Dziurawiec zwyczajny - uprawa i zastosowanie

Jesteś tutaj:

Dziurawiec zwyczajny - uprawa i zastosowanie

3,5/5 (169 ocen)

Obecnie ziele dziurawca poleca się do stosowania wewnętrznie: na schorzenia przewodu pokarmowego, wątroby, dróg żółciowych, wrzodach dwunastniczy i żołądka, a także suplement wspomagający leczenie łagodnej depresji oraz zewnętrznie: jako środek dezynfekujący stany zapalne błony śluzowej i gardła, a także pomocny w leczeniu trudno gojących się ran, skaleczeń i owrzodzeń.

Dziurawiec zwyczajny

Dziurawiec zwyczajny

Uwagi dotyczące stosowania preparatów z dziurawca


Jednak przy wewnętrznym zastosowaniu preparatów z dziurawca, trzeba mieć na uwadze jego dość szczególna właściwość. Zawarte w nim związki chemiczne, a przede wszystkim obecność hiperycyny, powoduje zwiększenie wrażliwości skóry na promieniowanie słoneczne. W czasie zażywania dziurawca, należy więc unikać przebywania na słońcu, gdy łatwo może dojść do poparzeń bądź innych niekorzystnych zmian na skórze.

Dlatego też najlepiej korzystać z jego wspaniałych właściwości w okresie zimowym, kiedy nie jesteśmy narażeni na duże dawki promieniowania słonecznego. W tym też okresie dziurawiec na pewno przyczyni się do poprawy naszego nastroju, który z powodu braku dostatecznej ilości światła, zwykle znacznie się obniża. Poza tym preparaty z dziurawca należy zażywać ostrożnie, jeśli korzystamy z leków antydepresyjnych, antykoncepcyjnych oraz hamujących krwawienie. W tych przypadkach najlepiej jest skonsultować się z lekarzem przepisującym nam wymienione leki.

Herbata z dziurawca

Herbata z dziurawca

Wysokiej jakości nasiona dziurawca do siewu kupisz tutaj

Tekst: Katarzyna Józefowicz
 

Koniecznie zobacz