Gorczyca polna, ognicha - opis, szkodliwość i zwalczanie

Jesteś tutaj:

Gorczyca polna, ognicha - opis, szkodliwość i zwalczanie

3,5/5 (432 ocen)

Preparaty o działaniu totalnym (zawierające glifosat), należy natomiast użytkować tylko w ostateczności i to wyłącznie w miejscach, gdzie nie trwa wegetacja rośliny uprawnej np. na nieużytkach, ścieżkach, poboczach czasem również w sadach (np. Agrosar 360 SL, Roundup Trans Energy 450 SL, Pilaround 360 SL).


Ciekawostki


Gorczyca polna nie zawsze jednak była traktowana jako chwast. Z jej nasion wytwarzano musztardę i olej (obecnie pozyskuje się je z nasion innych gatunków gorczycy) oraz uzyskiwano środek leczniczy, przeznaczony między innymi do łagodzenia objawów nieżytu żołądka. Obecnie jednak prawie się już jej nie wykorzystuje do celów leczniczych, gdyż podana w zwiększonych dawkach wykazuje się toksycznością (roślina trująca także dla zwierząt hodowlanych). Z nasion czasami korzysta się natomiast w uprawach ekologicznych, wykorzystując je do niszczenia niektórych szkodników roślin (min. ślimaków). Z oczywistych względów gorczycy polnej nie należy jednak uprawiać w ogrodzie, a pozyskiwać nasiona z roślin, zajmujących stanowiska naturalne. Kwiaty gorczycy polnej są miododajne i chętnie odwiedzane przez pszczoły.

Autor: Katarzyna Józefowicz

Bibliografia:

1. „Podręczny atlas chwastów” Prof. dr hab. Grzegorz Skrzypczak, dr Andrzej Blecharczyk, wyd. Medix Plus, Poznań 1996r.
2. „Atlas chwastów” inż. Adam Paradowski, wyd. Plantpress sp. z o.o., Kraków 2013r.
3. „Atlas chwastów” prof. dr Włodzimierz Tymrakiewicz, wyd. PWRiL, Warszawa 1976r.
4. „Profesjonalny atlas chwastów”, wyd. Basf 2004r.
5.  „Atlas chwastów dla praktyków” Tomasz Czubiński, Adam Paradowski, Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., Poznań 2014r.
6. „Działkowiec” 05/07 „Chwasty, najwięksi wrogowie upraw” str. 64/65 dr I. Domagała-Świątkiewicz
7. „Działkowiec” 08/05 „Co mówią chwasty?” str. 65/66 dr I. Domagała-Świątkiewicz
 

Koniecznie zobacz