Czarnuszka - oryginalny kwiat

Jesteś tutaj:

Czarnuszka - oryginalny kwiat

3,6/5 (87 ocen)

Pielęgnacja czarnuszek


Delikatna czarnuszka jest przykładem rośliny, którą może uprawiać nawet największy amator. Przy swojej wysokiej dekoracyjności ma niewielkie wymagania w zakresie pielęgnacji. W zasadzie może rosnąć bez naszej ingerencji, ważne aby miała słoneczne stanowisko i dobre towarzystwo.

Jeżeli zechcemy rozmnożyć czarnuszkę, to wystarczy wysiać nasiona, których nie brakuje w sprzedaży. Warto zaznaczyć, że czarnuszka także daje samosiew, więc jak nie będziemy obrywać kwiatów, następnego lata możemy spodziewać się kolejnego pokolenia. Nasiona wysiewamy zależnie od tego, kiedy chcemy, aby nam zakwitła czarnuszka. Można wysiać je już w marcu, ale nie zaszkodzi jeżeli będziemy  wysiewać cyklicznie aż do maja, a nawet czerwca. Taki wysiew zapewni nam długie kwitnienie roślin, które można jeszcze przedłużyć, usuwając przekwitłe kwiatostany. Najprościej wysiewać czarnuszkę wprost do gruntu. Przy sadzeniu bądź też przerywaniu siewek, warto pamiętać, że odległości pomiędzy roślinami powinny wynieść około 10- 15 cm. Czarnuszka nie jest podatna na choroby i szkodniki.

Pamiętajmy, że czarnuszka nie lubi przesadzania.

Czarnuszka - kwiat

Czarnuszka - kwiat

Zastosowanie w ogrodzie


Czarnuszki nadają się przede wszystkim na rabaty, utrzymane w stylistyce rustykalnej w towarzystwie delikatnych roślin takich jak orliki, bodziszki, maki, chabry itp. Pięknie  będą prezentować się także w bukietach w stanie świeżym bądź wysuszone, które będą nam towarzyszyć w okresie jesienno - zimowym.

Nasiona wybranych gatunków czarnuszek np. czarnuszka siewna, są wykorzystywane jako przyprawa. Stosuje się je m.in. do posypywania pieczywa, przyprawiania warzyw oraz mięs.

Poza tym ze względu na zawartość substancji biologicznie czynnych, wykazuje właściwości lecznicze działające m.in. przeciwbólowo, moczopędnie oraz żółciopędnie.


Uwagi końcowe


Czarnuszka to wdzięczna roślina, którą z pewnością należy popularyzować oraz polecać. Przy niewątpliwych walorach dekoracyjnych oraz niewielkich wymaganiach jest doskonałą rośliną do ogrodu, zwłaszcza dla osób zapracowanych, które lubią estetykę, ale nie mają czasu zajmować się roślinami.

Nasiona czarnuszki do siewu kupisz w tym sklepie

Grzegorz Bogucki

Koniecznie zobacz