Dachówka czy blachodachówka - co warto wybrać?

Jesteś tutaj:

Polecany artykuł

  • Co to są membrany dachowe Koramic? Dachy

    Co to są membrany dachowe Koramic?

    Membrany dachowe Koramic to najlepsza ochrona dachu pokrytego dachówkami ceramicznymi. Dzięki bardzo wysokiej paroprzepuszczalności połączonej z doskonałą wodoszczelnością zapewniają znakomitą ochronę przed deszczem i śniegiem dla izolacji termicznej dachu, umożliwiając jednocześnie wentylację i odprowadzenie nadmiaru wilgoci z warstwy izolacji.

    Czytaj dalej+

Dachówka czy blachodachówka - co warto wybrać?

3,5/5 (34 ocen)

Układanie dachówek bitumicznych wygląda nieco inaczej. Konieczne jest pełne deskowanie lub podkłady. Kierunek wiejącego wiatru nie powinien być zgodny z kierunkiem układania dachówek bitumicznych. Pokrycie jest stosunkowo lekkie, gdyż 1 m2 waży maksymalnie około 11 kg. Wymagane jest mocowanie dachówek bitumicznych z zastosowaniem gwoździ. Prace rozpoczyna się od dolnej krawędzi dachu.

Blachodachówkę mocuje się do drewnianego rusztu, który tworzą łaty i kontrłaty. Używa się do tego odpowiedniego rodzaju wkrętów, których wielkość powinna być dopasowana do grubości blachy. Większych wkrętów będzie wymagało mocowanie blachodachówki do rusztu, natomiast mniejszych w przypadku łączenia arkuszy ze sobą. Minimalny kąt nachylenie połaci dachowej, dla której można położyć blachodachówkę wynosi 14°. Montaż to jedna z niewątpliwych zalet blachodachówki.

Układanie dachówki ceramicznej

Układanie dachówki ceramicznej


Ceny


Cena, którą trzeba zapłacić za 1 m2 pokrycia dachowego to dla wielu czynnik determinujący wybór. Poniżej przykładowe zestawienie cenowe.

Rodzaj pokrycia

Orientacyjna cena za 1 m2 pokrycia

dachówka naturalna

od około 40 zł wzwyż

dachówka angobowana

od około 50 zł wzwyż

dachówka ceramiczna

od około 60 zł wzwyż

dachówka cementowa standardowa

około 30 zł

dachówka cementowa nietypowa

od około 50 zł wzwyż

dachówka bitumiczna

od około 30 zł do około 100 zł

blachodachówka

od około 20 zł do nawet ponad 100 zł

 

*blachodachówka matowa jest droższa od blachodachówki z połyskiem


mgr inż. Zuzanna Buszta


Koniecznie zobacz