Rynny stalowe

Jesteś tutaj:

Polecany artykuł

  • Koramic - dachówki ceramiczne na pokolenia Dachy

    Koramic - dachówki ceramiczne na pokolenia

    Koramic to marka ceramicznych dachówek połaciowych oraz pełnej gamy akcesoriów ceramicznych i technicznych – membran, taśm, produktów mocujących oraz szeregu innych niezbędnych do wykonania kompletnego, bezpiecznego i trwałego dachu. W ofercie znajduje się 20 wykrojów w szerokiej gamie kolorystycznej.

    Czytaj dalej+

Rynny stalowe

3,3/5 (4 ocen)

Montaż


Pierwszym krokiem po zdecydowaniu się na rynny stalowe jest wybór systemu orynnowania stalowego. Powinien on być w pełni dostosowany do zaistniałych potrzeb odprowadzenia wody. Trzeba pamiętać, że rynna musi wystawać poza połać dachową i być montowana z zalecanym przez producenta spadkiem.

System orynnowania montuje się po ułożeniu pokrycia dachowego. Istotną kwestią jest umiejscowienie rur spustowych, ponieważ to decyduje o położeniu miejsca wycięcia otworów w rynnach i założeniu odpływów.

Połączenie narożników z rynną umożliwiają specjalne złączki rynnowe, wyposażone w chwili obecnej bardzo często w uszczelki. W zależności od tego czy dach jest z okapem czy też bez, odpływ odpowiednio łączy się z rurą lub kolankiem.

Ważne w pracach montażowych jest umiejscowienie obejm, dzięki którym rury spustowe nie wychylają się od pionu. Zazwyczaj obejmy montowane są odległościach nie większych niż 1,8 m. Ostatnim etapem prac montażowych jest zakończenie rur spustowych w zależności od odprowadzania wody.

Rynny stalowe

Rynny

Warianty orynnowania stalowego


Wizualne współgranie rynien z konstrukcją budynku, a ogólniej ujmując dachu przy równoczesnym zachowaniu ich funkcji to podstawa trafnego wyboru.

Niekoniecznie musimy decydować się na stalowe rynny o typowym półokrągłym przekroju poprzecznym. Dostępna jest oprócz tej możliwości możliwość zamontowania orynnowania kwadratowego. Jest ono popularne  szczególnie w przypadku nowoczesnego budownictwa, nie bojącego się rozwiązań nietypowych.


Niewątpliwą rolę odgrywa również kolor. Przeważnie rynny stalowe występują jako: białe, brązowe, czarne, ceglaste, ale i grafitowe czy miedziane. Jest zatem w czym wybierać i z pewnością nie powinniśmy się bać wybierać.

Rynny stalowe nie są rozwiązaniem dnia dzisiejszego. Sprawdziły się już wcześniej, ale dzisiaj dzięki wprowadzanym udoskonaleniom stanowią znacznie bardziej atrakcyjne rozwiązanie niż to z dnia wczorajszego.
 

Koniecznie zobacz