Jesteś tutaj:

Łubin - imponujący kwiat nie tylko do ogrodu wiejskiego

Dalie (Georginie) - kwiaty tysiąca odmian
Dziwaczki - pachnące kwiaty
Jaskry azjatyckie na balkon i do ogrodu
Klarkia wielkokwiatowa (Godecja wielkokwiatowa) - kilka uwag o nazewnictwie, rodzaju i pielęgnacji
Lewkonia letnia - barwna i pachnąca
Lilie ogrodowe - odmiany, uprawa i pielęgnacja
Liliowce - uprawa, odmiany i pielęgnacja
Lwia paszcza (Wyżlin)
Ostróżka ogrodowa - uprawa i pielęgnacja
Szałwia lekarska

Łubin należy do roślin bardzo znanych i cenionych ze względu na wysokie walory dekoracyjne oraz łatwą uprawę. Bardzo często spotykany w ogrodach, gdzie doskonale prezentuje się na barwnych rabatach. Jednym z najpopularniejszych gatunków łubinu jest łubin trwały, dostępny w wielu barwnych odsłonach.

Rodzaj Lupinus należy do rodziny roślin motylkowatych (Fabaceae) i obejmuje dziesiątki gatunków roślin od jednorocznych po wieloletnie. W naszych ogrodach uprawiamy kilka gatunków ozdobnych, a najważniejsze z nich to łubin trwały, łubin ogrodowy oraz łubin Hartwega, zwany letnim. Oprócz gatunków ozdobnych łubinu, wyróżniany także gatunki uprawne łubinu, a więc łubin żółty, łubin biały czy też łubin wąskolistny.

Czy wiesz że …

Nazwa Lupinus wywodzi się od łacińskiego słowa lupus, znaczącego tyle co wilk.


Wybrane gatunki rodzaju:

 

Łubin trwały - Lupinus polyphyllus

Łubin ogrodowy - Lupinus hybridus

Łubin Hartwega - Lupinus hartwegii

Łubin krzewiasty - Lupinus arboreus

Łubin wąskolistny - Lupinus angustifolius

Łubin żółty - Lupinus luteus

Łubin biały - Lupinus albus

Czy wiesz że …

Łubin tak jak wszystkie rośliny motylkowe, do których jest zaliczany, żyje w symbiozie z bakteriami brodawkowymi, żyjącymi w korzeniach rośliny. Tworzą one charakterystyczne brodawki , w których asymilowany jest azot, wiązany z powietrza glebowego.

Łubin fioletowy

Łubin fioletowy

Kilka uwag o budowie


Łubin jest rośliną bardzo charakterystyczną i zmienną rośliną, tak więc obok jednorocznych gatunków, rodzaj obejmuje także byliny, a nawet krzewy. Lupinus zachwyca pięknymi, dużymi kwiatostanami w formie gron bądź kłosów, na które składają się liczne kwiaty motylkowe. Dużą dekoracyjnością charakteryzują się także dłoniaste liście, które razem z kwiatostanami sprawiają, że roślina jest szczególna i będzie stanowić ciekawe uzupełnienie barwnej rabaty.


Charakterystyka wybranych, a zarazem najważniejszych gatunków rodzaju, uprawianych ze względu na walory dekoracyjne


Łubin trwały

Pochodzący z Ameryki Północnej łubin trwały jest byliną, która przywędrowała do Europy dopiero pod koniec XIX w. Jego wysokość może sięgać nawet do 150 cm podczas kwitnienia, choć zazwyczaj osiąga trochę niższe rozmiary. Zwarty, wyniosły pokrój, piękne kwiatostany, ukazujące się już późną wiosną i trwające do około lipca/ sierpnia oraz dłoniaste liście, to podstawa dekoracji tej rośliny. Kwiaty najczęściej występują w odcieniach fioletu i różu, ale nie brakuje także ciekawych odmian o białych, czerwonych czy też żółtych kwiatach. Jeżeli po przekwitnięciu, zetniemy kwiatostany, pobudzimy roślinę do wydania nowych kwiatów w okresie jesiennym. Jeżeli nie zetniemy kwiatostanów, wówczas ukażą się strąki zawierające marmurkowate nasiona. Ze względu na małe wymagania, dobre zimowanie, polecany jest do uprawy w ogrodach.

Łubin ogrodowy

Powstały w wyniku skrzyżowania łubinu trwałego z łubinem krzewiastym. Mieszańce charakteryzują się znaczną wysokością, przekraczającą 100 cm oraz zmiennością barw (m.in. kwiaty białe, czerwone, fioletowe, niebieskie, pomarańczowe, a także wielokolorowe. Kwiaty ukazują się najczęściej w czerwcu, a kwitnienie trwa do około lipca.

Łubin letni

Roślina jednoroczna, do uzupełnienia nasadzeń, która jest niższa od poprzednich okazów. Sięga zaledwie do 70- 80 cm wysokości i należy wysiewać ją wprost do gruntu. Barwy zmienne m.in. białe, fioletowe czy też różowe.

Łubin łososiowy

Łubin łososiowy

Wybrane odmiany
 

Nazwa gatunku

Nazwa odmiany

Uwagi

Łubin trwały

‘Edelknaben’

Przepiękna odmiana o kwiatach karminowych.

Łubin trwały

‘Burgfräulein’

Odmiana o kremowych kwiatach.

Łubin trwały

‘Noblemaiden’

Odmiana o białych kwiatach, osiągająca do około 80 cm wysokości, charakteryzująca się także okazałymi kwiatostanami.

Łubin trwały

‘Kronleuchter’

Odmiana o żółtych kwiatach.

Łubin trwały

‘Chatelaine’

Odmiana o różowych kwiatach.

Łubin trwały

‘Mein Schlooss’

Odmiana o kwiatach czerwonych.

Łubin trwały

‘My Castle’

Odmiana o kwiatach czerwonych.

Łubin trwały

‘Kastellan’

Bardzo ciekawa odmiana o granatowo- białych kwiatach.

Łubin trwały

‘The Pages’

Odmiana o kwiatach karminowych.

Łubin trwały

‘Schlossfrau’

Odmiana o czerwonych kwiatach.

Łubin trwały

‘The Governon’

Odmiana o niebieskich kwiatach, kwitnąca od czerwca do sierpnia.

Łubin krzewiasty

‘Snow Queen’

Odmiana łubinu o białych kwiatach.

Łubin krzewiasty

‘Blue’

Odmiana o niebieskich kwiatach.

Łubin trwały

‘Fräulein’

Odmiana o kremoworóżowych kwiatach.

 

Stanowisko


Łubin najlepiej uprawiać na stanowisku słonecznym do lekko półcienistego z ukierunkowaniem na stanowisko słoneczne. Nie ma wygórowanych potrzeb jeżeli chodzi o podłoże, poradzi sobie także na stanowiskach bardziej piaszczystych. Jeżeli  chcemy posiadać dorodne, pięknie i obficie kwitnące okazy posadźmy łubiny na stanowisku charakteryzującym się głęboko uprawionym podłożem, żyznym, próchniczym, lekko kwaśnym do obojętnego.

Łubin ogrodowy

Łubin ogrodowy

Uprawa i pielęgnacja


Chcąc posiadać łubin w ogrodzie, należy zakupić sadzonkę bądź wysiać nasiona. Zakupioną sadzonkę należy posadzić na słonecznym, ciepłym i zacisznym stanowisko i dobrze uprawionym podłożu. Warto zaznaczyć, że raz posadzony łubin nie powinien być przesadzany, gdyż one bardzo nie lubią przesadzania. Nowo posadzoną sadzonkę należy podlewać w początkowym okresie, a w przypadku przedłużającej się suszy podlewania będą wymagać także starsze okazy.

Łubin uzyskujemy najczęściej z nasion. W sprzedaży nie brakuje barwnych odmian i mieszanek, które mogą zmienić oblicze naszego ogrodu. Możemy skorzystać zarówno z gatunku jednorocznego, a najlepiej z wieloletniego, ponieważ uzyskamy pięknie kwitnącą roślinę na wiele lat.Gatunki jednoroczne wysiewamy w marcu - kwietniu, starając się jak najszybciej posadzić rośliny na miejsce stałe, bo jak już wcześniej wspomniano nie lubią one przesadzania. Odmiany wieloletnie, siejemy najczęściej około maja i czerwca, najlepiej na miejsce stałe bądź na rozsadniku. Siejemy po kilka nasion w jednym dołku. Jeżeli łubin siejemy od razu na miejsce stałe, należy zachować rozstawę wynoszącą około 30- 60 cm, zależnie od odmiany. Jeżeli nasiona zbierzemy z uprawianej już rośliny to należy wiedzieć, że wiele odmian mieszańcowych nie dziedziczy cech rodzicielskich, dlatego chcąc je zachować rozmnażamy dane odmiany poprzez podział lub ukorzenianie niekwitnących sadzonek pędowych.  Stosując  drugą metodę mamy pewność, że uzyskamy roślinę o takich samych cechach, jak roślina mateczna. Nasiona przed siewem warto moczyć przez kilkanaście godzin, co przyśpieszy kiełkowanie nasion. Nasiona kiełkują po około dwóch tygodniach.

Dalsza pielęgnacja ogranicza się do odchwaszczania stanowiska, w razie potrzeby podlewania, palikowania wyrośniętych roślin, których kwiatostany, zwłaszcza po deszczu mogą się pokładać.

Łubin ze względu na samodzielne wiązanie azotu nie wymagają zbytniego nawożenia.

Po kilku latach uprawy łubinu, roślina zwyczajnie się starzeje i wymaga odmłodzenia. Najlepiej dzielić okazy około 4- 5 letnie, nie starsze.

Aby łubin dwukrotnie zakwitł w jednym roku, po przekwitnięciu kwiatostanów, należy je ściąć, co pobudzi roślinę do ponownego zakwitnięcia.

Łubin na polu

Łubin na polu

Zastosowanie


Łubin jest doskonałą propozycją na rabaty, sadzony w grupach (np. z kosaćcami) wygląda przepięknie, zwłaszcza na tle trawnika. Ze względu na wygląd jest rośliną charakterystyczną dla ogrodów wiejskich oraz naturalistycznych. Niższe odmiany sprawdzą się także, jako roślina pojemnikowa. Bardzo duże kwiatostany, można wykorzystać przy dekoracji mieszkania - nadają się na kwiat cięty.


Uwaga!


Nasiona łubinu wykazują właściwości trujące.  

Grzegorz Bogucki

Koniecznie zobacz