Fiołek polny, bratek polny - opis, zwalczanie i zdjęcia

Jesteś tutaj:

Fiołek polny, bratek polny - opis, zwalczanie i zdjęcia

3,5/5 (194 ocen)

Zwalczanie chemiczne


Walka chemiczna z fiołkiem polnym jest zwykle dość trudna, gdyż rośliny są często odporne na działanie preparatów chemicznych. Obecnie w rejestrze MRiRW znajduje się ogromna liczba środków przeznaczonych do niszczenia tego kłopotkiwego chwastu, ale nie wszystkie są jednakowo skuteczne, dlatego warto spośród nich wybierać jedynie te środki, które faktycznie są w stanie poradzić sobie z fiołkiem. Są to głównie preparaty, w skład których wchodzą takie substancje czynne jak: diflufenikan, izoproturon, beflubutamid lub aminopyralid. Należą do nich między innymi: Herbaflex 585, Blutron 300 SC SC (pszenica ozima), Legato Plus 600 SC, Protekt Plus 600 S, Expert 600 SC C (pszenica i jęczmień ozimy, pszenżyto ozime, żyto), Astor 360 SL (rzepak ozimy), Mustang Forte 195 SE (pszenica i pszenżyto ozime, żyto, jęczmień i pszenica jara, mieszanki zbożowe - mieszanka jęczmienia jarego z owsem), Diflanil 500 SC (pszenica ozima, sady), Dyplomata 600 SC (pszenica i pszenżyto ozime), Komplet 560 SC (pszenica i pszenżyto ozime, jęczmień ozimy, żyto), Alister Grande 190 OD (pszenica i pszenżyto ozime, żyto). Herbicydy należy dobrać nie tylko do gatunku rośliny użytkowej, ale też do jej fazy wzrostu oraz warunków atmosferycznych panujących w czasie oprysku.

Środki chemiczne warto jest również stosować zamiennie (zawierające różne substancje czynne), co pozwoli ograniczyć dalsze uodparnianie się chwastu na poszczególne preparaty. Podczas zabiegu ważne jest też dokładne pokrycie całej powierzchni pola stosowanym środkiem, gdyż fiołek polny jest chwastem dolnego piętra i ciecz użytkowa nie zawsze skutecznie do niego dociera, co również ma wpływ na zmniejszenie skuteczności zabiegów ochronnych.


Autor: Katarzyna Józefowicz


Bibliografia:

1. „Podręczny atlas chwastów” Prof. dr hab. Grzegorz Skrzypczak, dr Andrzej Blecharczyk, wyd. Medix Plus, Poznań 1996r.
2. „Atlas chwastów” inż. Adam Paradowski, wyd. Plantpress sp. z o.o., Kraków 2013r.
3. „Atlas chwastów” prof. dr Włodzimierz Tymrakiewicz, wyd. PWRiL, Warszawa 1976r.
4. „Atlas chwastów dla praktyków” Tomasz Czubiński, Adam Paradowski, Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., Poznań 2014r.
5. „Przewodnik do oznaczania krajowych rośłin zielarskich”, J. Mowzowicz, wyd. PWRiL, Warszawa 1983 r.

Koniecznie zobacz