Uprawa i pielęgnacja truskawek krok po kroku

Jesteś tutaj:

Uprawa i pielęgnacja truskawek krok po kroku

3,5/5 (355 ocen)

Koszenie liści


Kolejnym ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym w uprawie truskawek jest koszenie liści po zakończonych zbiorach. Zabieg pozwala ochronić plantację przez zachwaszczeniem rozłogami oraz zapobiega rozwojowi chorób grzybowych w starych, zasychających liściach. Podczas koszenia należy jednak bardzo uważać na stożek wzrostu roślin, gdyż jego uszkodzenie mogłoby spowodować całkowitą utratę krzaczka. Młode, rozwijające się po koszeniu liście, do zimy zdążą się rozrosnąć i będą stanowić doskonałą ochronę roślin przed chłodem. Wiosną zeschnięte liście należy jednak usunąć, gdyż mogą stać się źródłem chorób grzybowych.

Zbiór truskawek

Zbiór truskawek


Ochrona przed chorobami i szkodnikami


Na plantacji truskawek ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest również ochrona roślin przed chorobami i szkodnikami. Aby skutecznie zapobiec rozwojowi patogenów i szkodników, warto połączyć ze sobą metody profilaktyczne i środki chemiczne (o ile będzie to konieczne). Do zabiegów profilaktycznych zalicza się między innymi: przestrzeganie zmianowania, koszenie liści po zbiorach i po okresie zimowym, uprawę odmian odpornych na choroby, niszczenie chwastów, zakup zdrowego materiału szkółkarskiego, odpowiednie ściółkowanie gleby oraz ograniczenie zraszania roślin podczas nawadniania. Jeśli zajdzie konieczność zastosowania środków ochrony chemicznej, należy wybrać je z aktualnego rejestru MRiRW i dostosować do rodzaju choroby lub gatunku szkodnika. Preparaty należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta i bezwzględnie przestrzegać wskazanego przez producenta okresu karencji (w przypadku plantacji owocującej).

Pomimo iż truskawka jest gatunkiem wieloletnim, plantację powinno prowadzić się nie dłużej niż 3 – 5 lat. Po tym czasie rośliny stają się słabsze oraz bardziej podatne na choroby i szkodniki. Słabiej też się rozwijają i wydają mniejsze plony, gorszej jakości owoców.

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu powyższego artykułu pielęgnacja i uprawa truskawek nie ma dla Państwa tajemnic.

Doskonałe nasiona truskawek kupisz tutaj

Autor: Katarzyna Józefowicz

Bibliografia:

1. „Sadownictwo”, Z. Legańska, Wyd. Hortpress, Warszawa 2002 r.
2. „Truskawka i poziomka”, Żurawicz E., wyd. PWRiL, Warszawa 2005 r.
3. „Działkowiec” 04/09 „Wiosenna pielęgnacja truskawek” str. 42/43 dr K. Król
4. „Działkowiec” 07/08 „Jak przygotować glebę pod truskawki” str. 43 dr K. Król
 

Koniecznie zobacz