Walka z mszycą - zastanawiasz się nad skutecznym preparatem? Podpowiadamy!

Jesteś tutaj:

Walka z mszycą - zastanawiasz się nad skutecznym preparatem? Podpowiadamy!

4,1/5 (7 ocen)

Do grupy mszyc możemy zaliczyć bardzo wiele szkodliwych owadów. Jest to jeden z najbardziej rozpowszechnionych szkodników, a zarazem jeden z najgroźniejszych. Jego łupem może paść niemal każda roślina, bez względu na jej rozmiary. Owad najczęściej osiągają długość 2-7 mm. Charakteryzuje się zmiennością ubarwienia, możemy spotkać go m.in. pod szarym, zielonym lub nawet pomarańczowym kolorem. W naszym kraju żyje około 700 gatunków mszycy. Ich nazwy gatunkowe są równocześnie nazwami roślin, którymi się żywią. Wszystkie gatunki łączy wspólna cecha - odżywianie się sokami roślin, co w konsekwencji prowadzi do zahamowania rozwoju rośliny, przebarwień oraz usychania kwiatów, liści i pędów. Występują najczęściej gromadnie, siejąc spustoszenie wśród roślin ozdobnych i uprawnych. Potrafią również przenosić choroby wirusowe pomiędzy roślinami. Zwalczanie mszyc jest trudnym zadaniem, głównie ze względu na dużą zdolność samic do rozmnażania oraz możliwość pojawienia się wielu pokoleń w trakcie trwania jednego sezonu.

 

Jak skutecznie poradzić sobie z mszycą?

 

Najlepszym sposobem na mszyce jest niedopuszczenie do ich pojawienia się na roślinach, gdy jednak już się to stanie, należy bezzwłocznie przystąpić do walki z nimi. W ramach profilaktyki zaleca się staranne plewienie oraz odchwaszczanie, z uwagi na fakt, że im bardziej zdrowa jest roślina, tym większą wykazuje odporność na działalność mszyc. Warto również zatroszczyć się o naturalnych sprzymierzeńców, którzy mogą nam pomóc w walce ze szkodnikiem - tworząc przyjazny owadom ogród dajemy szansę na potencjalne wyeliminowanie mszyc przez pożyteczne owady, takie jak np. biedronka. Dobrym sposobem jest również posadzenie w ogrodzie roślin nieprzyjaznych mszycom, takich jak np. czosnek, lawenda czy mięta, której zapach zniechęca szkodnika do osadzania się w obszarze narażonym na jego działanie.  

W przypadku ekologicznych upraw zaleca się rozpoczęcie zwalczania od naturalnych, domowych metod. Jedną z nich jest przygotowanie oprysku ze środków pochodzenia roślinnego. Świetnie nadadzą się do tego rośliny odstraszające (np. wyciąg z czosnku), z których przygotowujemy preparat, a następnie obficie spryskujemy roślinę. Istnieje również możliwość przeprowadzenia oprysku wodą z szarym mydłem, jednak warunkiem jest niezbyt duże rozprzestrzenienie szkodnika.  

Aby skutecznie uporać się z mszycami najbardziej odpowiednie będą jednak preparaty chemiczne przeznaczone do likwidacji tego owada. Najkorzystniejsze środki charakteryzują się tym, że likwidują szkodnika, nie wpływając jednocześnie negatywnie na populacje jego naturalnych wrogów, tj. biedronek, złotooków itp. W pierwszej kolejności warto zdecydować się na przyjazny środowisku preparat Agricolle, dostępny w formie opryskiwacza lub koncentratu. W sprzedaży dostępne są również  środki w postaci sprayu, jak np. Afisar firmy Ziemovit lub ekologiczny EKO Mszyca do higieny i oczyszczania roślin doniczkowych. Popularnym specyfikiem jest również Mospilan 20 SP w formie proszku do sporządzania zawiesiny wodnej, dostępny pod szyldem kilku wiodących marek, specjalizujących się w środkach ochrony roślin. Dla ceniących sobie prostotę i skuteczność powstały środki w postaci opryskiwacza, gotowe do bezpośredniego użycia, z których warto odnotować m.in. Karate Spray firmy Sumin, lub Emulpar Spray nad którego produkcją czuwa firma Target.

Koniecznie zobacz