Pigwa w kuchni - przepisy na przetwory i potrawy z pigwy

Jesteś tutaj:

Pigwa w kuchni - przepisy na przetwory i potrawy z pigwy

3,4/5 (13 ocen)
Pigwa pospolita (Cydonia oblonga) jest lubianym i dość często uprawianym krzewem, choć niewiele osób wie, jak wykorzystać jej niezwykłe owoce. O wspaniałych wartościach odżywczych pigwy wiadomo już od dawna, jednak jej owoce nieszczególnie zachęcają do eksperymentów kulinarnych. Wprawdzie mają intensywny, cytrusowy i bardzo przyjemny aromat, ale są tak twarde, ziarniste i kwaśne, że nie nadają się do bezpośredniego spożycia. Mimo to zawierają dużą ilość witamin (np. C, B) i minerałów (m.in.: magnez, wapń, potas, fosfor, kobalt, bor, żelazo, miedź, glin, mangan), a także wartościowych pektyn, kwasów organicznych, garbników, antocyjanów, aminokwasów i wielu innych cennych substancji organicznych, dlatego szkoda byłoby z nich nie skorzystać.
 
 

Pigwa w kuchni

 
Jeśli już zdecydujemy się wykorzystać pigwę w kuchni, zwykle przyrządzamy z niej konfitury lub nalewki. Warto jednak wiedzieć, że te aromatyczne owoce nadają się także do innych celów. Można z nich robić kompoty i soki (doskonałe np. do herbaty), kandyzować je w cukrze, przygotowywać z nich marynaty do mięs, a nawet podawać je w postaci sałatek. Owoce pigwy są również znakomitym dodatkiem do dżemów i konfitur z innych owoców (np. gruszek, jabłek), gdyż nie tylko wzbogacają ich aromat, ale też – z powodu dużej zawartości pektyn –zagęszczają przetwory i ułatwiają ich żelowanie. Aby plon pigwy stał się wartościowym surowcem do przetwarzania, należy zebrać go w odpowiednim terminie. Jesienią (X-XI) małe żółte „jabłuszka” są już ładnie wybarwione i dojrzałe, ale nadal bardzo twarde. Z tego względu dobrze jest poczekać, aż pojawią się pierwsze przymrozki, które sprawią, że owoce staną się lekko pomarszczone i bardziej miękkie. Wtedy możemy je już zebrać i przystąpić do pracy.
 

 

Przetwory i potrawy z pigwy

 
 I. Konfitury z pigwy
 
To jeden z najprostszych sposobów na wykorzystanie owoców pigwy w kuchni. Gotową konfiturę można podawać z plackami, naleśnikami, omletami, deserami, ciastami oraz jako dodatek do mięsa lub kanapek z twarożkiem.
Do przygotowania konfitury będziemy potrzebowali:
 
- 1 kg owoców pigwy
- 1 kg cukru
- 1½ szklanki wody
 
Opcjonalnie: sok z połowy cytryny (zabezpieczy owoce przed ciemnieniem)
 
Owoce należy dokładnie umyć, wydrążyć z nich gniazda nasienne i pestki oraz usunąć ogonki, a następnie pokroić w paski i krótko obgotować w niewielkiej ilości wody. Zblanszowaną pigwę odsączamy na sicie, po czym zalewamy ją syropem przygotowanym z cukru rozpuszczonego w wodzie i powoli gotujemy na małym ogniu do czasu, aż owoce staną się szkliste. Jeśli na powierzchni konfitur w trakcie gotowania zbierze sie piana, należy ją usunąć, delikatnie zbierając łyżką. Nie wolno również dopuścić do przypalenia owoców. Kiedy konfitura zgęstnieje, trzeba od razu przełożyć ją do słoiczków i natychmiast mocno zakręcić.
 
 
II. Sok z pigwy
 
Niezwykle prosty sposób na pyszny dodatek do herbaty.
 
- 1 kg owoców pigwy
- 1 kg cukru
 
Proporcje składników możemy zmodyfikować, dostosowując je do własnych upodobań. Zebraną pigwę przygotowujemy podobnie jak na konfitury, z tą różnicą, że obrane owoce zamiast w paski kroimy w krążki, a następnie cienkimi warstwami układamy w szklanym słoiku, przesypując każdą warstwę cukrem. Napełniony słoik zamykamy i trzymamy w ciepłym miejscu, pamiętając, by co jakiś czas wstrząsnąć naczyniem. Kiedy owoce puszczą sok, należy go przecedzić, przelać do słoiczków i spasteryzować. Pozostałe w słoju owoce można dodać do kompotu z gruszek bądź jabłek.
 
 
III. Mus pigwowo-jabłkowy
 
Dodatek do ciast, marynat, sosów lub deserów.
 
- 1 pigwa
- 3 jabłka
- ½ szk. cukru
- sok z 1 cytryny
 
Owoce pigwy należy przygotować jak na konfiturę, pokroić w ćwiartki i zetrzeć na grubej tarce, a następnie połączyć z obranymi, wydrążonymi i pokrojonymi na ćwiartki jabłkami. Następnie zalewamy owoce wodą z cukrem i cytryną (w ilości zakrywającej owoce) i gotujemy pod przykryciem na małym ogniu do czasu, aż pigwa zmięknie. Następnie owoce należy przetrzeć przez sito, umieścić w słoiczkach i spasteryzować.
 
 
IV. Sałatka z pigwy z lodową polewą żurawinową
 
Ten wyrafinowany przepis to doskonały pomysł na przyjęcie.
Świetnie sprawdzi się jako dodatek do pieczonych mięs.
 
Sałatka:
 
- 150 g wytrawnego wina
- 2 łyżki miodu
- 2 łyżki soku z cytryny
- 4 pigwy
 
Sos żurawinowy:
 
- 1 kwaśne jabłko
- 1 pomarańcza
- 150 g żurawin
- 150 ml porto
- 20 ml/ koniaku
- 1 łyżka miodu
- ½  kawałka kory cynamonu
 
W pierwszej kolejności należy przygotować sos. W tym celu obieramy i kroimy w kostkę jabłko, po czym smażymy je na maśle, aż zacznie lekko brązowieć. Następnie dodajemy do niego żurawinę, skórkę z pomarańczy (w postaci cienkich pasków), alkohol, miód i przyprawy. Całość gotujemy ok. 5 minut na małym ogniu, a następnie przecedzamy przez sitko i odstawiamy do wystudzenia. Chłodny sos wstawiamy na ok. 1 godz. do zamrażalnika. Kiedy sos się chłodzi, możemy przygotować sałatkę. Owoce pigwy obieramy, dzielimy na ćwiartki i kroimy na podłużne plasterki. Następnie przygotowujemy syrop, zagotowując wino z miodem i sokiem z cytryny. Do gorącego płynu wkładamy plasterki pigwy, powoli gotujemy przez ok. 5-7 min. i odstawiamy do wystygnięcia. Gotowe owoce układamy na talerzu i skrapiamy sosem, w którym się gotowały. Z zamrażarki wyjmujemy sos żurawinowy, mieszamy go ze śmietaną kremówką i układamy na każdym plasterku pigwy. Danie podajemy od razu po przygotowaniu.
 
 
Autor: Katarzyna Józefowicz

Koniecznie zobacz