawa porzeczki


Roślinom odpowiada łagodny klimat i słoneczne, ciepłe stanowisko. Lubią rosnąć w luźnej, próchnicznej ziemi.
Porzeczki rozmnażamy z odciętych wiosną młodych pędów. Miejsce, które zamieszkują porzeczki dobrze jest nawieźć zimą kompostem lub obornikiem.

Rośliny można uprawiać jako krzewy lub w formie małych drzewek, moim zdaniem z drzewek łatwiej zbiera się owoce.
Pielęgnując krzewy powinniśmy regularnie odchwaszczać ich podłoże. Przed nastaniem zimy należy ziemię przy młodych krzewach przykryć słomą.

Porzeczki czerwone dojrzewają stosunkowo wcześnie, pierwsze owoce możemy zbierać już w połowie lipca. Jeżeli odpowiednio dobierzemy odmiany krzewów, które posadzimy w ogrodzie, to będziemy je mogli zbierać nawet przez okres 2 miesięcy.

Porzeczki owocują na „krótkopędach”, które wyrastają ze starszych pędów. Więc jeżeli chcemy jeść dużo owoców to podczas cięć pielęgnacyjnych nie możemy wycinać pędów wieloletnich.

Porzeczka czerwona

Porzeczka czerwona

Czerwona porzeczka jest wytrzymalsza od czarnej na atak szkodników i chorób. Rzadziej dokucza jej rdza i roztocza.

Krzewy sadzimy w gruncie w odstępach mniej więcej 2 metrów jeden od drugiego, robimy to jesienią, lub na początku wiosny. Potem przycinamy je do około 25 centymetrów długości.


Owoce porzeczek idealnie nadają się na dżemy, konfitury i galaretki. Można z nich przyrządzić, również smaczne soki, napoje a także wino. Smaczne są również czekolady, w których nadzieniem jest czerwona porzeczka. Galaretki z czerwonej porzeczki bardzo dobrze się zsiadają, lub jak kto woli przechodzą z formy płynnej w stałą – w galaretkę. Procesu nie zakłóca nawet dodanie owoców do zsiadającej się galaretki. Jest, również dobrym nadzieniem do mufinek, wzbogaca ich smak i powoduje, ze ciastka nie są takie suche.

Porzeczki są bardzo zdrowe, zawierają w sobie dużo witaminy C i PP oraz potas, fosfor i wapń.

Porzeczka czerwona

Porzeczka czerwona

Sadząc krzewy w ogrodzie, warto wybrać następujące odmiany:

- Rosettę, Detvan oraz Tatran.

Odmiana Tatran

Odmiana ta wytwarza średniej wielkości, ciemnoczerwone owoce. Możemy je zbierać pod koniec lipca. Porzeczki są smaczne jedzone na surowo. Nadają się, również na przetwory. Odmiana obficie owocuje. Jest odporna na choroby grzybowe liści.

Porzeczki czerwone

Porzeczki czerwone

Odmiana Rosetta

Krzewy tej odmiany charakteryzuje szybki wzrost. Owoce są średnie lub duże i wyjątkowo smaczne. Rosną na długich gronach i mają jasnoczerwoną barwę. Odmiana jest odporna na opadzinę liści.Odmiana Detvan

Odmiana należy do bardzo plennych. Krzewy porzeczek charakteryzują sztywne pędy i dobry wzrost. Owoce mają mocno czerwoną barwę, są średniej wielkości i nadają się do spożycia na przełomie czerwca i lipca. Owoce rosną na długich gronach. Można je jeść na surowo, jak również robić z nich przetwory. Odmiana jest odporna na choroby grzybowe.

Porzeczka czerwona - owoce

Porzeczka czerwona - owoce

Warto posadzić kilka krzaczków porzeczek na działce lub w przydomowym ogródku, może nie ze względu na ich smak, ale na wartości odżywcze. Porzeczka czerwona jest mało kaloryczna i zawiera w sobie sporo błonnika, dlatego jest wartościowym elementem diety odchudzającej.

Dla osób, które nie lubią piec ciast polecam te w proszku, które można kupić w każdym sklepie. Smaczne są między innymi czekoladowe babeczki z dżemem z czerwonej porzeczki. Babki pieką się 20 minut, a przygotowuje się je w niecałe 10 minut.

Należy kupić jedno opakowanie ciasta w proszku, dwa jajka i przygotować szklankę mleka i trzy czwarte szklanki oleju. Potem wszystko to wsypujemy, wbijamy do dużej miski i mieszamy na jednolitą masę bez gródek. W międzyczasie nagrzewamy piekarnik do 175 stopni, używamy termoobiegu. Potem stawiamy na blaszce papierowe foremki na babeczki, które znajdziemy w kartoniku z ciastem, który kupiliśmy w sklepie. Na spód każdej foremki wlewamy dużą łyżkę stołową masy, na masę nakładamy dżem porzeczkowy, który również znajduje się w kartonie z ciastem, Na dżem nakładamy łyżeczkę masy i wstawiamy babeczki do piekarnika. Po 20 minutach wyjmujemy je, czekamy aż ostygną i podajemy do kawy lub herbaty.

Czasami babeczkom nie wystarcza 20 minut pieczenia, wtedy pozostawiamy je w piekarniku na nieco dłużej.

Agnieszka Krakowiak

Koniecznie zobacz