Mniszek lekarski - opis, zastosowanie i właściwości

Jesteś tutaj:

Mniszek lekarski - opis, zastosowanie i właściwości

3,5/5 (118 ocen)

Wspomnieliśmy, że mniszek lekarski może być spożywany w formie soku czy syropu. W internecie można znaleźć setki domowych przepisów na sałatki, herbaty, wywary i napary z mleczu, które są stosowane jako zdrowy dodatek do codziennej diety. Tutaj, jako ciekawostkę, ograniczymy się do podania dwóch przydatnych przepisów na herbatę i sok z liści mniszka.

Nasiona mniszka lekarskiego

Nasiona mniszka lekarskiego

Sok z liści


Sok z liści ma działanie moczopędne i oczyszczające. Używa się go również przy niewydolności nerek i pęcherzyka żółciowego. Sok z Mniszka ma także zastosowanie zewnętrzne: leczy brodawki i kurzajki.

Sposób przygotowania:

Zanim wyciśniemy sok, należy najpierw dokładnie oczyścić liście, osuszyć i usunąć uszkodzone części. Sok można wyciskać ręcznie, przepuścić przez sokowirówkę albo użyć miksera i następnie przelać sok do szklanki przez sitko.

Kwiat mniszka lekarskiego

Kwiat mniszka lekarskiego


Herbata


Napar z mniszka lekarskiego powinno się pić na wiosnę, kiedy nasz organizm jest zmęczony po zimie i potrzebuję natychmiastowego odżywienia. Aby nasz magiczny napój przyniósł najlepsze skutki, najlepiej go pić 2 razy dziennie.

Sposób przygotowania:

Do 250 ml przygotowanej wody należy dodać 2 łyżki oczyszczonego, świeżo zerwanego i posiekanego mniszka lekarskiego. Kiedy woda zacznie wrzeć, można zmniejszyć gaz i dodać 2 łyżki świeżych, posiekanych liści. Następnie, trzeba doprowadzić napar do wrzenia, po czym zdjąć z ognia. Po ok. 30 minutach herbata jest gotowa do wypicia.


Przeciwskazania


Nie można stosować mniszka, jeżeli ma się wrzody żołądkowe lub zapalenie żołądka, ponieważ mniszek wpływa na zwiększenie produkcji kwasów żołądkowych. Mleczny płyn mniszka, który znajduję się w łodygach rośliny, może również wywołać reakcję alergiczną. Jeżeli zauważymy wysypkę lub jakiekolwiek inne zmiany skórne, powinniśmy natychmiast skontaktować się z lekarzem.


Aneta Malinowska

Koniecznie zobacz