Podłogi egzotyczne - drewno, zalety i konserwacja

Jesteś tutaj:

Podłogi egzotyczne - drewno, zalety i konserwacja

3,5/5 (24 ocen)

Niezwykle istotną zaletą drewna sprowadzanego z odległych rejonów świata jest jego atrakcyjność pod względem wyglądu. Szeroka gama kolorystyczna, zmienność odcieni, robi wrażenie i często decyduje o wyborze konkretnego gatunku na podłogę w salonie, sypialni czy łazience. Egzotyczne drewno jest również wyjątkowo miłe w dotyku, nie powoduje uczulenia, świetnie tłumi hałas. Ma doskonały wpływ na zdrowie i nastrój.

Podłoga egzotyczna

Podłoga egzotyczna

Konserwacja


Jak w przypadku każdego produktu z drewna, także i w tutaj o funkcjonalności, estetyce i trwałości podłogi decyduje odpowiednia jej pielęgnacja.

- Podłoga olejowana – najpierw raz w tygodniu przez miesiąc nakłada się warstwę pielęgnacyjnego środka woskowo-olejowego. Potem, kiedy pory drewna są już zakryte przechodzi się do środków dyspersyjnych, które stosuje się raz na dwa tygodnie. Przed nałożeniem tej warstwy pielęgnacyjnej podłogę trzeba dokładnie oczyścić mydłem olejowym.

- Podłoga lakierowana – tak zabezpieczoną podłogę należy konserwować środkami zawierającymi wosk, jakie znaleźć można w ofercie producentów chemii lakierniczej.

- Podłoga na tarasie – powinna być regularnie zamiatana, zwłaszcza wtedy, gdy wnosi się na nią dużo piasku. W przypadku większego zabrudzenia, myje się ją ciepłą wodą myjką ciśnieniową. W zimie należy usuwać śnieg na bieżąco, by nie dopuścić do powstania oblodzonej warstwy.


Ważne!


Podłogi wystawione na działanie słońca powinny być poddane w miarę równomiernemu działaniu promieni UV, gdyż w ten sposób uniknie się zbyt dużych różnic w jego przebarwieniu. Odcień drewna pod intensywnym i długotrwałym wpływem światła, zazwyczaj ciemnieje. Uważajmy więc, by na przykład na nowo położonej podłodze z drewna egzotycznego nie stawiać kartonów czy mebli, które później mają być stamtąd usunięte.

Istnieją sposoby na zminimalizowanie tego typu odbarwień. Można bowiem zastosować środki zabezpieczające podłogę przed zmianą barwy. Jest to rodzaj lakierów z filtrami UV, które ograniczają działanie słońca na drewno.
 

Koniecznie zobacz