Czy warto kupić energooszczędne okna pasywne?

Jesteś tutaj:

Czy warto kupić energooszczędne okna pasywne?

2,9/5 (21 ocen)

Ze względu na istotną rolę tego typu okien, ogromną wagę przywiązuje się do perfekcyjnego ich zamontowania. Nieprawidłowe osadzenie i uszczelnienie okien ma kolosalny wpływ na szczelność budynku oraz jego bilans energetyczny. Dlatego mocowaniem okien pasywnych zajmują się wyspecjalizowane ekipy, które dają gwarancję poprawnego montażu.

Z powodu sukcesywnie wzrastającej popularności i zainteresowania budownictwem pasywnym, a więc i odpowiednimi oknami, producenci stolarki okiennej wychodzą naprzeciw tym potrzebom i wykonują więcej modeli okien pasywnych. Starają się o stosowne certyfikaty Instytutu Budownictwa Pasywnego Darmstadt. Wydaje on poświadczenia o innowacyjności, odpowiedniej jakości i zgodności z bardzo restrykcyjnymi normami wymaganymi od produktów budownictwa pasywnego.

Klasyczne okno drewnianie - 3 szybowe

Klasyczne okno drewnianie - 3 szybowe

Czy warto inwestować w okna pasywne?


Ponieważ okna z certyfikatem pasywności mogą być montowane w każdym budynku, warto się nimi zainteresować, jeśli rozważamy zakup nowych okien. Zasadniczą przeszkodą jednak może okazać się bariera cenowa.

Okna, w przypadku budownictwa pasywnego, są najdroższym elementem porównując je z budownictwem tradycyjnym. Średnio okno do domu pasywnego jest trzy razy droższe od wyższego standardu okien dostępnych na rynku. W ogólnym bilansie należy jednak pamiętać, że na przestrzeni kilku lat oszczędza się dzięki nim na mniejszym poborze energii niezbędnej do ogrzewania wnętrza domu, co w gruncie rzeczy wpływa na opłacalność ekonomiczną takiej inwestycji.


O tym, czy warto zamontować takie okna, decydować należy indywidualnie, ale obiektywnie patrząc, na pewno opłaca się rozważyć takie rozwiązanie.
 

Koniecznie zobacz