Jesteś tutaj:

Mahonia - wyraziście kwitnący krzew

Klon czerwony uprawa i pielęgnacja
Mahonia - uprawa, pielęgnacja i odmiany
Milin amerykański - pnącze o wyjątkowych kwiatach
Nagietek lekarski - roślina ozdobna i lecznicza
Nasturcja większa
Wrzosy - piękne krzewinki

W maju nie brakuje wyraziście kwitnących krzewów. Jednym z ciekawszych z pewnością jest zimozielona mahonia pospolita. Najczęściej spotykany gatunek mahonii zachwyca wyrazistymi, słonecznymi kwiatami, zebranymi w szczytowe grona. Mimo wysokich walorów dekoracyjnych, mahonia pospolita jest jednym z najmniej wymagających krzewów. Warto także poznać inne gatunki mahonii, gdyż są równie ciekawe.

Rodzaj Mahonia, obejmuje około kilkudziesięciu gatunków zimozielonych krzewów, występujących w Azji oraz Ameryce, z których najbardziej popularnym jest mahonia pospolita, choć to nie jedyna piękność rodzaju. Mahonie zaliczane są do rodziny berberysowatych (Berberidaceae)

Czy wiesz że …

Nazwa mahonia wzięła się od barwy liści, które w okresie jesiennym, przebarwiają się. Przebarwienia to odcienie czerwieni, brązu i mahoniu.


Wybrane gatunki rodzaju


- Mahonia aquifolium - Mahonia pospolita (ostrolistna)

- Mahonia rapens - Mahonia rozłogowa

- Mahonia japonica – Mahonia japońska

- Mahonia x media - Mahonia pośrednia

- Mahonia bealei - Mahonia Beala

Najpopularniejszym gatunkiem jest oczywiście mahonia ostrolistna. Natomiast z innych mahonii wartych uwagi warto wymienić m.in. mahonię rozłogową oraz mahonię pośrednią.

Mahonia

Mahonia

Charakterystyka wybranych gatunków mahonii uprawianych w ogrodach


Mahonia ostrolistna

Gatunek mahonii amerykańskiego pochodzenia. Charakteryzuje się wzniesionymi pędami, słabo rozgałęzionymi.  Wysokość krzewu sięga zazwyczaj do około jednego metra. Zimozielone liście złożone, składające się z kilku skórzastych oraz ząbkowanych liści. Rozwijające się w okresie wiosennym liście, zachwycają delikatnością barwy, z czasem stają się ciemnozielone, na tle których świetnie prezentują się szczytowe kwiatostany, ukazujące się w kwietniu/maju. Jedna z najmniej wymagających i najbardziej trwałych mahonii ze wszystkich uprawianych okazów w naszych ogrodach.


Mahonia rozłogowa

Mrozoodporny gatunek mahonii także o amerykańskim pochodzeniu, osiągający maksymalnie do około pół metra wysokości. Pędy mahonii rozłogowej są pokładające, liście pierzaste i złożone, także jak w przypadku mahonii pospolitej zimozielone. Złocistożółte kwiaty ukazują się wiosną, zebrane w niewielkie grona. Po przekwitnięciu ukazują się owoce, które po dojrzeniu przybierają barwę wręcz granatową i pokryte są sinawym nalotem woskowym. Krzew rozrasta się za pomocą podziemnych rozłogów. Mahonia rozłogowa sprawdzi się jako roślina okrywowa.

Mahonia pośrednia

Mieszaniec powstały w wyniku połączenia dwóch gatunków mahonii, a więc M. japonica i M. lomariifolia. Krzew piękny, charakteryzujący się dużymi, pierzastymi liśćmi, osiągającymi nawet do pół metra długości. Kwiaty zebrane  w długie wiechy. W naszym klimacie zazwyczaj przemarza, tak więc bez większego znaczenia.


Wybrane odmiany
 

Nazwa gatunku

Nazwa odmiany

Uwagi

Mahonia pospolita

‘Gracilis’

Odmiana charakteryzująca się dłuższymi liśćmi oraz bardziej smuklejszym pokrojem.

Mahonia pośrednia

‘Winter Sun’

Odmiana o żółtych i wzniesionych kwiatostanach.

Mahonia pospolita

‘Apollo’

Odmiana charakteryzująca się większymi kwiatostanami.

Mahonia rozłogowa

‘Macrocarpa’

Odmiana wielkoowocowa.

Mahonia pośrednia

‘Charity’

Odmiana o żółtych kwiatostanach pojawiających się pod koniec zimy. Uprawa w naszym klimacie problematyczna podobnie jak w przypadku ‘Winter Sun’

Mahonia pospolita

‘Jupiter’

Odmiana charakteryzująca się dużymi kwiatostanami.

Mahonia pospolita

‘Juglandifolia’

Odmiana orzecholistna

Mahonia pospolita

‘Atropurpurea’

Odmiana sięgająca metra wysokości. Dekoracyjna  z kwiatów, liści i owoców.

Mahonia rozłogowa

‘Rotundifolia’

Odmiana okrągłolistna.

Mahonia pospolita

Smaragd

Odmiana osiąga zaledwie do 70 cm wysokości i około 100 cm szerokości.

 

Stanowisko  

 
Mahonie powinno uprawiać się na stanowiskach półcienistych, charakteryzujących się próchniczym, żyznym, a przede wszystkim wilgotnym podłożem. Poradzą sobie także na stanowisku słonecznym, zacisznym, przy czym należy roślinie zapewnić odpowiednią wilgotność podłoża. Podczas dużego nasłonecznienia, na takim stanowisku może dojść do poparzeń liści. Aby cieszyć się dobrą kondycją mahonii, posadźmy ją lepiej w półcieniu i żyznym podłożu. Mahonia rozłogowa może pełnić rolę rośliny okrywowej i wypełnić trudne przestrzenie w większym ogrodzie.

Mahonia - kwiaty

Mahonia - kwiaty

Uprawa i pielęgnacja


Przy wyborze mahonii kierujmy się jej wytrzymałością na mrozy, lepiej zrezygnować z gatunków o wątpliwej mrozoodporności, a skupić się na gatunkach mrozoodpornych, które przez wiele lat będą nam towarzyszyć bez większych problemów. Do takich gatunków zaliczymy oczywiście mahonię pospolitą i rozłogową. Uprawa tych krzewów jest mało zajmująca.

Aby cieszyć się dobrze prezentującymi mahoniami należy posadzić je w takim miejscu w  którym będą miałaby odpowiednie warunki klimatyczno- glebowe. Wybierajmy miejsca zacienione, zaciszne, charakteryzujące się odpowiednim podłożem, koniecznie  wilgotnym. Warto  sadzić je w licznych grupach roślin, niedaleko zbiornika wodnego. W takich warunkach, zdecydowanie lepiej będą znosić okres zimy, podczas której mogą przemarzać.

Przy braku należytych opadów w okresie późnojesiennym, a więc w listopadzie, należy mahonie podlewać, aby zgromadziły sporo wody, która jest niezbędna im do prawidłowego przezimowania. Należy pamiętać, że mahonie jako rośliny zimozielone w okresie zimowym zwłaszcza późnozimowym, kiedy słońce mocniej grzeje są narażone na zwiększoną transpirację wody przez liście. Przy wietrznych stanowiskach transpiracja jest jeszcze wyższa. W takiej sytuacji roślina musi uzupełniać ubytki wody. Przy mroźnej pogodzie, nie jest w stanie pobrać wody z zmarzniętego podłoża. Wówczas dochodzi do usychania liści. Jeżeli proces będzie się przedłużał, roślina mocno ucierpi.

Polecane do uprawy mahonie bardzo szybko się regenerują, więc z pewnością w szybkim czasie na nowo będą zachwycać. Jeżeli nasza mahonia nie ma najlepszej wystawy, wówczas warto ją okryć na zimę.


System korzeniowy mahonii jest płytki i dość mało rozbudowany, dlatego podczas przedłużającej się suszy należy uzupełniać niedobory wody. Warto także wiedzieć, że mahonie nie lubią przesadzania, tak więc nim zakupimy i posadzimy krzew, warto  dobrze się zastanowić nad jego miejscem docelowym.

Przed posadzeniem krzewu należy dobrze uprawić podłoże, odchwaścić oraz wzbogacić dobrze przerobionym kompostem. Po posadzeniu, podlewamy roślinę oraz ściółkujemy.

W późniejszym okresie w razie potrzeby, mahonię podlewamy oraz uzupełniamy dobrze przerobionym kompostem. Jeżeli chodzi o cięcie, to ze względu na fakt, że jest to zimozielony krzew, zazwyczaj nie wymaga cięcia, chyba że w razie konieczności, dla ograniczenia jej rozrostu oraz usunięcia pędów zmarzniętych, uszkodzonych itp.

Mahonia  nie jest podatna na choroby i szkodniki tak więc przy jej uprawie, na tej płaszczyźnie nie powinno być większych problemów.

Poza tym mahonie bardzo łatwo się rozmnażają. Mahonię rozłogową najlepiej rozmnożyć poprzez rozłogi, natomiast mahonie pospolitą poprzez nasiona, które można wysiać od razu bądź też po stratyfikacji wiosną. Poza tym wspomniany gatunek można rozmnożyć poprzez sadzonki oraz odkłady i to najszybszy sposób na uzyskanie kwitnących roślin. Z nasion kwitnącą roślinę uzyskamy dopiero po upływie 3-4 lat.

Mahonia - krzew

Mahonia - krzew

Zastosowanie


Mahonia ze względu na niewielkie wymagania i preferowanie bardziej cienistych stanowisk może być stosowania przy zagospodarowaniu trudniejszych zakątków ogrodu. Możemy zastosować ją jako wypełniacz na rabaty pod koronami drzew. Bardzo dobrze prezentuje się jako soliter na tle trawnika, a także  w grupie. Nadaje się na niewielki żywopłot. Popularność mahonii pospolitej wynika nie tylko z jej dekoracyjności (łatwa uprawa, dekoracyjne liście, piękne kwiaty i dekoracyjne owoce), ale także z jej trwałości. Krzewy mogą przeżyć nawet kilkadziesiąt lat. Gałązki z mahonii wykorzystywane są do produkcji wieńców i wiązanek. Mahonie można uprawiać także jako rośliny pojemnikowe.


Uwagi


Owoce mahonii są jadalne, mają kwaskowaty smak i mogą być wykorzystane m.in. przy produkcji wina.

Grzegorz Bogucki

Koniecznie zobacz