Poziewnik szorstki - opis, charakterystyka, zwalczanie i właściwości

Jesteś tutaj:

Poziewnik szorstki - opis, charakterystyka, zwalczanie i właściwości

3,5/5 (53 ocen)

Profilaktyka


Poziewnik szorstki nie jest zwykle dużym zagrożeniem dla upraw, ale ponieważ może utrudniać rozwój roślin oraz zbiór plonów, a także może zagrażać zwierzętom hodowlanym, warto eliminować go z terenów uprawnych. Często w ograniczeniu jego liczebności pomaga zastosowanie właściwych zabiegów profilaktycznych, bez konieczności stosowania preparatów chemicznych.

Roślina preferuje głównie gleby żyzne, bogate w azot oraz związki wapnia, dlatego unikanie przenawożenia upraw (głównie azotem) oraz dbanie o właściwy odczyn pH podłoża, może w znacznym stopniu ograniczyć liczebność poziewnika na danym obszarze. Nie bez znaczenia jest także wykorzystywanie do siewu czystego materiału siewnego, wolnego od zanieczyszczeń nasionami chwastów, niszczenie chwastów na terenach przylegających do upraw (np. przydrożach, nieużytkach, rowach) oraz właściwie prowadzane zabiegi agrotechniczne (szczególnie wiosenne bronowanie, niszczące siewki chwastów).

Poziewnik szorstki

Poziewnik szorstki


Zwalczanie chemiczne


Jeżeli jednak mimo prowadzonej profilaktyki poziewnik szorstki pojawi się w uprawach dość licznie, do jego zwalczania należy wykorzystać jeden z preparatów chemicznych znajdujących się w aktualnym rejestrze MRiRW. Roślina jest wrażliwa na większość substancji czynnych znajdujących się w środkach chwastobójczych, dlatego znalezienie odpowiedniego preparatu nie powinno być trudne. Do polecanych preparatów należą między innymi: Aminopielik Super 464 SL (jęczmień jary, pszenica jara), Arigo 51 WG, Colombus 51 WG, Maister Power 42,5 OD (kukurydza), Avatar 293 ZC (ziemniaki), Avocet 334 SL, Borowik 334 SL, Kratos (rzepak ozimy i jary, gorczyca biala), Betamax 160 SC (buraki), Biathlon 4 D, Chwastox 750 SL (pszenica ozima, pszenżyto ozime, jęczmień ozimy, żyto, pszenica jara, jęczmień jary, owies), Command 480 EC, Kilof 480 EC (ziemniaki, rzepak jary i ozimy, groch, fasola, ogórek, marchew), Faraon 75 WG, Grodyl 75 WG (większość zbóż jarych i ozimych z wyjątkiem owsa), Stomp Aqua 455 CS (truskawka, cebula, marchew, groch). Środki należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami producenta i dobrać je do właściwej fazy rozwoju rośliny uprawnej oraz chwastu.


Właściwości lecznicze i trujące poziewnika


Poziewnik szorstki to jednak nie tylko pospolity chwast terenów uprawnych, ale również roślina trująca i lecznicza. Jego tkanki zawierają w swoim składzie liczne substancje chemiczne, działające zarówno leczniczo (w bardzo małych dawkach) jak i toksycznie (dla zwierząt i po przedawkowaniu). Wśród nich znajdują się między innymi: saponiny, glikozydy (galirydozyd), kwasy organiczne (krzemowy, kawowy, salicylowy), flawonoidy, olejki eteryczne, gorycze, alkaloidy (stachydrynę) oraz substancje pektynowe. W małych dawkach związki zawarte w zielu wykorzystuje się do leczenia chorób górnych dróg oddechowych (min. przy astmie i gruźlicy) oraz jako środek wykrztuśny, odkażający i ściągający.

Poziewnika szorstkiego można łatwo pomylić z innymi gatunkami poziewników (min. poziewnikiem dwudzielnym), jednak nie jest to szczególnie niebezpieczne, gdyż wszystkie rośliny tego rodzaju mają podobny skład chemiczny i zbliżone działanie.

Autor: Katarzyna Józefowicz

Bibliografia:

1. „Podręczny atlas chwastów” Prof. dr hab. Grzegorz Skrzypczak, dr Andrzej Blecharczyk, wyd. Medix Plus, Poznań 1996r.
2. „Atlas chwastów” inż. Adam Paradowski, wyd. Plantpress sp. z o.o., Kraków 2013r.
3. „Atlas chwastów” prof. dr Włodzimierz Tymrakiewicz, wyd. PWRiL, Warszawa 1976r.
4. „Atlas chwastów dla praktyków” Tomasz Czubiński, Adam Paradowski, Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., Poznań 2014r.
5. „Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie” Wacław Jaroniewski, Aleksander Ożarowski W-wa 1989r.
6. „Rośliny lecznicze” Jaroslav Kresanek, W-wa 1983 r.
7. „Atlas chwastów”, Kozak M., Wojciechowski W, wyd. Sumi-Agro Poland, Warszawa
 

Koniecznie zobacz