Choroby, szkodniki i oprysk truskawek

Jesteś tutaj:

Choroby, szkodniki i oprysk truskawek

3,3/5 (451 ocen)

Werticilioza truskawki

Werticilioza truskawki jest chorobą grzybową. Najszybciej atakuje rośliny w ciepłe, wilgotne dni. Zaczyna się ona zamieraniem dolnych liści rośliny, a kończy śmiercią całego krzaczka.

Naturalny oprysk:

Equisan

Środek pomaga roślinom uodpornić się na choroby grzybowe.

Wyciąg ze skrzypu

Środek pomaga roślinom uodpornić się na choroby grzybowe.

Chemiczny oprysk:

Topsin M 500 SC

Środek ma działanie grzybobójcze. Występuje w formie koncentratu. Preparat leczy zaatakowane przez chorobę rośliny oraz działa zapobiegawczo. Okres karencji wynosi czternaście dni. Przed użyciem koncentrat musimy rozcieńczyć z wodą.

Producent Topsinu zaleca, aby na plantacjach matecznych było to trzy litry środka na około siedemset pięćdziesiąt litrów wody. A na plantacjach owocujących dwa i pół litra koncentratu na około siedemset pięćdziesiąt litrów wody. Powyższe dawki są przeznaczone na hektar powierzchni uprawnej. Opryski wykonujemy przed i w trakcie kwitnienia roślin oraz po zebraniu truskawek.

Truskawki

Truskawki

Szkodniki truskawek i opryski


Przędziorek chmielowiec

Szkodniki są niewielkiej wielkości. Małe pajączki są roztoczami i mają żółto zieloną barwę. Robaki atakują roślinę żerując na spodniej stronie liści. Obecność przędziorka możemy zauważyć poprzez żółte plamy oraz pajęczynę.

Naturalny oprysk:

Neudosan

Preparat leczy rośliny zaatakowane przez przędziorka.

Chemiczny oprysk:

Talstar  100 EC

Talstar  100 EC jest preparatem owadobójczym. Ma formę koncentratu. Środek należy stosować zgodnie z ulotką znajdującą się w opakowaniu.

Zmiennik lucernowiec

Robak należy do pluskwiaków. Ma żółto zielony lub szaro brązowy kolor i kilka milimetrów długości. Atakuje on kwiaty oraz zawiązki owoców. Szkodnik swoją działalnością doprowadza do zniekształcenia roślin. Truskawki nie nadają się do jedzenia.

Naturalny oprysk:

Bioczos BR

Preparat jest owadobójczy. Sprzedaje się go w formie kostek. Doskonale zwalcza szkodniki atakujące rośliny. Należy go stosować zgodnie z zaleceniami znajdującymi się na ulotce dołączonej do opakowania.

Chemiczny oprysk:

Decis 2,5 EC

Środek występuje w formie koncentratu. Zanim opryskamy nim rośliny musimy cztery mililitry preparatu rozcieńczyć w dziesięciu litrach wody. Preparat jest szkodliwy dla pszczół i ryb.

Roztocz truskawkowiec

Szkodnik należy do roztoczy, jest tak mały, że nie jesteśmy go w stanie zobaczyć. Ma jasno beżowy kolor. Żywi się świeżo wyrastającymi częściami roślin. Jego działalność doprowadza do deformacji krzaczków truskawek. Owoce nie nadają się do jedzenia.

Chemiczny oprysk:

Omite 570 EW

Omite 570 EW jest preparatem owadobójczym. Używamy go do zwalczania szkodników, które zaatakowały roślinę. Rośliny najlepiej opryskiwać po zbiorze owoców. Nie występuje wtedy okres karencji. Przed użyciem środek rozcieńczamy z wodą, dwa litry preparatu na dziewięćset litrów wody. Powyższa dawka jest przeznaczona na hektar powierzchni uprawnej.

Euparen Multi 50 WG

Preparat przed użyciem rozcieńczamy z wodą, w relacji dwadzieścia pięć gram środka na dziesięć litrów wody. Opryski powinniśmy wykonać przed kwitnieniem roślin oraz po zebraniu truskawek.

Satysfakcja z udanego zbioru truskawek

Satysfakcja z udanego zbioru truskawek

Okres karencji

Jest to okres, którego bezwzględnie musimy przestrzegać, żeby się nie zatruć pożywieniem, które sami wyhodowaliśmy.
Oznacza on czas, jaki powinien minąć od momentu użycia chemicznego preparatu ochrony roślin do momentu zebrania warzyw i owoców, a zarazem ich zjedzenia przez ludzi. Taką definicję podaje encyklopedia.Pod żadnym pozorem nie wolno skracać okresu karencji.

Stosując opryski musimy zachować następujące środki ostrożności:

Preparaty, z których przygotujemy opryski, jak wszystkie inne chemiczne środki ochrony roślin oraz nawozy przechowujemy z dala od dzieci. Dzieci są bardzo ciekawe różnych rzeczy i chętnie ich próbują. Nie pilnowane mogą napić się oprysku, albo zjeść nawóz. W wielu przypadkach taka sytuacja kończy się kalectwem, a nawet śmiercią.

Środki ochrony roślin należy przechowywać w oryginalnych, solidnie zamkniętych opakowaniach. Wszystkie płyny i spraye, powinny znajdować się w pionie. Preparatów nie trzymamy w kuchni i w pobliżu jedzenia. Najlepiej przechowywać je w garażu lub jakimś pomieszczeniu gospodarczym. Powinno być to miejsce, w którym jest ciemno i sucho, a temperatura wynosi od zera stopni do około trzydziestu. Nie wskazane jest, aby była niższa, lub dużo wyższa.

Przy oprysku roślin powinniśmy się tak, ubrać, żeby zasłonić usta i nos, oczy i wszystkie odkryte części ciała. Usta i nos zasłaniamy nakładając na twarz maseczkę, którą można kupić w większości sklepów ogrodniczych, a która skutecznie zabezpiecza nas przed wdychaniem szkodliwych oprysków. Na oczy powinniśmy założyć okulary ochronne, a na ręce rękawiczki ogrodnicze. Poza tym zakładamy bluzę z długimi rękawami i spodnie z długimi nogawkami.

Opryskując rośliny nie jemy, nie pijemy, nie palimy papierosów i nie rozmawiamy. Podczas oprysku nie powinny przebywać koło nas żadne inne osoby, poza tymi, które nam pomagają. Wszystkich obowiązują takie same stroje ochronne. Szczególnie należy uważać, żeby nie wykonywać oprysku, gdy w pobliżu są dzieci lub zwierzęta domowe.

Oprysk najbezpieczniej sporządzać na powietrzu, z dala od dzieci i zwierząt. Najlepiej znaleźć jakieś osłonięte od wiatru miejsce, które jednocześnie będzie lekko przewiewne i przystąpić do pracy.

Po pracy wszelkie niepotrzebne opakowania po preparatach i pojemniki używane do tworzenia oprysku wyrzucamy do kosza na śmieci. Są to opakowania jednorazowego użytku, nie wolno oszczędzać i używać ich do innych rzeczy.

W razie zatarcia oczu lub ust preparatem, należy je przemyć wodą. Po zakończeniu oprysku należy dokładnie umyć się i uprać odzież.

Niewykorzystany płyn, którym opryskiwaliśmy rośliny wylewa się na ogół na drogę. Nie wylewamy go w ogrodzie, gdyż po pierwsze może zniszczyć rośliny, po drugie i najważniejsze może się dostać do ujęcia wody i skazić ją.

W przypadku zatrucia środkami ochrony roślin należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, nie wolno leczyć się samemu. Kontaktując się z lekarzem, powinno się zabrać ze sobą ulotkę dołączoną do preparatu, pozwoli to lekarzowi łatwiej stwierdzić przyczynę zatrucia i nas wyleczyć.

Do oprysków powinniśmy używać środków, które są minimalnie niebezpieczne dla ludzi, ryb i pszczół. Nie ma środków w stu procentach bezpiecznych, ale stopień szkodliwości powinien być znikomy.

Każdy preparat musi posiadać zezwolenie dopuszczające go do sprzedaży.

Agnieszka Krakowiak
 

Koniecznie zobacz