Rodzaje opryskiwaczy ogrodniczych - jaki najlepszy? Podpowiadamy

Jesteś tutaj:

Rodzaje opryskiwaczy ogrodniczych - jaki najlepszy? Podpowiadamy

2,7/5 (6 ocen)

Do grupy bardzo przydatnych urządzeń ogrodowych należą opryskiwacze. Wykorzystywane są w czasie nawożenia i umożliwiają właściwe rozpylanie środków chroniących rośliny. Każdy ogrodnik bądź sadownik powinien być wyposażony w tego typu sprzęt.


Zadania opryskiwaczy


Powszechnie stosowane zbiorniki mające na celu poprawę kondycji roślin nie są wymysłem obecnych ogrodników. Ten doskonały pomysł wzmocnienia zielonego ogrodu powstał bowiem znacznie wcześniej. Producenci rozpoczęli masowe wytwarzanie  opryskiwaczy, kiedy to zaczęto szczególną uwagę zwracać na nawozy oraz środki ochrony roślin.

Jak wiadomo potrzeb ogrodnika dbającego o swój ogród jest naprawdę sporo. W związku z tym nie ma co oszukiwać, że opryskiwacze pozwoliły na zaspokojenie wielu z nich. Nawożenie czy podlewanie sadzonek stało się bowiem znacznie łatwiejsze i przestało zabierać sporo czasu. Ponadto opryskiwacze znalazły zastosowanie również w pracach porządkowych przeprowadzanych na balkonach czy podczas czynności domowych  – chociażby takich jak mycie okien.


Wielkość


Jednym z pierwszych parametrów zasadniczo różnicujących opryskiwacze ogrodowe jest oczywiście ich wielkość. To właśnie od gabarytów będzie bezpośrednio uzależniona pojemność opryskiwaczy. Oczywiście im większa będzie pojemność tym większe możliwości podlewania. Nie zawsze jednak największe wielkości zbiorników pozwalają na komfort ogrodnika podczas przeprowadzanych prac. Warto o tym pamiętać, ponieważ nie zawsze zbiornik o pojemności 10 l będzie doskonałą propozycją dla kobiety troszczącej się o kwiatowe rabaty. Wielkość zbiornika zasadniczo pozwala na wlanie co najmniej 1 l płynu. W sklepach ogrodniczych dostępne są również opryskiwacze o pojemnościach pośrednich – np. 3 l, 5 l, 8 l oraz znacznie większych np. 120 l.


Typ


Oprócz pojemności należy także zainteresować się podstawowymi rodzajami opryskiwaczy. Poczynając od rozwiązań ręcznych, a kończąc na spalinowych.

  • Opryskiwacze ręczne są popularne ze względu na stosunkowo małe pojemności, a co się z tym wiąże ich niewielki ciężar. Opryskiwacze ręczne są zatem stosowane zarówno przez silnych ogrodników jak i mniej umięśnione ogrodniczki. Podążając tym tropem opryskiwacze ręczne nie wywołują dużego obciążenia kręgosłupa, dzięki czemu komfort ich użytkowania uważa się za stosunkowo wysoki. Ten typ opryskiwaczy zjednał sobie serca właścicieli małych ogrodów, nawet tych założonych na balkonie. Ponadto wykonane z tworzywa sztucznego zbiorniki umożliwiają kontrolę płynu, dzięki odpowiedniej skali pojemności. Zasadniczo wydatek cieczy wynosi średnio około 0,5 l/min.

 

Wyróżnia się dwa podtypy opryskiwaczy ręcznych:

- opryskiwacze pulsacyjne

- opryskiwacze ciśnieniowe

(gwarantują znacznie bardziej równomierne rozprowadzenie cieczy w porównaniu z opryskiwaczami pulsacyjnymi)

  • Korzystanie jedynie z opryskiwaczy ręcznych w przypadku większych ogrodów nie ma większego sensu. Wynika to chociażby z chęci uratowania roślin zaatakowanych przez szkodniki. W takim przypadku być może warto pomyśleć o zainwestowaniu w droższy sprzęt taki jak opryskiwacze naramienne. Są one wyposażone w specjalne szelki, które to pozwalają na utrzymanie zbiornika. Równocześnie dzięki konstrukcji pojemność opryskiwacza wcale nie musi wynosić 1 l, ale znacznie więcej. Dozowanie środków ze zbiornika odbywa się przeważnie przy wykorzystaniu specjalnej pompy. Oprócz tego płynne nawozy dostają się do roślin, dzięki lancom, które to są kolejnym elementem charakteryzującym opryskiwacze naramienne.
  • < czytaj dalej...

Koniecznie zobacz