Jesteś tutaj:

Murowane grille ogrodowe

Grille elektryczne - zalety i wady
Grille gazowe - charakterystyka
Grille ogrodowe
Grille ogrodowe z kamienia
Kominki ekologiczne
Kominki gazowe - komfortowe w użytkowaniu
Kominki ogrodowe
Wędzarnie ogrodowe

Murowane grille ogrodowe

Większość z nas, a więc osób kochających przyrodę, zieleń i ogrody lubi aktywny wypoczynek. Najlepiej jak ma on miejsce we własnych ogrodzie lub na działce. Gdy pogoda jest przychylna istnieje możliwość spożywania posiłków na świeżym powietrzu. Grillowanie, które jest doskonałym sposobem na szybkie i smaczne posiłki stało się bardzo popularne w naszym kraju. Coraz większa część społeczeństwa bardzo sobie ceni taką formę spędzania wolnego czasu. Moda na grillowanie przywędrowała do nas z za zachodniej granicy i wciąż jest w fazie wzrostowej. Handlowcy oferują nam całą masę przeróżnych urządzeń do grillowania zachwalając wyższość ich oferty nad innymi. Jeżeli zdecydujemy się na zakup danego grilla powinniśmy poprzedzić to analizą oferty tak, aby dokonać słusznego, najbardziej nam optymalnego wyboru. Wyróżniamy grille węglowe, elektryczne, gazowe oraz stalowe, żeliwne i murowane. Wszystkie mają swoje wady i zalety.

W niniejszym artykule skupię się na murowanych grillach ogrodowych.

Murowane grille ogrodowe są jednymi z najbardziej oryginalnych budowli, które wpisują się także w małą architekturę ogrodu. Właściciele nawet niewielkiego skrawka zielonej powierzchni powinni pomyśleć o takim właśnie rozwiązaniu.
 
W większych ogrodach można przeznaczyć większą powierzchnię i stworzyć zakątek do grillowania. Jego wielkość powinna być uzależniona od ilości zapraszanych gości. Z pewnością grill murowany stanie się wielką atrakcją spotkań rodzinnych i towarzyskich. Do jego zalet należy przede wszystkim długotrwałość.

W przeciwieństwie do konstrukcji stalowych murowane grille ogrodowe bez większych zabiegów mogą nam służyć przez wiele lat. Poza tym istnieje możliwość organizowania większych spotkań, ze względu na większą powierzchnię grillującą. Nie można również zapominać o walorach estetycznych, ograniczonych wyłącznie naszą wyobraźnią. Należy pamiętać, że grill stylem powinien być dostosowany do otoczenia i uzupełniać całościowo estetykę posesji. Jego największą wadą jest stacjonarność, a więc brak możliwości na zmianę miejsca grillowania. Są to budowle bardzo ciężkie i nie ma możliwości, tak jak w przypadku lekkich i przenośnych grilli stalowych spakowania ich do bagażnika i zorganizowanie spotkania w całkiem odmiennym miejscu.


Zbudowanie murowanego grilla ogrodowego możemy zlecić odpowiedniej firmie, sami podjąć się tego wyzwania oraz zakupić w odpowiednich punktach sprzedaży. Z doświadczenia wiem, że najbardziej zadowoleni z użytkowania tego typu grilli są osoby, które podjęły się samodzielnego zbudowania. Nie jest to trudne, a poziom trudności zależy od zawiłości przygotowanego projektu.  Całość prac nad tym przedsięwzięciem możemy podzielić na kilka etapów. Pierwszy z nich dotyczy lokalizacji grilla, kolejny przygotowania projektu, a następnie przygotowania odpowiedniego fundamentu, postawienia konstrukcji oraz prace końcowe.

Bardzo istotną kwestą jest ustalenie lokalizacji grilla. Pamiętając o tym, że jest to stały element ogrodu, powinniśmy skonsultować się z innymi członkami rodziny i wspólnie ustalić najbardziej optymalne miejsce. Dobrym rozwiązaniem jest wybudowanie jego w pobliżu tarasu. Wówczas przy organizacji spotkania nie tracimy dużo czasu na dostarczenie odpowiednich produktów, narzędzi niezbędnych w procesie grillowania. Osoby,  które lubią relaksować się w otoczeniu roślin, powinny pomyśleć o murowanym grillu gdzieś wewnątrz ogrodu. Bardzo ciekawie powinien prezentować się zakątek osłonięty barwnymi krzewami. Rośliny jednak nie powinny znajdować się w najbliższym otoczeniu grilla - należy zachować trochę przestrzeni. Przy organizacji spotkań utrudnieniem będzie przetransportowanie wszystkich niezbędnych produktów.

 

Grill ogrodowy

Grill ogrodowy

Ułatwieniem z pewnością będzie kamienna ścieżka prowadząca od budynku mieszkalnego do grillowego zakątka. Warto pomyśleć o takim rozwiązaniu, które poza swoją użytecznością może stanowić ciekawą dekorację ogrodu. Odpowiednie miejsce powinno być jasne, ciepłe i osłonięte od wiatru, aby grillowanie było prawdziwą przyjemnością niezakłócaną przez negatywne czynniki pogodowe. Należy pamiętać także o sąsiadach. Nie da się ukryć, że podczas grillowania będzie unosić się charakterystyczny dym, który nie koniecznie musi odpowiadać sąsiadom. Odgłosy grillujących i bawiących się osób mogą także spotkać się z dezaprobatą. Przy ustalaniu lokalizacji powinniśmy uwzględnić również takie przypadki.

Następną czynnością będzie nakreślenie projektu, który należy dopasować stylem do miejsca jego przeznaczenia. Przy projektowaniu musimy sobie odpowiedzieć na kilka istotnych pytań. Jedno z nich z pewnością powinno dotyczyć częstotliwości organizowanych spotkań i ilości osób w nich uczestniczących. Inne potrzeby będzie miała kilkuosobowa rodzina spędzająca czas tylko w swoim towarzystwie, a jeszcze inne osoby bardzo towarzyskie, organizujące spotkania nawet dla kilkunastu osób. Grill murowany niezależnie od bujnej wyobraźni konstruktora powinien być prosty w użyciu i gwarantować łatwość  użytkowania. Powinna zostać dopasowana do potrzeb powierzchnia robocza, uwzględniająca rozmiar paleniska, jak również blatów roboczych. Nie powinno zabraknąć półek i schowków, gdzie można ukryć np. zapas węgla. Grill murowany możemy wykonać z wielu materiałów. Powinny to być trwałe materiały takie jak cegła, bloczki betonowe, kamień.

Projektując grill murowany zróbmy to tak, abyśmy mieli jeszcze furtkę na jego rozbudowę, gdyż w wielu przypadkach są one modyfikowane poprzez rozbudowę. Do wykonania paleniska i rusztu należy wykorzystać tylko trwałe materiały ze stali nierdzewnej, żeliwa itp. Ruszt także możemy sami zrobić. Jeżeli nie mamy takiej możliwości możemy zlecić to odpowiedniej firmie bądź zakupić
w markecie. Te elementy powinny być zakupione jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Wysokość powierzchni roboczej powinna być dostosowana do osoby najczęściej zajmującej się grillowaniem. Ta wysokość najczęściej wynosi około 70-80 cm.

Grille murowane w zależności od wielkości i ciężaru wymagają odpowiedniego fundamentu. W przypadku narażenia na pękanie pod wpływem przemarzania, należy uwzględnić odpowiednią głębokość. W Polsce strefa przemarzania waha się od 80 cm do nawet 140 cm. Zazwyczaj nie są potrzebne tak duże głębokości. Jeżeli zakupimy gotowy grill to najczęściej wystarczy umieszczenie go na betonowej płycie położonej na utwardzonym podłożu. Warstwa zarówno płyty, jak i materiału utwardzającego powinna wynieść około 50 cm. Stabilny fundament przy większych budowlach jest niezbędny i należy go wykonać solidnie.


Przy sporządzonym projekcie postawienie samej konstrukcji jest łatwe i nie zajmuje zbyt wiele czasu. Do murowania możemy wykorzystać zaprawę murarską, a więc mieszankę cementu, piasku i wody.  W sprzedaży dostępne są gotowe zaprawy, które zdecydowanie ułatwiają i przyśpieszają prace. Przy murowaniu nie powinno zabraknąć poziomicy oraz kątownika. Ruszt nie powinien być wmurowywany na stałe tylko wyjmowany, co ułatwi jego czyszczenie oraz zapewni możliwość regulacji jego wysokości. Regulacja wysokości pozwala na większe możliwości przy przygotowywaniu potraw.

Wymurowanie grilla nie powinno przysporzyć zbyt wielu problemów, a satysfakcja z jego stworzenia jest bezcenna. Jeżeli grill powstał z mało estetycznego materiału możemy pokryć go np. płytkami ceramicznymi bądź cegłą klinkierową. W tej kwestii wszystko zależy od naszych upodobań. Jeżeli należymy do osób które dużo czasu spędzają przy grillu powinniśmy utwardzić powierzchnię przy grillu i dodatkowo umieścić meble ogrodowe. Niewielka altana z zadaszeniem pokryta pięknym pnączem sprawi, że uzyskamy specyficzny klimat. Spotkania w takiej scenerii będą wyjątkowe i dostarczą wielu miłych wspomnień.
 

Koniecznie zobacz