- 1/5
- Następne
Do wnętrz przeznaczonych dla dzieci najczęściej wybierane są dywany wełniane, akrylowe, bawełniane i z poliestru. W zależności od wyżej wymienionych czynników dobierajmy na przykład dywany z akrylu (zwłaszcza japońskiego) dla dzieci uczulonych oraz tam, gdzie bardzo się kurzy z ulicy.
Dywany z wełny świetnie sprawdzają się u zdrowych, trochę starszych dzieci, które dużo bawią się na podłodze. Natomiast te z bawełny dobre są do pokoików noworodków i niemowlaków, gdzie łatwo o plamy. Dają się łatwo wyczyścić i nie chłoną brzydkich zapachów za to dobrze trzymają świeżą woń środków czystości. Dywany poliestrowe, ze względu na swoją wytrzymałość polecane są do pokoi żywych dzieciaków, które nieustannie narażają je na różne zabawowe eksperymenty.
Jeśli chodzi o estetykę dywanów dla dzieci, to w przypadku zupełnych maluszków kierujmy się przede wszystkim aranżacją całego wnętrza. Czyli dobierzmy odpowiedni kolor (kolory) i wielkość. Dla starszych dzieci można wprowadzać ciekawe nowości, a więc różne kształty (zwierząt, aut), wycinanie dywanów, dwustronność (możliwość zmiany co jakiś czas)
Dywan do pokoju dziecka lub nastolatka
Dywany do pokoju nastolatków
Dla dzieci od 10 roku życia, nim wybierzemy dywan, warto się z nimi przynajmniej skonsultować. Wiele z nich prawdopodobnie chętnie będzie uczestniczyć w zakupie, jeśli tylko będziemy mieli odwagę i podejmiemy to wyzwanie. Młodzież ma znacznie większe wymagania. Przede wszystkim kieruje się już własnym gustem i potrzebami. W swoim „królestwie”, jakim jest dla nich własny pokój, chcą mieć urządzone po swojemu. Dlatego jeśli ich wymagania nie przekraczają zdrowego rozsądku i domowego budżetu, pozwólmy im wybrać dywan.
Oceniając ogólnie, które rodzaje dywanów nadają się do pokoi młodzieżowych, to właściwie można powiedzieć, że zdecydowana ich większość. Choć nie wszystkie będą równie praktyczne. Dlatego dla młodszych nastolatków na pewno można sięgnąć po dywany bawełniane, wełniane, akrylowe, poliestrowe. Mogą być i te gładkie, jak i bardzo puszyste (zwłaszcza dla dziewcząt). Zachęcajmy dzieci jednak do wyboru tych łatwiejszych do czyszczenia, motywując choćby tym, że same będą musiały utrzymywać je w czystości. Kolory… no cóż, nawet gdyby od ich wyboru rozbolała nas głowa, a wchodzenie do pokoju sprawiało estetyczny szok, ustąpmy. To oni mają się tam czuć dobrze, a my będziemy tylko gośćmi, więc jakoś to przetrzymamy.
Dywan w pokoju młodzieżowym
Ceny dywanów
Na cenę dywanu wpływ mają materiał, jego rozmiary oraz estetyka. Średnio koszt zakupu dywanów kształtuje się następująco:
- dywany do pokoju małego dziecka – 100 – 1500 zł
- dywany do pokoju nastolatka – 100 – 2000 zł