Dlaczego warto wybrać sosnowe drzwi wewnętrzne? Odpowiadamy!

Jesteś tutaj:

Dlaczego warto wybrać sosnowe drzwi wewnętrzne? Odpowiadamy!

3,5/5 (76 ocen)

Wykonywanie drzwi z drewna sosnowego jest popularne zarówno pośród czołowych producentów jak i niewielkich stolarni. To doskonała odpowiedź na potrzeby domowników, których ograniczony budżet nie powinien przyczyniać się do rezygnacji z drzwi drewnianych. Dlaczego zatem sosna?


Charakterystyka drewna sosnowego


Drewno sosnowe należy do jednego z najchętniej wybieranych gatunków, którego przeznaczenie nie sprowadza się wyłącznie do stolarki drzwiowej. Jest ono wykorzystywane również jako materiał podłogowy czy meblarski. Drewno sosnowe zajmuje szczególne miejsce w wielu gałęziach przemysłu.

Jasny kolor, trwałość czy łatwość obróbki mechanicznej to jedne z głównych cech, które przemawiają za wykonywaniem drzwi wewnętrznych z drewna sosnowego. Przygotowanie materiału drewnianego stawia jednak określone wymogi – wbrew pozorom suszenie drewna sosnowego nie jest takie proste jakby się mogło wydawać. W związku z tym najlepiej wybrać materiał, który co najmniej 80 lat.

Naturalna barwa drewna sosnowego będzie odpowiednia dla wnętrz wymagających optycznego rozjaśnienia. Trzeba pamiętać o właściwym dobraniu gatunku drewna do odcieni okien czy podłogi. Najlepiej, aby różnica kolorów nie była budowana na zasadzie kontrastów (dopuszcza się jedynie dwutonowe zestawienia kolorystyczne).

Ponadto nie można zapominać o trwałości drewna sosnowego. Należy bowiem ono do jednego z najtrwalszych pod względem użytkowym gatunków. Drzwi sosnowe znacznie lepiej sprawdzą się oczywiście w pomieszczeniach suchych niż w tych narażonych na działanie podwyższonej wilgotności. Jednak nadal w porównaniu z drzwiami świerkowymi prowadzą te pierwsze.


Zalety i wady drzwi sosnowych
 

Zalety

Wady

 łatwość obróbki mechanicznej drewna

 

 podatność na zgniliznę przy braku należytego lub niewłaściwego zabezpieczenia drzwi sosnowych

 

 

 stosunkowo długa trwałość użytkowa drewna

 

 

 kurczliwość drewna na skutek kontaktu z wodą

 

 

 dostępność wewnętrznych sosnowych drzwi klejonych lub z drewna litego (w przypadku tych drugich możliwość samodzielnego wykończenia)

 

 

 możliwość wycieku żywicy na skutek niewłaściwej selekcji drewnianego asortymentu

 

 dostępność różnych typów drzwi wewnętrznych – konstrukcja i przeszklenia

 

 

 

 stosunkowo niedroga stolarka drzwiowa

 

 

 

 możliwość wykończenia lakierobejcą lub samodzielnego pomalowania

 

 

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz