Pigwa pospolita (Cydonia oblonga) jest lubianym i dość często uprawianym krzewem, choć niewiele osób wie, jak wykorzystać jej niezwykłe owoce. O wspaniałych wartościach odżywczych pigwy wiadomo już od dawna, jednak jej owoce nieszczególnie zachęcają do eksperymentów kulinarnych. Wprawdzie mają intensywny, cytrusowy i bardzo przyjemny aromat, ale są tak twarde, ziarniste i kwaśne, że nie nadają się do bezpośredniego spożycia. Mimo to zawierają dużą ilość witamin (np. C, B) i minerałów (m.in.: magnez, wapń, potas, fosfor, kobalt, bor, żelazo, miedź, glin, mangan), a także wartościowych pektyn, kwasów organicznych, garbników, antocyjanów, aminokwasów i wielu innych cennych substancji organicznych, dlatego szkoda byłoby z nich nie skorzystać.
Pigwa w kuchni
Jeśli już zdecydujemy się wykorzystać pigwę w kuchni, zwykle przyrządzamy z niej konfitury lub nalewki. Warto jednak wiedzieć, że te aromatyczne owoce nadają się także do innych celów. Można z nich robić kompoty i soki (doskonałe np. do herbaty), kandyzować je w cukrze, przygotowywać z nich marynaty do mięs, a nawet podawać je w postaci sałatek. Owoce pigwy są również znakomitym dodatkiem do dżemów i konfitur z innych owoców (np. gruszek, jabłek), gdyż nie tylko wzbogacają ich aromat, ale też – z powodu dużej zawartości pektyn –zagęszczają przetwory i ułatwiają ich żelowanie. Aby plon pigwy stał się wartościowym surowcem do przetwarzania, należy zebrać go w odpowiednim terminie. Jesienią (X-XI) małe żółte „jabłuszka” są już ładnie wybarwione i dojrzałe, ale nadal bardzo twarde. Z tego względu dobrze jest poczekać, aż pojawią się pierwsze przymrozki, które sprawią, że owoce staną się lekko pomarszczone i bardziej miękkie. Wtedy możemy je już zebrać i przystąpić do pracy.
Przetwory i potrawy z pigwy
I. Konfitury z pigwy
To jeden z najprostszych sposobów na wykorzystanie owoców pigwy w kuchni. Gotową konfiturę można podawać z plackami, naleśnikami, omletami, deserami, ciastami oraz jako dodatek do mięsa lub kanapek z twarożkiem.
Do przygotowania konfitury będziemy potrzebowali:
- 1 kg owoców pigwy
- 1 kg cukru
- 1½ szklanki wody
Opcjonalnie: sok z połowy cytryny (zabezpieczy owoce przed ciemnieniem)
Owoce należy dokładnie umyć, wydrążyć z nich gniazda nasienne i pestki oraz usunąć ogonki, a następnie pokroić w paski i krótko obgotować w niewielkiej ilości wody. Zblanszowaną pigwę odsączamy na sicie, po czym zalewamy ją syropem przygotowanym z cukru rozpuszczonego w wodzie i powoli gotujemy na małym ogniu do czasu, aż owoce staną się szkliste. Jeśli na powierzchni konfitur w trakcie gotowania zbierze sie piana, należy ją usunąć, delikatnie zbierając łyżką. Nie wolno również dopuścić do przypalenia owoców. Kiedy konfitura zgęstnieje, trzeba od razu przełożyć ją do słoiczków i natychmiast mocno zakręcić.
II. Sok z pigwy
Niezwykle prosty sposób na pyszny dodatek do herbaty.
- 1 kg owoców pigwy
- 1 kg cukru
Proporcje składników możemy zmodyfikować, dostosowując je do własnych upodobań. Zebraną pigwę przygotowujemy podobnie jak na konfitury, z tą różnicą, że obrane owoce zamiast w paski kroimy w krążki, a następnie cienkimi warstwami układamy w szklanym słoiku, przesypując każdą warstwę cukrem. Napełniony słoik zamykamy i trzymamy w ciepłym miejscu, pamiętając, by co jakiś czas wstrząsnąć naczyniem. Kiedy owoce puszczą sok, należy go przecedzić, przelać do słoiczków i spasteryzować. Pozostałe w słoju owoce można dodać do kompotu z gruszek bądź jabłek.
Owoce pigwy należy przygotować jak na konfiturę, pokroić w ćwiartki i zetrzeć na grubej tarce, a następnie połączyć z obranymi, wydrążonymi i pokrojonymi na ćwiartki jabłkami. Następnie zalewamy owoce wodą z cukrem i cytryną (w ilości zakrywającej owoce) i gotujemy pod przykryciem na małym ogniu do czasu, aż pigwa zmięknie. Następnie owoce należy przetrzeć przez sito, umieścić w słoiczkach i spasteryzować.
IV. Sałatka z pigwy z lodową polewą żurawinową
Ten wyrafinowany przepis to doskonały pomysł na przyjęcie.
Świetnie sprawdzi się jako dodatek do pieczonych mięs.
W pierwszej kolejności należy przygotować sos. W tym celu obieramy i kroimy w kostkę jabłko, po czym smażymy je na maśle, aż zacznie lekko brązowieć. Następnie dodajemy do niego żurawinę, skórkę z pomarańczy (w postaci cienkich pasków), alkohol, miód i przyprawy. Całość gotujemy ok. 5 minut na małym ogniu, a następnie przecedzamy przez sitko i odstawiamy do wystudzenia. Chłodny sos wstawiamy na ok. 1 godz. do zamrażalnika. Kiedy sos się chłodzi, możemy przygotować sałatkę. Owoce pigwy obieramy, dzielimy na ćwiartki i kroimy na podłużne plasterki. Następnie przygotowujemy syrop, zagotowując wino z miodem i sokiem z cytryny. Do gorącego płynu wkładamy plasterki pigwy, powoli gotujemy przez ok. 5-7 min. i odstawiamy do wystygnięcia. Gotowe owoce układamy na talerzu i skrapiamy sosem, w którym się gotowały. Z zamrażarki wyjmujemy sos żurawinowy, mieszamy go ze śmietaną kremówką i układamy na każdym plasterku pigwy. Danie podajemy od razu po przygotowaniu.
Aktinidia (Actinidia) to jeden z ciekawszych gatunków pnączy uprawianych w naszym kraju. Rodzaj liczy sobie ponad 90 gatunków roślin i w większości obejmuje silnie ...
Uprawa wiśni nie wymaga dużych nakładów pracy, jeśli zostanie racjonalnie zaplanowana. Warunki sukcesu to przemyślany zakup odmiany, którą chcemy mieć...
To ozdobne, egzotyczne pnącze wymaga codziennej pielęgnacji. Za troskę odwdzięczy się nie tylko pięknymi kwiatami, lecz również – przy sprzyjających...