Wymiary kostki brukowej

Jesteś tutaj:

Wymiary kostki brukowej

3,5/5 (148 ocen)

Kość – odporna na duże obciążenia, dlatego chętnie wykorzystywana jest do budowy nawierzchni przemysłowych, hal magazynowych, dużych parkingów. Popularne kolory to szary, grafitowy, żółty i czerwony.

Wymiary: 115 x 200 mm, 165 x 200 mm.

Grubość: 60 mm, 80 mm.

Cena: 40 – 50 zł/m²

Kwadrat i trapez – te proste kształty kostek często wykorzystywane są razem. Dają wiele możliwości kreowania ciekawych wzorów. Najczęściej spotykane kolory to szary, żółty i czerwony.

Wymiary: 100/100 x 20 mm, 100/75 x 200 mm, 75/100 x 200 mm.

Grubość: 60 mm, 80 mm.

Cena: 36 – 46 zł/m²

 

Zobacz także: Układanie kostki brukowej - ceny

 

Siena – jest połączeniem trzech kostek i płytki o grubości 40 mm. Charakteryzuje się lekko pofałdowanymi powierzchniami licowymi, łagodnie zaokrąglonymi krawędziami. Tworzy bardzo efektowne nawierzchnie. Często stosowane kolory to szary i grafitowy.

Wymiary: 300 x 300 mm, 150 x 150 mm, 100 x 150 mm, 200 x 150 mm.

Grubość: 40 mm

Cena: 30 – 50 zł/m²

Pikolo – drobna i atrakcyjna kostka, którą można tworzyć koliste wzory. Spotykane najczęściej kolory to szary i grafit.
Wymiary: 91/ 110 x 93 mm, 91/100 x 83 mm, 91/89 x 73 mm, 91/80 x 63 mm, 91/70 x 53 mm.

Grubość: 60 mm

Cena: 40 – 50 zł/m²

Chodnik z kostki brukowej

Chodnik z kostki brukowej

Jak dobierać wielkość kostki brukowej?


Rodzajów i rozmiarów kostki brukowej jest znacznie więcej, niż tu wymieniliśmy. Osoby, które mają za sobą jej wybór lub te, które się właśnie do tego przymierzają, mogą potwierdzić, że nie jest to prosta sprawa. Zanim się do tego zabierzemy, warto nie tylko zrobić rozeznanie w asortymencie produktów, ale zastanowić się jaki rodzaj, kolory i wielkość kostki będzie pasował na naszym terenie, który chcemy wybrukować.


Oto kilka najważniejszych zasad, które trzeba wziąć pod uwagę:

- Kolor elewacji budynku – do jasnej lepiej pasuje ciemna kostka, do ciemnej może być kolorowy bruk (barwne wzory) z jaśniejszymi obrzeżami i krawężnikami, w kolorze ceglanym dobrze jest wybrać kostkę w naturalnych odcieniach.

- Miejsce – na nawierzchnię podjazdów potrzebna jest mocna, odporna na uszkodzenia mechaniczne, chemiczne i ścieranie kostka, najlepiej w ciemnych kolorach. Do ogrodu, na chodniki i na alejki pasuje niemal każdy typ i kolor, ale dobrze jest zgrać je z charakterem i stylem całości. Na tarasy lepiej wybierać kostkę odporną na wilgoć, mrozy, wysokie temperatury oraz taką, która nie grozi ślizganiem się po niej.

 

Zobacz także: Ile kosztuje m2 kostki brukowej?

 

- Podłoże – nawet najlepsza kostka straci na swojej wytrzymałości i estetyce, jeśli zostanie ułożona na źle przygotowanym podłożu. Zadbajmy więc o prawidłową konstrukcję i grubość podłoża.

- Właściwa grubość kostki – kostka od 4 do 6 cm nadaje się na chodniki, alejki, ścieżki, a więc miejsca o niewielkim natężeniu i obciążeniu. Kostka od 6 do 8 cm może być wykorzystywana do budowy nawierzchni podjazdów dla samochodów osobowych. Kostka o grubości 10 cm i więcej jest odpowiednia na nawierzchnie silnie eksploatowane, o dużych obciążeniach (ciężkie pojazdy, maszyny itp.) i dużym natężeniu ruchu.

Układanie kostki brukowej

Układanie kostki brukowej

Podsumowanie


Szanowni Państwo, wymienione wyżej rodzaje i wymiary kostek stanowią tylko część dostępnych na rynku wzorów i wielkości kostki brukowej. W istocie jest ich znacznie więcej. Można wybierać pośród bardzo nietypowych i unikatowych kostek, jeśli tylko komuś na tym zależy. Zachęcamy do zapoznawania się z katalogami produktów producentów, gdzie znajdą Państwo precyzyjne i aktualne dane na temat poszczególnych typów kostek brukowych.
 

Koniecznie zobacz