Wyciszanie pomieszczeń

Jesteś tutaj:

Wyciszanie pomieszczeń

3,4/5 (10 ocen)

Stropy betonowe


Wyciszenie stropów  betonowych jest mniej złożone, ponieważ lepiej pochłaniają one hałas od stropów drewnianych.
Typowe rozwiązania

• Podłoga na legarach

Wykonanie tego typu podłogi to przede wszystkim stworzenie układu: legar, podkładka gumowa, deski. Nie można pominąć, że pomiędzy legarami należy ułożyć miękką wełnę mineralną

• Izolacja z wełny mineralnej lub elastycznego styropianu

Materiały takie jak: wełna mineralna czy elastyczny styropian doskonale sprawdzają się w roli izolacji akustycznej. Są zatem często i chętnie stosowane jako warstwa wyciszająca, umieszczana przed wylaniem podkładu betonowego oraz ułożeniem podłogi.


Ściany


Chcąc uzyskać jak najlepsze efekty nie wystarczy wyłącznie wyciszenie stropów. Trzeba naszą uwagę zwrócić na ściany, ponieważ to one również decydują o poziomie odbieranego dźwięku.

W przypadku ścian istniejących wykonuje się przeważnie obudowy z płyt gipsowo-kartonowych. Rozstaw powinien wynosić 60 cm, a na styku z podłogą należy umieszczać specjalne profile przyścienne. Trzeba jednak pamiętać, że tego typu działania powinniśmy podjąć zarówno my jak i nasi sąsiedzi.

Innymi rozwiązaniami są specjalne ścianki zapewniające izolację akustyczną. Ponadto ciekawym sposobem ochrony przed hałasem są tapety głęboko tłoczone oraz specjalne tynki akustyczne.

Nie można zaprzeczyć, że coraz częściej decydujemy się na przedstawione powyżej zabiegi. Każdy krok w stronę wyciszenia budynku przyczynia się do uatrakcyjnienia budynku, a co z tym nierozłącznie związane podwyższeniem komfortu mieszkalnego.
 

Koniecznie zobacz