Jesteś tutaj:

Rodzaje cegieł budowlanych

1Cegła dziurawka - właściwości materiału

2Cegła klinkierowa - właściwości, rodzaje, zastosowanie i czyszczenie

3Cegła szamotowa

4Cegły budowlane - wymiary i wagi

5Cement - odmiany, właściwości, klasy i zastosowanie

6Dom z cegieł - prawie same atuty

7Materiały do budowy domu

8Pustaki do budowy domu

9Z czego budować dom?

Ten materiał budulcowy wykorzystywany jest od wieków. Jest wyjątkowo mocny, trwały, elastyczny i estetyczny. Mogą powstawać z niego budowle stylizowane na zabytkowe, jak i te całkowicie nowoczesne. Cegła ma mnóstwo zalet i jest bardzo ceniona nad Wisłą. W ciągu stuleci jej używania, a zwłaszcza od ubiegłego wieku, wykształciły się różne rodzaje cegły, które mają specyficzne parametry. Przyjrzyjmy się im bliżej.


Rodzaje cegieł – materiał wykonania


Cegły powstawały i nadal produkowane są z różnego materiału, co przekłada się na ich rozmaite właściwości. Oto najczęściej spotykane rodzaje:

- Cegła suszona – trzeci, po drewnie i kamieniu, materiał budowlany wykorzystywany w gorącym klimacie. Powstaje z gliny, iłu albo mułu zmieszanego z trawą lub słomą suszonych na słońcu. Formowana jest jako prostopadłościan. Niestety, ze względu na proces produkcji, nie jest ona odporna na wilgoć, ale w rejonach suchych sprawdza się doskonale.

- Cegła ceramiczna – ten niezwykle popularny materiał budowlany otrzymywany jest z glin ilastych, morenowych, wstęgowych, łupków, mułków albo lessów. Wspomagają je piasek kwarcowy lub złom suszarniowy. Składniki są dokładnie mieszane na jednolitą masę, odpowiednio formowane, suszone i wypalane w temperaturze 850 - 1000˚C. Jest materiałem bardzo trwałym, odpornym, uniwersalnym i atrakcyjnym pod względem wyglądu.

- Cegła wapienno-piaskowa - powstaje z mieszaniny zmielonego piasku kwarcowego (ponad 90% masy) i wapna palonego (ok. 8% masy) z małą ilością wody. Całość składników formuje się pod ciśnieniem w podwyższonej temperaturze (autoklawitacja), dzięki czemu następuje silne zespojenie krzemionki z wapnem (tworza się krzemiany wapna), a z czasem następuje  reakcja, w wyniku której powstaje węglan wapnia. Atutem tego materiału jest duża wytrzymałość mechaniczna, mrozoodporność i przystępna cena, gdyż jest tańsza w produkcji od cegły ceramicznej. Wykorzystuje się ją do murowania ścian konstrukcyjnych wewnętrznych i zewnętrznych, ścianek działowych, ogrodzeń, licowania elewacji.

Cegły

Cegły

- Cegła szamotowa – jest doskonała do wykładania palenisk kominka czy pieca.  W procesie wypalania uzyskuje bowiem bardzo wysoką wytrzymałość, co zapobiega jej pękaniu oraz sprawia, że jest ognioodporna.

- Cegła magnezytowa – powstaje z mieszaniny magnezytu, lepiszcz organicznych i nieorganicznych. Cechuje się dużą wytrzymałością mechaniczną i małą nasiąkliwością.


- Cegła klinkierowa -  powstaje w procesie wypalania mieszanki gliny i piasku w temperaturze 1100°C. Jest trwała, odporna na uszkodzenia, niską i wysoką temperaturę. Cegły klinkierowe nie płowieją, nie osadzają się na nich glony i pleśnie. Nie brudzą się tak łatwo, a jeśli trzeba je oczyścić, to zazwyczaj wystarczy oczyścić to myjką ciśnieniową. Produkowane są w różnych kolorach i fakturach (gładkiej, ryflowanej, szkliwionej i nieszkliwionej powierzchni).

Cegły

Cegły

Rodzaje cegieł - zastosowanie


Niektórzy dzielą cegły według tego, co się z nich wykonuje. I wówczas mamy:

- Cegłę budowlaną pełną – stosowana jest do budowy zewnętrznych i wewnętrznych ścian konstrukcyjnych, osłonowych, a także ścian działowych. Powstają z niej również mury, ławy fundamentowe, stropy sklepienia, pilastry, kominy i słupy.

- Cegłę dziurawkę – ma otwory podłużne (cegły podłużne) i poprzeczne (dziurawki główkowe). Dziury w cegłach poprawiają parametry izolacyjne materiału. Powstają z niej ściany działowe, ściany wypełniające, ściany niskich budynków i stropy.

- Cegłę kratówkę – to właściwie bloczki z wieloma otworami w kształcie rombu. Uzyskują wysoką klasę i odpowiednią porowatość struktury jednocześnie. Stosowane są do budowy ścian zewnętrznych i wewnętrznych.

- Cegłę kominówkę – ma kształt wycinka koła. Jest niezbędna do budowy kominów fabrycznych. Bardzo wytrzymała, odporna na wysokie temperatury, na mróz i inne czynniki atmosferyczne.

- Cegłę sitówkę – posiada mnóstwo równomiernie rozłożonych małych kanalików biegnących pionowo przez całą jej grubość.

Jak widać wybór cegieł jest ogromny. Wszystko zależy od projektu, zasobności portfela, upodobań estetycznych. Na szczęście na rynku zawsze można znaleźć taką cegłę, która spełni nasze oczekiwania.
 


Koniecznie zobacz