Dywany wełniane - naturalne, piękne i trwałe

Jesteś tutaj:

Dywany wełniane - naturalne, piękne i trwałe

3,4/5 (23 ocen)

Dywany tkane ręcznie – mogą mieć od 150 tys. – 1 mln punktów/m², a wysokość ich runa mieście się miedzy 10 – 30 mm. Są znacznie cięższe od swoich maszynowych odpowiedników. Ich masa całkowita może wynosić od 3 do 7 kg/m². 

Charakteryzują się zazwyczaj tym, że są bardziej miękkie i puszyste od tych tkanych maszynowo. Także ich wytrzymałość i trwałość jest znacznie większa. Ponieważ wykonywane są ręcznie, tkaczom osobiście zależy na wysokiej jakości każdego supełka i detalu dekoracyjnego. Wśród dywanów tkanych ręcznie szczególną uwagę przykuwają te taftowane, a więc takie, które posiadają dodatkową podszewkę. Do niej przyklejane jest runo osnowy, co sprawia, że stają się jeszcze mocniejsze i trwalsze.

Dywan pokojowy

Dywan pokojowy

Kolory i wzory


Dywany wykonywane z wełny naturalnej mają właściwie nieograniczone możliwości, tak pod względem kolorystycznym, jak i różnorodności wzorów. Generalnie dzieli się ja na te tradycyjne i nowoczesne. Pierwsze z nich charakteryzują się znanymi od wieków wzorami inspirowanymi roślinami, zwierzętami i kulturą orientalną. Dominują w nich zdecydowane barwy i powtarzające się motywy.

Dywany nowoczesne mogą natomiast nas zaskoczyć zarówno kolorami, jak kształtem czy fakturą. Projektanci nieustannie starają się o wyszukane i niespotykane wzory. Pojawiają się więc dywany „z dziurami”, 3D, dywany-puzzle i sporo innych o niekonwencjonalnych i ciekawych kształtach.

Dywan nowoczesny

Dywan nowoczesny

Zastosowanie


Wełniane dywany są na tyle uniwersalne, że można je używać właściwie w każdym rodzaju pomieszczenia. W pokojach dziecięcych, młodzieżowych, w pokojach dziennych, salonach, w przedpokoju i korytarzu, w biurze, kancelarii, w hotelu, restauracji i wszędzie tam, gdzie chcemy je mieć. Ponieważ wybór kolorów i wzorów jest tak bogaty, nikt nie powinien mieć problemów z dobraniem optymalnego dywanu na swoje potrzeby, a jeśli będzie się o niego odpowiednio dbało, posłuży bardzo długo i może nawet wcześniej się znudzi, niż zużyje :)Eksploatacja i czyszczenie


Dywany z wełny, podobnie, jak inne rzeczy z tego materiału, wymagają pewnej staranności podczas ich użytkowania. Chodzi tu przede wszystkim o umiejętną ich pielęgnację i czyszczenie. Samo odkurzanie nie zawsze wystarcza, zwłaszcza wówczas, kiedy ulegną poplamieniu. Otóż z mokrych plam najpierw papierowym ręcznikiem lub chłonną ściereczką zbieramy nadmiar wilgoci, a następnie ewentualnie dajemy do wyprania wyspecjalizowanym firmom. Nie należy samemu trzeć i zeskrobywać, ani wywabiać chemicznie żadnych zabrudzeń, gdyż naturalne runo ulegnie częściowemu lub całkowitemu i nieodwracalnemu zniszczeniu (na przykład sfilcuje się). Dlatego najlepiej jest  unikać narażania takiego dywanu na silne zabrudzenia.

Dywan w salonie

Dywan w salonie

Ceny dywanów wełnianych


W zależności od wielkości, koloru wzoru oraz rodzaju wykorzystanej wełny, ceny dywanów mogą być bardzo różne. Na przykład małe tkane ręcznie można już kupić za 150 – 500 zł, większe od 1000 – 3000 zł. Jeśli jednak zainteresuje nas jakiś wyjątkowy dywan (zabytkowy lub sprowadzony z egzotycznego kraju) jego cena może sięgać 50 – 150 tys. zł, a nawet więcej.

Dywany tkane maszynowo również mają szeroki zakres cenowy. Mniejsze kupimy za 100 – 400 zł, średniej wielkości 500 – 1500 zł, a duże bywają od 1000 – 2500 zł. W przypadku dywanów z limitowanej serii lub sprowadzanych, ceny mogą być wyższe.
 

Koniecznie zobacz