Linoleum na podłodze - znowu w modzie?

Jesteś tutaj:

Linoleum na podłodze - znowu w modzie?

3,3/5 (131 ocen)

Nie od dzisiaj towarzyszy przekonanie, że moda na modną podłogę była jest i będzie. Dlatego oprócz podłóg drewnianych, kamiennych czy ceramicznych popularność zyskują także inne materiały podłogowe. Wśród nich jest linoleum, często błędnie kojarzone z wykładzinami z tworzyw sztucznych.
 

Natura w linoleum
 

Przede wszystkim na wstępie trzeba koniecznie zaznaczyć z jakich materiałów powstaje linoleum. Mianowicie: linoleum nie jest wykładziną z polichlorku winylu!

Linoleum jest w pełni naturalnym i ekologicznym rozwiązaniem na Twoją podłogę. Powstaje bowiem na bazie naturalnych materiałów. Jego skład obejmuje:

olej lniany + żywica + mączka drzewna + wapień + pigment

Jak zatem widać do produkcji linoleum wykorzystuje się w pełni pochodzące z natury materiały. Trzeba jednak zaznaczyć, że spód dla tak powstałej masy jest spodem jutowym. Pokrycie zabezpieczające wykonuje się z akrylu lub polimeru.


Dlaczego wraca do łask?
 

Decyzja o tym, że w domach układa się linoleum z pewnością poparta jest szeregiem zalet tego materiału podłogowego. Pierwszą zaletę już znasz: linoleum jest naturalne i ekologiczne.

Jako inne zalety linoleum wymienić można:
 

  • trwałość, która jest większa w porównaniu z wykładzinami z polichlorku winylu,
  • efekt ciepłej podłogi,
  • antystatyczność i bakteriostatyczność w przypadku linoleów specjalnych,
  • łatwość w układaniu i utrzymaniu czystości,
  • możliwość stosowania także w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym,
  • możliwość dopasowania do każdego wnętrza dzięki bogatej gamie kolorów i wzorów.


Linoleum


Formaty
 

Przechodząc w stronę kwestii technicznych trzeba zwrócić uwagę na możliwość dokonania wyboru w zakresie formatów. Dla większości linoleum utożsamiane jest z typowym zwojem. Oczywiście linoleum można zakupić w formacie tradycyjnego 2 m zwoju. Jednak nie jest to jedyna możliwość, którą oferują producenci.

Oprócz tego linoleum może mieć formaty płytek bądź paneli. Ich wymiary są zróżnicowane, dlatego należy przeglądać dostępne oferty. Istotnym parametrem technicznym w zakresie wymiarów jest grubość. Powinna być ona dobierana do przeznaczenia pomieszczenia i przewidywalnego natężenia ruchu. W przypadku małego natężenia ruchu grubość 3,2 mm w zupełności wystarczy. Jest to już grubość z uwzględnieniem zapasu bezpieczeństwa. Najmniejsza grubość linoleum wynosi 2 mm.
 

Linolea korkowe
 

Ze względu na swoje szczególne właściwości linolea korkowe należą do grupy linoleów specjalnych. Zazwyczaj chodzi tutaj o popularne płyty. Linoleum znajduje się na płycie HDF, pod spodem płyty zaś widoczna jest warstwa korka. To właśnie warstwa korkowa przyczynia się do zalet linoleum korkowego.

Korek nie tylko zapewnia tłumienie dźwięków na poziomie 14 db lub 17 db. Oprócz tego korek przyczynia się do podnoszenia wygodnego chodzenia po tego rodzaju podłodze. Podłogi w wersji łączącej korek, płytę i linoleum mogą wykazywać właściwości antystatyczne, co przyczynia się do ich szerokiego zastosowania w pomieszczeniach, w których zaplecze sprzętu komputerowego jest znaczne.
 

Układanie linoleum

Układanie
 

Wszystkich Tych, których interesuje proces układania linoleum z pewnością zainteresuje fakt, że nie jest to trudna praca wykonawcza. Pomimo tego warto powierzyć ją fachowcowi. Trzeba zadbać o kilka szczegółów.

Przede wszystkim należy odpowiednio przygotować podłoże do ułożenia linoleum. Zazwyczaj pojawia się tutaj konieczność wyrównania podłoża. Po wyrównaniu należy usunąć zanieczyszczenia, a następnie zagruntować. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz