Polecane odmiany truskawek do uprawy w Polsce

Jesteś tutaj:

Polecane odmiany truskawek do uprawy w Polsce

3,3/5 (878 ocen)

‘Kimberly’ - holenderska odmiana deserowa. Dobrze znosi niskie temperatury, nie wymaga okrywania na zimę. Odporna na choroby. Owoce bardzo duże, smaczne, o jasnoczerwonej barwie i średniej jędrności.

‘Korona’ - średniowczesna odmiana deserowa o mocno czerwonych owocach z niewielkim połyskiem. Odporna na mróz, mączniaka oraz choroby korzeni lecz wrażliwa na szarą pleśń. Do uprawy amatorskiej i na plantacjach

‘Marylin’ - odmiana polskiego pochodzenia, wcześnie owocująca. Ciekawa odmiana, warta do upowszechniania w uprawie. Owoce jasnoczerwone do czerwonych, duże, jędrne, dobre do transportu. Średnioplenna, wytwarza niezbyt dużo rozłogów.

‘Ostara’ - odmiana deserowa, powtarzająca owocowanie - plonuje wiosną oraz od połowy lipca do pierwszych mrozów. Owoce średniej wielkości, jasnoczerwone o poziomkowym aromacie.

‘Pandora’ – odmiana bardzo późna, deserowa do przetwórstwa i mrożenia. Wytwarza duże, kuliste ciemnoczerwone owoce, bardzo soczyste. Odporna na choroby korzeni i wymarzanie mrozowe, dość odporna na szarą pleśń. Plonuje wyjątkowo obficie.

‘Pegasus’ - późno owocująca odmiana deserowa. Owoce bardzo duże, błyszczące, w trakcie owocowania w znikomym stopniu drobnieją. Odporna na szarą pleśń, choroby systemu korzeniowego i mróz ale mało odporna na mączniaka prawdziwego.

Polka – popularna średniopóźna odmiana deserowa, do przetwórstwa i mrożenia. Pochodzi z Holandii. Owoce bardzo słodkie, średniej wielkości, błyszczące, ciemnoczerwone o aromacie poziomek. Bardzo plenna, mało podatna na choroby liści i wytrzymała na mróz. średniowrażliwa na szarą pleśń, odporna na mączniaka.

‘Segal’ - obficie plonująca odmiana, średniopóźna. Owoce bardzo duże z silnym połyskiem są łatwe w transporcie i nadają się do przechowywania. Odporna na mączniaka i plamistość liści.

‘Senga Sengana’ – niemiecka, średniopóźna odmiana znana od ponad 50 lat i uprawiana na całym świecie. Owoce duże, ciemnoczerwone z połyskiem,  bardzo aromatyczne i smaczne duże lecz z czasem drobniejące; podatne na szarą pleśń. Rośliny bardzo odporne na choroby systemy korzeniowego i mączniaka prawdziwego oraz wytrzymałe na mróz. Bardzo plenna odmiana, wybitnie deserowa, ale ponieważ owoce doskonale odchodzą od szypułki jest polecana także do przetwórstwa. Źle znosi transport. Krzaczki silnie i szybko rosnące.
 
‘Selva’
– truskawka powtarzająca owocowanie (pierwsze zbiory w czerwcu a później w sierpniu do przymrozków). Odmiana średnio odporną na szarą pleśń i mało podatna na choroby systemu korzeniowego. Owoce duże, jasnoczerwone z silnym połyskiem. Rośnie średnio silnie. Dobrze znosi długotrwały transport. Średnio wrażliwa na mróz – może przemarzać.

Doskonałe nasiona truskawek kupisz tutaj

Łukasz Skop
 

Koniecznie zobacz