W ostatnich latach na półkach sklepowych coraz częściej można spotkać nowe gatunki owoców. Egzotyczne owoce kuszą kolorami i nierzadko niespotykanym wyglądem. Jednym z nich bez wątpienia jest kaki, owoc hebanowca wschodniego, nazywanego też persymoną, hurmą lub szaronem. Sam owoc również występuje pod wieloma nazwami: chińska śliwka, jabłko Orientu, śliwka daktylowa. Kaki pochodzi z Chin. Obecnie jest również powszechnie uprawiane w Japonii, Korei, Brazylii, Kalifornii oraz w Europie, głównie na terenach kojarzonych z uprawą winorośli.
Hebanowiec wschodni
Hebanowiec wschodni (Diospyros kaki) to gatunek najpowszechniej uprawiany ze względu na smaczne owoce. Drzewo to należy rodziny hebankowatych. Może ono osiągać do 12 m wysokości. Tworzy gęstą, okrągłą koronę. Ma duże i szerokie, sztywne, skórzaste liście. Kwiaty pojawiają się wiosną. Są rozdzielnopłciowe. Składają się z czterech działek korony i czterech płatków. Odmiany partenokarpiczne wydają bezpestkowe owoce i nie wymagają do tego zapylenia. Pozostałe wymagające zapylenia mają większe owoce zawierające nasiona. W sprzedaży spotyka się głównie owoce pozbawione pestek. Co ciekawe, owoce kaki dojrzewają dopiero późną jesienią, gdy liście opadną już z drzewa.
Owoc kaki
Żółtopomarańczowe owoce presymony są jagodami, mogą ważyć do 50 dag. Mają charakterystyczne cztery działki kielicha, trwale pozostające w górnej części owocu. Ich kształt, kolor oraz cienka błyszcząca skórka sprawiają, że łatwo można je pomylić z pomidorami, do których są bardzo podobne. Owoce mogą być jedzone ze skórką. Miąższ jest dość twardy. Ma lekko galeretowatą konsystencję. Mało aromatyczne, ale bardzo smaczne i słodkie. Ich smak przypomina niektórym połączenie jabłka, gruszki oraz dyni, innym brzoskwini z nutką wanilii. Niektórzy twierdzą zaś, że jest to smak pomiędzy pomidorem a morelą.
Najlepiej wybierać owoce w miarę okrągłe, o mięsistej i gładkiej skórce, bez przebarwień i plam. Owoce nie powinny być pozbawione działek kielicha. Dojrzałe kaki są ładnie wybarwione, ich miąższ jest miękki, szklisty i bardzo soczysty. Niedojrzałe będą miały gorzki smak. Dojrzałe przechowujemy w lodówce i spożywamy w miarę szybko, ponieważ łatwo się psują. Do dłuższego przechowywania lepiej wybierać jeszcze twarde, a nawet lekko zielone persymony. Pozostawione w temperaturze pokojowej dojrzeją w ciągu 2–3 dni.
Wartość odżywcza i właściwości
Persymona jest bardzo wartościowym owocem. Zawiera duże ilości karotenu, witaminy A i C oraz składników mineralnych, jak wapń, żelazo, fosfor czy potas. Dlatego polecana jest osobom chorym na osteoporozę. Owoc, choć słodki, nie jest zbyt kaloryczny. 100 g kaki ma 78 kcal. Oprócz tego jest doskonałym źródłem błonnika. Znajdziemy w kaki ważne związki fitochemiczne, które wykazują działanie przeciwutleniające, pomagają w walce z wolnymi rodnikami, obniżają poziom cholesterolu we krwi, mają właściwości antykancerogenne. Badania wykazują, że regularne spożywanie owoców kaki przyczynia się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia zawału serca i miażdżycy, jak również choroby nowotworowej.
Wykorzystanie kulinarne
Owoce zazwyczaj jadane są na surowo. Mogą być dodawane do sałatek, zarówno owocowych, jak i warzywnych, deserów, lodów czy bitej śmietany. Najlepiej smakują podane z sokiem pomarańczowym lub cytrynowym. Z kaki można przyrządzić sos słodko-kwaśny, który doda potrawom niezwykłego smaku. Można podawać je również zmrożone pod postacią sorbetu. Będą idealne nie tylko do lekkich deserów i ciast, lecz także do sałatek z kurczakiem lub ostrym serem. W krajach, w których są bardziej powszechne niż w Polsce, bywają również suszone, a także gotowane i kandyzowane. Przygotowuje się z nich rozmaite dżemy, marmolady i galaretki.
Aronia czarna nazywana też aronią czarnoowocową (Aronia melanocarpa Elliott) to niezwykle cenny, choć jeszcze stosunkowo rzadko spotykany w naszych ogrodach, krzew o...
Każdy sadownik wie, że umiejętnie przeprowadzone cięcie znacząco zwiększa plonowanie drzew. Wybór odpowiedniego terminu na przeprowadzenie tej niezwykle ważnej operacji...
Rośliny uprawiane przez człowieka, do prawidłowego wzrostu i rozwoju często wymagają dodatkowego nawożenia, gdyż nie zawsze wystarcza im ilość składników...
Kolcowój chiński (Lycium chinense) znany jako owoce goji, to niewielki krzew, należący do rodziny psiankowaych. Wyglądem przypomina nieco swojego bliskiego...