Cebulica (dwulistna, syberyjska) - uprawa i rozmnażanie

Jesteś tutaj:

Cebulica (dwulistna, syberyjska) - uprawa i rozmnażanie

3,4/5 (66 ocen)

Korzystne dla ich uprawy będzie stanowisko w półcieniu. Cebulica może tez rosnąć na słonecznym miejscu, jeżeli zapewni się jej odpowiednią ilość wody. Rośliny, które wymagają zmiany warunków glebowych, należy przesadzić. Czynność tę wykonuje się po zeschnięciu się liści rośliny. Cebulę należy wykopać i niezwłocznie posadzić na nowe miejsce, ewentualnie przechowywać w lekko wilgotnym torfie. Po przekwitnieniu warto ściąć pędy kwiatowe, ponieważ wtedy roślina nie marnuje swojej energii oraz składników pokarmowych na nieużyteczne już kwiaty. W okresie mroźnych zim posadzone cebulki wymagają przykrycia warstwą liści lub mchu. Cebulica potrzebuje od czasu do czasu zmiany stanowiska uprawy, mniej więcej co 3−4 lata.

Cebulica

Cebulica

Rozmnażanie


Cebulica rozmnaża się z nasion. Roślina ma zdolność samowysiewu, jednak takie egzemplarze po wyrośnięciu zwykle dziczeją. Prawidłowo wyhodowaną cebulicę otrzymujemy wysiewając jej świeżo zebrane nasiona jesienią. Najlepiej to zrobić na podłoże z ziemi próchniczej wymieszanej z piaskiem, w rzędach z odstępem 10 cm. Szczególną uwagę przywiązujemy do pielęgnacji siewek, które nie mogą ulec przesuszeniu. Rośliny zakwitają po dwóch latach od wykiełkowania. Młode cebulice uzyskuje się także dzięki rozmnażaniu ich z cebulek przybyszowych. Po przekwitnięciu rośliny i zeschnięciu się jej liści, należy wykopać cebulę macierzystą i oddzielić od niej cebulki przybyszowe. Takie cebulki trzeba przechowywać w torfie lub ziemi próchniczej. Wysadzanie do gruntu powinno odbyć się w sierpniu.

Cebulica

Cebulica

Zastosowanie


Roślina dobrze się sprawdzi jako element rabat i ogródków skalnych, a także przed skupiskami krzewów czy pod wysokimi drzewami. Może również rosnąć w sąsiedztwie wiosennych kwiatów. Warto uprawiać ją wśród roślin okrywowych, które po jej przekwitnieniu będą stanowić ozdobę dla jej ulistnionych pędów. Cebulica najlepiej prezentuje się kiedy posadzona jest w grupach, ze względu na jej niewielkie rozmiary i delikatność. Może być uprawiana również jako roślina doniczkowa. Z powodzeniem nadaje się też do kompozycji bukietowej, dodając jej subtelności i wdzięku.

Cebulica

Cebulica

Cebulica

Cebulica

Doskonałe cebulki cebulicy do kupienia w tym sklepie

Edyta Fijołek

Koniecznie zobacz