Ciepłe okna dachowe - normy, parametry, montaż

Jesteś tutaj:

Ciepłe okna dachowe - normy, parametry, montaż

4,3/5 (3 ocen)

O tym, czy okno jest ciepłe świadczy jego energooszczędność, a dokładnie mówiąc współczynnik przenikania ciepła. Obowiązujące od 2017 roku normy wymagają od okien dachowych coraz więcej. Zatem chcąc dobrze wybrać ciepłe okna, sprawdźmy ich parametry i w kolejnym kroku zadbajmy o ich prawidłowy montaż.

Normy, czyli co w prawie budowlanym

Zmiany w przepisach budowlanych coraz bardziej podnoszą poprzeczkę jeśli chodzi o energooszczędność materiałów budowlanych, w tym okien. Każde okno musi mieć określony współczynnik przenikania ciepła. Co on oznacza? Współczynnik Uw („w” od angielskiego słowa window) podaje ilość ciepła, które przepływa przez 1 m2 okna, przy stałej różnicy temperatury pomiędzy wnętrzem budynku i otoczeniem wynoszącej 1 K – stąd jednostka W/(m²·K). Im niższa wartość współczynnika Uw, tym cieplejsze jest okno.

Według norm obowiązujących od 2017 roku okna pionowe mogą mieć współczynnik Uw maksymalnie 1,1 W/(m²·K), a okna połaciowe 1,3 W/(m²·K). Jednak kolejne zmiany będą w 2021 roku. Dla okien pionowych maksymalny Uw będzie 0,9 W/(m²·K), a dla dachowych 1,1 W/(m²·K) – dotyczy to okien na poddaszach ciepłych, gdzie temperaturę obliczeniową w pomieszczeniu przyjmuje się na poziomie minimum 16°C.

Okna dachowe z dobrymi parametrami

Zatem inwestując w ciepłe okna dachowe przede wszystkim sprawdzajmy ich współczynnik Uw, pamiętając, że im niższy, tym bardziej energooszczędne okno. Skoro od 2021 roku Uw będzie maksymalnie 1,1 W/(m²·K), już dziś szukajmy okien spełniających te warunki.  Takim oknem jest na przykład model ISO I3 firmy OKPOL– drewniane, wyposażone w pakiet trzyszybowy wypełniony kryptonem, ze współczynnikiem przenikania ciepła Uw=0,93 W/(m²·K).

Jeszcze lepszy współczynnik mają okna dachowe obrotowe OKPOL wykonane z PVC. Modele z pakietem trzyszybowym, z ciepłą ramką, wypełnione argonem (IGO I6) lub kryptonem (IGO I3) mają współczynnik przenikania ciepła okna UW odpowiednio 0,9 i 0,78 W/(m²·K). Normy obowiązujące od 2021 roku spełnia także okno IGO E2 z pakietem dwuszybowym, mające współczynnik UW=1,1 /(m²·K).

Ciepłe okno to także takie, w którym szyby mają powłokę niskoemisyjną. Dzięki niej do pomieszczeń dochodzi maksymalnie dużo promieniowania słonecznego, zaś szyba zapobiega uciekaniu ciepła na zewnątrz. 

Ciepły montaż

Energooszczędne okno dachowe zachowa swoje parametry tylko, jeżeli będzie prawidłowo zamontowane. Szacuje się, że poprzez dach może uciekać nawet 25% ciepła, koniecznie więc trzeba zadbać o ciepły montaż stolarki połaciowej.

Ważne, by te prace zlecić dekarzowi, potrzebna jest bowiem wiedza nie tylko o samych oknach, ale i o konstrukcji dachu. Dekarz powinien zacząć od porównania rozmiarów stolarki i rozstawu krokwi, aby zachować wymagany odstęp.Może okazać się konieczne wykonanie łat montażowych.

Najistotniejsze w ciepłym montażu okna dachowego jest poprawne wykonanie izolacji termicznej. I tu niezwykle ważne są umiejętności i wiedza dekarza. Niektórzy producenci ułatwiają pracę dekarzom, oferując gotowe elementy. Na przykład rama izolacyjna ze spienionego polipropylenu UTB OKPOL, którą łatwo i szybko wypełnia się szczelinę między ościeżnicą a konstrukcją dachu. Z kolei do połączenia okna z folią dachową można wykorzystać kołnierz paroprzepuszczalny AKP,  pozwalający na uszczelnienie i docieplenie ościeżnicy w konstrukcji dachowej. Firma OKPOL do swoich produktów oferuje też  fartuchy ołowiane, podklejane szerokim paskiem z butylu, który ułatwia montaż okna i zapewnia dobrą przyczepność elementu do różnych powierzchni.

Koniecznie zobacz