Dachówka cementowa

Jesteś tutaj:

Polecany artykuł

  • Renesansowa Alegra 9 – lekkość i harmonia Dachy

    Renesansowa Alegra 9 – lekkość i harmonia

    Jedna z największych dachówek ceramicznych Alegra 9, swoją płaską powierzchnię ma zakończoną falą, charakterystyczną dla modeli renesansowych. Jej duży format (szer. 310 mm i dł. 477 mm) i klasyczny kształt sprawiają, że gotowa połać dachowa zyskuje wygląd lekkiej i harmonijnej całości ale ma również wyjątkowo niską masę.

    Czytaj dalej+

Dachówka cementowa

3,3/5 (29 ocen)

W chwili obecnej z pewnością nie powinno się kojarzyć dachówek cementowych wyłącznie z kolorem szarym. Ze względu na możliwość wyboru pigmentu oraz technologii barwienia (w masie lub po ukształtowaniu dachówki) uzyskuje się różne efekty. Jednak zazwyczaj wybieramy kolory standardowe takie jak: czerwień, brąz czy grafit.


Cena


Cena dachówki cementowej jest niższa od ceny dachówki ceramicznej. Trzeba jednak przy zakupie zwrócić uwagę również na ceny elementów dodatkowych. To właśnie one mogą znacząco wpłynąć na koszty pokrycia dachowego. Przykładami elementów dodatkowych są: dachówki boczne, wywietrznikowe oraz popularne gąsiory.

Producent i przyjęta technologia wytwarzania dachówek cementowych mogą podnieść albo obniżyć ponoszone koszty.

Dach pokryty dachówką


Układanie


Zasady związane z układaniem dachówek cementowych są zgodne z zasadami układania dachówek ceramicznych. Mocuje się je na zamki lub gwoździe. Zaleca się, aby spadek dachu wynosił w granicy 30 ÷ 60°.

Podsumowując, decyzja o wyborze pokrycia dachowego jest bardzo ważna. I chociaż wymienione zostały wyłącznie korzystne cechy dachówek cementowych nie można zapominać o cechach dachówek ceramicznych, dzięki którym mają one przewagę nad cementowymi rozwiązaniami.

W związku z tym należy odpowiednio wcześniej zapoznać się z ofertami dostępnymi na rynku materiałów budowlanych – nie ograniczając się wyłącznie do właściwości czy cech wizualnych kupowanej przez nas dachówki. Pamiętajmy jednak, że wygląd powierzchni oraz powstający przy opukiwaniu dachówki dźwięk mogą od razu wyeliminować nietrwałe i niedostosowane do swojej funkcji materiały.

mgr inż. Zuzanna Buszta


Koniecznie zobacz